Μπαρτσελόνα: ΤΕΡΑΣΤΙΟ διπλό στο Μονακό πριν τον Παναθηναϊκό (videos)

2022-12-14T20:54:26+00:00 2022-12-14T22:50:15+00:00.

14/Dec/22 20:54

Η Μπαρτσελόνα νίκησε στο Μονακό (63-69) πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό (16/12).

Τεράστιο ”διπλό” για τη Μπαρτσελόνα στο Μονακό!

Στο μεγάλο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, οι Ισπανοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 63-69, σε ένα εξαιρετικά σημαντικό ματς για τις πρώτες θέσεις.

Οι νικητές του 9-4 ήταν από την αρχή σε ρόλο οδηγού, φτάνοντας ακόμα και στο +18 στη τρίτη περίοδο με ”βροχή” τριπόντων (14/31).

Ο Μίροτιτς έκανε εξαιρετικό ματς με 15 πόντους και δείχνει πως έχει αφήσει για τα καλά πίσω του τον σοβαρό τραυματισμό του.

Όσο για τη Μονακό του 9-4, δεν διεύρυνε το σερί των τριών νικών, με τον Τζέιμς να είναι αρκετά άστοχος (6/17), πρόβλημα που είχε και ομαδικό χαρακτήρα (25/60).

Μάλιστα, αυτή είναι η δεύτερη χαμηλότερη συγκομιδή πόντων από πλευράς Μονακό (46 ματς) μετά την ήττα με 71-54 από τον Ολυμπιακό στις 20/4/22.

Για την 14η αγωνιστική, η Μονακό υποδέχεται την Άλμπα (16/12), ενώ η Μπαρτσελόνα φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό (16/12).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν… χλιαρά το ματς, χωρίς να έχει καμία ρυθμό στην επίθεση. Τα ποσοστά τους ήταν ενδεικτικά της κατάστασης. Αυτό που κατάφερε η Μπαρτσελόνα ήταν να ξεφύγει με 8-13 (από το αρχικό 6-5). Ακόμα και έτσι, η Μονακό μπόρεσε και μείωσε σε 13-15 στη πρώτη περίοδο.

Οι Ισπανοί συνέχιζαν να έχουν το προβάδισμα, έστω και με την ελάχιστη δυνατή τιμή, με τον Μοερμάν να βγαίνει μπροστά για τους γηπεδούχους με 8 πόντους. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι… αργό, ο Τζέιμς είχε 1/8 σουτ, με το τρίποντο (7/17) να είναι σύμμαχος της Μπαρτσελόνα, για το 29-34 στο ημίχρονο.

O Μίροτιτς ”εκτελούσε”, ο Λαπροβίτολα δημιουργούσε και κάπως έτσι η Μπαρτσελόνα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της στο ματς, φτάνοντας στο +18 (40-58) στο 28′ με 13/27 τρίποντα. Την ίδια στιγμή η Μονακό είχε 17/44 σουτ (12/32 δίποντα, 5/12 τρίποντα) και μοιραία έμεινε πίσω με 45-60 στο 30′.

Η Μονακό έκανε την ύστατη προσπάθεια και μείωσε σε 51-61 στο 33′, αλλά Κάλινιτς και Λαπροβίτολα ήταν εκεί για το +13 (53-66) στο 35′. Η Μπαρτσελόνα δεν είχε κανένα πρόβλημα να διατηρήσει την διαφορά στους 10+ πόντους, για να πάρει τελικά τη νίκη στο φινάλε με το… πλασματικό 63-69.

Πού κρίθηκε: Στο 16-26 της Μπαρτσελόνα στη τρίτη περίοδο με το 29-34 να γίνεται 45-60 και ενώ η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 18 (40-58) στο ίδιο διάστημα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίροτιτς έχει.. επιστρέψει για τα καλά και το επιβεβαίωσε με 15 πόντους-9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 29-34, 45-60, 63-69

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2, Οκόμπο 5, Μπλοσομγκέιμ 7, Μακουντού, Κουτουρέ, Ντιαλό 4, Μοερμάν 10, Μοτιεγιούνας 11, Ουατάρα, Στραζέλ, Χολ 8, Τζέιμς 16

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 3, Σανλί 5, Βέσελι 8, Κάλινιτς 5, Σατοράνσκι 8, Λαπροβίτολα 7, Χίγκινς 9, Τόμπι 3, Κούριτς 6, Γιοκουμπάιτις, Μίροτιτς 15, Ναντζί