Πονίτκα: “Οι 15-20 πόντοι δεν είναι τίποτα, το είδαμε και με τον Ολυμπιακό”

2022-12-16T22:48:48+00:00 2022-12-16T23:35:49+00:00.

16/Dec/22 22:48

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΠΑΟ

Ο Ματέουζ Πονίτκα μίλησε για όλα όσα έφεραν την ήττα του Παναθηναϊκού στην έδρα της Μπαρτσελόνα.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -17, αλλά τελικά ηττήθηκε από τη Μπαρτσελόνα με 74-68.

Ο Ματέουζ Πονίτκα (9 πόντοι-9 ριμπάουντ σε 27′) μίλησε για τα στοιχεία, που έλειπαν από την ομάδα του και που στοίχισαν τη νίκη.

Επιπλέον, στάθηκε στις διαφορές, που πλέον δεν σημαίνουν τίποτα στην Ευρωλίγκα, χρησιμοποιώντας ως παράδειγμα την ήττα του Ολυμπιακού από τη Βιλερμπάν.

Αναλυτικά όσα είπε ο παίκτης του Παναθηναϊκού:

”Εδώ είναι πάντα δύσκολα, έχουν πολύ καλή ομάδα. Το πρόβλημα ήταν το πρώτο ημίχρονο και η διαφορά. Επιστρέψαμε όμως. Κάναμε λάθη, δεν επικοινωνούσαμε. Ήταν κρίσιμο το ότι ήμασταν συνέχεια πίσω, είναι πάντα δύσκολα, ειδικά εδώ.

Ξεκινήσαμε άσχημα, περπατούσαμε σχεδόν. Θα μπορούσαμε να είχαμε περισσότερη ενέργεια. Οι λεπτομέρειες και τα ελεύθερα σουτ μας σκότωσαν. Δε μπορείς να… κλαίγεσαι πως είσαι κουρασμένος, όλοι έχουν το ίδιο πρόγραμμα, είμαστε επαγγελματίες.

Βρήκαμε ρυθμό στο δεύτερο μέρος, η Μπαρτσελόνα δεν εκτελούσε τόσο καλά και έκανε λάθη, βήμα-βήμα επιστρέψαμε. Οι 15-20 πόντοι στην Ευρωλίγκα δεν είναι τίποτα πια, το είδαμε και με τον Ολυμπιακό. Θα μπορούσαμε με μερικές ακόμη λεπτομέρειες να είχαμε κερδίσει”

Ράντονιτς: “Είχαμε ευκαιρίες για τη νίκη”

Γιασικεβίτσιους: “Είχαμε πίεση, σημαίνει πολλά για μένα ο κόσμος του Παναθηναϊκού”

Παπαγιάννης: Season-high που δεν ήταν αρκετό κόντρα στη Μπαρτσελόνα (video)