Εφές – Μπαρτσελόνα: Θύμισε ξανά πρωταθλήτρια με ΑΠΙΑΣΤΟΥΣ Κλάιμπερν & Μίτσιτς! (videos)

2022-11-17T20:36:51+00:00 2022-11-17T21:53:34+00:00.

17/Nov/22 20:36

Η Εφές πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στη Μπαρτσελόνα (96-86), για να μπει ξανά στον δρόμο των επιτυχιών. Τρομερή εμφάνιση από Κλάιμπερν και Μίτσιτς, πήγε χαμένο το ρεκόρ καριέρας του Λαπροβίτολα.

Τρεις σερί ήττες ήταν πολλές για την Εφές.

Η ομάδα του Αταμάν έκανε ένα εξαιρετικό ματς και πήρε τη νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα με 96-86, για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Μίτσιτς και Κλάιμπερν έκαναν φοβερά πράγματα με 46 (22+24) πόντους, με τον δεύτερο να ”καθαρίζει” με 18 στη τέταρτη περίοδο, για το 3-5 των πρωταθλητών (14/27 τρίποντα).

Για τη Μπαρτσελόνα (5-3), το ρεκόρ καριέρας του Λαπροβίτολα με 28 πόντους δεν έφτανε, την ώρα που ο Κάλινιτς δεν έπαιξε μετά το 26:30′, με τον Γιασικεβίτσιους να τον στέλνει στα αποδυτήρια!

Για την ένατη αγωνιστική, η Εφές φιλοξενείται από την Αρμάνι στο Μιλάνο (22/11), ενώ η Μπαρτσελόνα υποδέχεται τη Παρτιζάν (22/11).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Εφές ξεκίνησε καλά, αλλά γρήγορα η Μπαρτσελόνα πήρε τα ηνία του σκορ με 8-10. Και δεν έμειναν εκεί οι φιλοξενούμενοι, με τον Κάλινιτς να δείχνει τον δρόμο για το +7 (11-18). Η διαφορά έμεινε σε αυτά τα επίπεδα, πριν το φινάλε της περιόδου, με τη Μπαρτσελόνα να κλείνει το δεκάλεπτο στο 16-22, την ώρα που η Εφές είχε 6/15 σουτ.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τα ποσοστά τους (15/26) και γρήγορα πήραν το προβάδισμα, αν και η Μπαρτσελόνα δεν την άφηνε να ξεφύγει. Φτάσαμε, έτσι, σε ένα ματς με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, χωρίς μεγάλες διαφορές, για να οδηγηθούμε στο 45-41 του ημιχρόνου, με τους Εμπαγιέ και Μπράιαντ να ξεχωρίζουν για την Εφές.

Με ένα 8-0, η Εφές ξέφυγε με 53-41, πριν η Μπαρτσελόνα κάνει ξανά το ματς ντέρμπι. Όχι για πολύ, όμως, με τον Μίτσιτς να βγαίνει μπροστά, για το 62-49 στο 28′. Το μόνο που κατάφεραν οι Καταλανοί ήταν να μειώσουν σε 66-57 στο 30′, με τους Σανλί και Λαπροβίτολα να προσπαθούν να δώσουν ρυθμό στην επίθεση της ομάδας τους.

Η Εφές ξεκίνησε και πάλι πιο δυνατά (71-57). Η διψήφια διαφορών υπέρ των Τούρκων έμεινε σε όλη τη διάρκεια, κυρίως λόγω Κλάιμπερν. Ο Λαπροβίτολα ”έγραψε” το 79-71 στο 36′, αλλά Μίτσιτς και Κλάιμπερν δεν είχαν όρεξη για… αστεία (90-78), με τον Λαπροβίτολα να μειώνει σε 92-86 στο -52”, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι παραπάνω (96-86).

Πού κρίθηκε: Η Εφές είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς στο δεύτερο ημίχρονο, ακόμα και όταν η Μπαρτσελόνα προσπάθησε και μείωσε σε 92-86 στο -52”.

Παίκτης-κλειδί: Μίτσιτς και Κλάιμπερν έκαναν απίστευτα πράγματα, με τον πρώτο να μετράει 22 πόντους-5 ασίστ και τον δεύτερο 24 πόντους-6 ριμπάουντ. O δεύτερος, μάλιστα, είχε τους 18 από τους 30 της Εφές στη τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 45-41, 66-57, 96-86

Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 5, Μπράιαντ 16, Ιλιασόγλου, Κλάιμπερν 24, Τέιλορ 4, Τουντσέρ, Πλάις, Μίτσιτς 22, Εμπαγιέ 13, Πολονάρα 5, Ζίζιτς, Ντάνστον 7

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Πάουλι 2, Σανλί 18, Βέσελι, Κάλινιτς 10, Σατοράνσκι 3, Λαπροβίτολα 28, Αμπρίνες 9, Χίγκινς 14, Τόμπι, Γιοκουμπάιτις 2

Ο Γιασικεβίτσιους έδιωξε από τον πάγκο τον Κάλινιτς! (video)

Αταμάν: “Ο Σάρας μάς κατηγόρησε ότι βιντεοσκοπήσαμε την προπόνησή τους”