Λάρι-Κάρι, μόνο αυτός σκοράρει! Βραδιά καριέρας στο Τελ Αβίβ… χωρίς χαμόγελο

2022-11-22T22:19:20+00:00 2022-11-22T23:27:08+00:00.

22/Nov/22 22:19

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΟΣΦΠ

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν όλα τα λεφτά κόντρα στην Μακάμπι, αλλά δεν ήταν αρκετός για τον Ολυμπιακό.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μακάμπι και γνώρισε την ήττα με 90-84, για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι ”ερυθρόλευκοι” ξέφυγαν ακόμα και με 11 πόντους (50-61), αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν φοβερή τέταρτη περίοδο με 21-11, για το 5-4.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν το πρόσωπο του ματς με νέο ρεκόρ καριέρας σε 64 ματς στην διοργάνωση.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε 21 πόντους (3/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 0/1 βολές), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 26:52′.

Η επίδοση στο σκοράρισμα είναι η κορυφαία του 29χρονου, ενώ ισοφάρισε και αυτή στα δίποντα (Μπασκόνια 21/11/22) και στα τρίποντα (Αρμάνι στις 26/11/21).

Μάλιστα, αυτό είναι το πρώτο ματς του, που είχε 12 προσπάθειες συνολικά, με τις 10 (0/1 δίποντα, 5/9 τρίποντα) στο Μιλάνο να ακολουθούν.

Το… τρομερό της υπόθεσης ήταν ότι μετά το 28:35′ (56-66) και μέχρι το 39:49′ (86-80) o Λαρεντζάκης ήταν ο μόνος που σκόραρε για τον Ολυμπιακό!

Είχε 14 συνεχόμενους πόντους και 11 στη τέταρτη περίοδο, με τον Κώστα Σλούκα να έχει δύο δίποντα στα τελευταία 11” του αγώνα.

Ο Λαρεντζάκης μίλησε μετά το ματς στην ”NOVA” και στάθηκε σε αυτά, που έφεραν την ήττα.

”Κάναμε ένα τρίλεπτο-τετράλεπτο που δεχθήκαμε εύκολους πόντους, έτσι είναι το μπάσκετ, είναι καλή ομάδα η Μακάμπι, μας έκανε ζημιά.

Δε νομίζω να έπαιξε ρόλο η έδρα, αλλά ήμασταν εκεί σε όλη την διάρκεια, είχαμε κακές επιλογές με άστοχα σουτ, δεν βγάλαμε κάποιες άμυνες και γύρισε το ματς. Είναι καλή και δουλεμένη ομάδα.

Στα τελευταία πέντε λεπτά δεν υπάρχει θέμα κούρασης, γιατί θες να κερδίσεις. Παίζει ρόλο, αλλά είναι το ένστικτο της επιβίωσης. Κάποια άστοχα σουτ, εκεί χάθηκε το ματς”