Μπαρτζώκας: “Οι παίκτες μου έχουν κάνει φανταστική δουλειά, ο Σλούκας πήρε σωστές αποφάσεις στο τέλος”

2022-10-21T22:57:17+00:00 2022-10-21T23:04:14+00:00.

21/Oct/22 22:57

Georgios Bartzokas head coach of Olympiacos Piraeus reacts during the Euroliga match between Cazoo Baskonia Vitoria-Gasteiz and Olympiacos Piraeus at Fernando Buesa Arena on October 21, 2022, in Vitoria, Spain.

Τα εύσημα στους παίκτες του έδωσε ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας, μετά το 4/4 στην Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός έχει πραγματοποιήσει μία φανταστική εκκίνηση στην Ευρωλίγκα, αφού μετά το σπουδαίο διπλό με 97-92 επί της Μπασκόνια παραμένει αήττητος με 4/4, έχοντας περάσει επίσης από Βαρκελώνη και Μαδρίτη.

Μετά το παιχνίδι στη συνέντευξη τύπου ο Γιώργος Μπρτζώκας στάθηκε στο πως ήρθε η μεγάλη αποψινή νίκη, στη διαφορά που έκαναν οι Σλούκας, Βεζένκοφ και Ουόκαπ, αλλά στο 3/3 της ομάδας του στην Ισπανία.

Αναλυτικά τι είπε:

“Ήταν πραγματικά δύσκολο και σημαντικό παιχνίδι για εμάς. H Μπασκόνια έχει φανταστική ομάδα και το ξέραμε από τον τρόπο που έπαιξαν στα προηγούμενα παιχνίδια. Το καταλάβαμε και σήμερα με τον τρόπο που έπαιξε στην δεύτερη περίοδο και το πώς σούταρε στην τρίτη. Ήταν δύσκολο για εμάς να επιστρέψουμε στο παιχνίδι μετά την δεύτερη περίοδο, κάναμε μεγάλη προσπάθεια. Η Μπασκόνια παίζει σε υψηλό ρυθμό.

Ο Σλούκας πήρε σωστές αποφάσεις στο τέλος και σκοράραμε μεγάλα καλάθια. Ο Βεζένκοφ ήταν κομβικός στην τρίτη περίοδο φυσικά. Η άμυνα του Ουόκαπ ήταν κομβική στο δεύτερο μέρος. Τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν σημαντικά και ο Φαλ έκανε δουλειά σε αυτό το κομμάτι, παίρνοντας 5. Ήταν η τρίτη νίκη μας στην Ισπανία στο ξεκίνημα της σεζόν. Πρέπει να συγχαρώ τους παίκτες μου για την φανταστική δουλειά που έχουν κάνει”.

Πεναρόγια: “Απόψε δεν μπορούσαμε να κερδίσουμε το ματς”

Αναλυτικά οι δηλώσεις του κόουτς των Βάσκων:

Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη του. Αργήσαμε άσχημα το παιχνίδι, με λάθη και ο Ολυμπιακός έπαιξε απλά. Βρήκε καλάθια και είναι σημαντικό για τον τρόπο που παίζουμε να παίζουμε καλά, όπως κάναμε στην δεύτερη και τρίτη περίοδο.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου δεν το κάναμε και δεχτήκαμε σερί που ήταν κρίσιμο για το παιχνίδι. Ο Σλούκας έπαιξε πικ εν ρολ με τον Φαλ και είχαμε προβλήματα σε αυτό. Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός σούταρε 9 βολές. Είμαι περήφανος για την ομάδα μου, όμως απόψε δεν μπορούσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι“.