Μπαρτσελόνα: Γύρισε και την… έσωσε ο Μίροτιτς, μοιραίος για την Άλμπα ο Τίμαν!

2022-12-01T20:40:57+00:00 2022-12-01T22:34:26+00:00.

01/Dec/22 20:40

Η Μπαρτσελόνα κόντεψε να “αυτοκτονήσει” στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα, αλλά τελικά πήρε το μεγάλο διπλό με 88-86, χάρη στον εξαιρετικό Μίροτιτς στην επιστροφή του στα παρκέ και στη χαμένη βολή του Τίμαν.

Τι και αν η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους στο δεύτερο μέρος στο Βερολίνο; Χρειάστηκε έναν εκπληκτικό

στο ντεμπούτο του Μίροτιτς και 2/3 βολές στα 5” δευτερόλεπτα του Τίμαν, για να “λυγίσει” την Άλμπα με 88-86 και να πανηγυρίσει μία ακόμα νίκη στην Ευρωλίγκα.

Δείτε αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπαρτσελόνα έχει ρεκόρ 8-3 και βρίσκεται στη δεύτερη θέση, ενώ η Άλμπα στο 3-8 μετρώντας οχτώ σερί ήττες μετά το αρχικό της 3-0.

Από ένα δεκάλεπτο για κάθε ομάδα στο πρώτο ημίχρονο

Εξαιρετικό ρυθμό είχε το ματς στο ξεκίνημα του με τον Μίροτιτς, που έκανε ντεμπούτο για φέτος, να έχει 8 πόντους και να βάζει μπροστά την Μπαρτσελόνα με 16-10 (στο 5′).

Η διαφορά πήγε και στο +11 (24-13 στο 7′) για τους φιλοξενούμενους με σερί πόντων του Λαπροβίτολα και η πρώτη περίοδος έληξε με 30-19 μετά από καλάθι του Κουμάτζε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Άλμπα για πρώτη φορά ήταν αποτελεσματική στην άμυνα και μείωσε σε 32-29 (στο 15′) με επιμέρους σκορ 10-2. Μάλιστα οι Γερμανοί με τον Κουμάτζε ισοφάρισαν σε 34-34 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε  με τους Γερμανούς μπροστά με 46-45 μετά από buzzer beater κάρφωμα του Βέσελι.

Το έκανε “θρίλερ” με Σμιθ η Άλμπα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να κάνει επιμέρους σκορ 15-2 με τον Μίροτιτς να φτάνει τους 13 και να παίρνει το προβάδισμα με 60-48 (στο 25). Ο εξαιρετικός Λαπροβίτολα έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά και στους 15 (66-51 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 71-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ουσιαστικά η Μπαρτσελόνα έκανε διαχείριση του μεγάλου προβαδίσματος της και ήταν μπροστά με 76-68 (στο 35′). Τρία λεπτά πριν το φινάλε ο Λο μείωσε σε 81-75 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, ενώ στο 1:15 ο Τίμαν με κάρφωμα μείωσε ακόμα περισσότερο σε 83-79.

Ο Σμιθ στα 50” με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το ματς “θρίλερ” (83-82), όμως ο Χίγκινς με 2/2 βολές στα 30” έβαλε μπροστά την Μπάρτσα με 85-82. Ο Αμερικανός γκαρντ με λέι απ στα 18” έκανε το 85-84, αλλά ο Μίροτιτς και πάλι με βολές διαμόρφωσε το 87-84 (στα 9”).

Τελικά ο Τίμαν κέρδισε τρεις βολές στα 5,4” από τον Σατοράνσκι, όμως με 2/3 δεν ισοφάρισε (87-86) και η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε ένα μεγάλο διπλό με 88-86, αφού η Άλμπα μετά τις 1/2 βολές του Μίροτιτς δεν έκανε σουτ.

Που κρίθηκε: Στα 5,4” με το σκορ στο 87-84 ο Τίμαν είχε τρεις βολές ισοφάρισης, αλλά με 2/3 στέρησε στην ομάδα του την ευκαιρία να οδηγηθεί στην παράταση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίροτιτς στην επιστροφή του είχε 19 πόντους με 6/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 46-45, 57-71, 86-88

Άλμπα (Γκονζάλεθ): Λο 9, Προσίντα 2, Σμιθ 15, Βέτζελ 2, Ολίντε 4, Κουμάτζε 8, Τίμαν 12, Σίκμα 8, Λάμερς, Μπλατ 17, Ζουσμάν 5, Ντέλοου 2

Μπαρτσελόνα (Γιαβικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 1, Παουλί, Βέσελι 6, Κάλινιτς 7, Σατοράνσκι 11, Λαπροβίτολα 16, Χίγκινς 15, Τόμπι 11,Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 19, Νάτζι