Οκόμπο λυτρωτής, Μονακό κορυφής! Έμεινε με την προσπάθεια η Άλμπα

2022-12-16T23:11:00+00:00 2022-12-17T00:00:35+00:00.

16/Dec/22 23:11

Με τον Οκόμπο να ”σκοτώνει” την Άλμπα σε νεκρό χρόνο η Μονακό ”συγκατοικεί” με Φενέρ και Μπαρτσελόνα στην κορυφή της κατάταξης.

Η Μονακό επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου 92-89 με το τρίποντο-μαχαιριά του Οκόμπο στην εκπνοή του ματς.

Η Μονακό ”έπιασε” τις Φενέρ και Μπαρτσελόνα στο 9-4 και την κορυφή της κατάταξης.

Την ίδια ώρα η Άλμπα έφτασε το σερί των ηττών στις 11 και παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας με 3-11.

Για την 15η αγωνιστική η Μονακό φιλοξενείται από την Ολίμπια Μιλάνο (23/12,21:30) και η Άλμπα υποδέχεται την Μακάμπι Τελ Αβίβ (22/12, 21:00).

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μονακό ξεκίνησε φουριόζα και προηγήθηκε με 9-2 στο πρώτο τρίλεπτο. Η Άλμπα ανέκαμψε και στα μισά του δεκαλέπτου πήρε κεφάλι στο σκορ (9-10). Οι επιθέσεις και των δυο ομάδων πέταγαν φωτιές, έτσι ο φωτεινός πίνακας στο τέλος του δεκαλέπτου έγραφε 28-25.

Οι γηπεδούχοι στις αρχές της δεύτερης περιόδου ”έσφιξαν” την άμυνα και πήραν μια διαφορά 8 πόντων (35-27). Οι Γερμανοί έβγαλαν αντίδραση ξανά και πέρασαν εκ νέου μπροστά με 38-40. Δεν κατάφεραν όμως να διατηρηθούν εκεί, με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 52-44.

Στην επανέναρξη του αγώνα οι δυο ομάδες  αντάλλαζαν καλάθια μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι, στην συνέχεια, βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (61-59). Οι Μονεγάσκοι όμως παρέμεναν σε θέση οδηγού με το ματς να μπαίνει στην τελική ευθεία (72-65).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η Άλμπα επιχείρησε να κάνει την ολική ανατροπή. Χάρις στο τρίποντο του Σνάιντερ οι Γερμανοί πήραν κεφάλι στο σκορ (79-80) με 5:30 λεπτά για το τέλος. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, με την Μονακό να χαμογελάει στο τέλος χάρις στο buzzer beater τρίποντο του Οκόμπο.

Που κρίθηκε: Στην εκτελεστική δεινότητα του Ελί Οκόμπο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Άλφα Ντιαλλό με τους 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος σε όλη την διάρκεια του ματς για τους νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 51-44, 72-65, 92-89

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 11(2), Τζέιμς 8, Ουατταρά 5(1), Στράζελ 4, Μπράουν 5(1), Ντιαλλό 20(3), Μπλόσομγκεϊμ 16(4), Μοερμάν 3(1), Χολ 10, Μοτιεγιούνας 10, Μακουντού , Κουτουρέ

Άλμπα Βερολίνου (Γκονζάλες): Σμιθ , Λο 14(2), Μπλατ 11(3), Σίκμα 6, Ζούσμαν 2, Ολίντε 7, Σνάιντερ 15(5), Ντέλοου 3(1), Τίμαν 14, Προσίντα , Λάμεμρς 12, Μάττισεκ 3(1)