Μακάμπι – Παναθηναϊκός 85-74: Τόσο μπορούσε, ελπίζει στο restart (videos)

2022-10-27T21:58:33+00:00 2022-10-27T23:15:27+00:00.

27/Oct/22 21:58

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΠΑΟ

Η Μακάμπι ήταν ανώτερη του Παναθηναϊκού και πήρε τη νίκη με 85-74.

Είχε την ευκαιρία για κάτι παραπάνω, αλλά…

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο Τελ Αβίβ από τη Μακάμπι με 85-74, για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι ”πράσινοι” του 1-4 έφτασαν στο -6 (76-70) στο 36′, αλλά οι γηπεδούχοι του 4-1 ”καθάρισαν” στα τελευταία λεπτά, πηγαίνοντας τη διαφορά στους 10+ πόντους.

Πλέον, οι ηττημένοι κοιτάζουν το restart με την προσθήκη του Μπέικον και την επιστροφή του Ουόλτερς, την ώρα που ακολουθούν τέσσερα ματς στο ΟΑΚΑ στα επόμενα πέντε.

Ο Παναθηναϊκός είχε 40,7% από το τρίποντο (11/27), αλλά μόλις 55% στις βολές (11/20), με τον Ουίλιαμς να είναι και πάλι πρώτος σκόρερ του με 17, ενώ 12 (5 ασίστ) είχε ο Πονίτκα. Δεν αγωνίστηκε ο Άντριους.

Για την ομάδα του Κάτας, η οποία έχει 4/4 εντός έδρας, ο Μπράουν ήταν όλα τα λεφτά με 22 πόντους-9 ασίστ, ενώ κομβικούς πόντους σκόραρε και ο Μπόλντγουϊν (14 πόντοι-6 ασίστ).

Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη της Μακάμπι επί του Παναθηναϊκού. Η τελευταία νίκη του ”τριφυλλιού” στο Τελ Αβίβ ήταν στις 22/3/18 (75-76).

Για την έκτη αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Παρτιζάν (3/11, 21:30), ενώ η Μακάμπι φιλοξενείται από τη Μπασκόνια (3/11, 21:15).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε φοβερά το ματς με 4/4 σουτ και 5-11. Η Μακάμπι δεν μπορούσε να ακολουθήσει μέχρι το 5′. Ο Πόιθρες βγήκε μπροστά και έβαλε μπροστά την ομάδα του με 15-13. Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν, αλλά οι ”πράσινοι” δεν άφησαν την διαφορά να ξεφύγει (20-17).

Το σκηνικό ανάλογο και στη δεύτερη περίοδο, με τους Μπόλντγουϊν-Μπράουν να σκοράρουν, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν ”λύγισε” και πάλι και έμεινε μέσα στο ματς. Ουίλιαμς και Παπαγιάννης είχαν τις απαντήσεις και έτσι η ομάδα τους έφτασε στο -5 (47-42) του ημιχρόνου.

Οι Αμερικανοί έκαναν την δουλειά για τους Ισραηλινούς και η κατάσταση (και η διαφορά) ξέφυγε γρήγορα για το ”τριφύλλι” με το 65-53. Αν και οι παίκτες του Ράντονιτς έπαιξαν καλύτερα, δεν κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά και αρκέστηκαν στο -10 (69-59) μετά από 30′ αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου και ο Λι ”υπέγραψε” το 76-70 στο 36′, αλλά ο Μπόλντγουϊν έκανε το 80-70. Οι πολλές άστοχες βολές αποδείχθηκαν ”πληγή” για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχασε συνεχόμενες επιθέσεις, την ίδια στιγμή η Μακάμπι έκανε το 81-72 και έτσι φτάσαμε στο 85-74.

Πού κρίθηκε: Ο Λι μείωσε σε 76-70, για να πάει στο +11 η Μακάμπι με 82-71.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπράουν με 22 πόντους-6 ριμπάουντ-9 ασίστ ήταν όλα τα λεφτά για τη Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 47-42, 69-59, 85-74

Μακάμπι (Κάτας): Άνταμς 4, Μπράουν 22, Μπόλντγουϊν 14, Μάρτιν 2, Μένκο, Σόρκιν 2, ΝτιΜπαρτολομέο 7, Κοέν, Χόλινς 5, Πόιθρες 8, Νέμπο 13, Κόλσον 8

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π. 5, Ουόλτερς 4, Λι 6, Παπαγιάννης 11, Μποχωρίδης 3, Ουίλιαμς 17, Άντριους, Καλαϊτζάκης Γ., Πονίτκα 12, Γκριγκόνις 9, Μαντζούκας 3, Γκουντάιτις 4

Παναθηναϊκός: Τέσσερα χρόνια χωρίς νίκη στο Τελ Αβίβ, με clutch Τζέιμς το τελευταίο διπλό! (videos)

Ράντονιτς: “Συγχαρητήρια στη Μακάμπι, ήταν καλύτερη”

Ουόλτερς: “Καλό που επέστρεψα, αλλά κάναμε άσχημα λάθη σε κρίσιμες στιγμές”

Λορένζο Μπράουν: Ο MVP της φετινής Μακάμπι “σκότωσε” ΚΑΙ τον Παναθηναϊκό!