Με σπασμένα φρένα η Μπασκόνια! Κέρδισε και την Ρεάλ για το 6/6 (videos)

2022-12-29T21:10:32+00:00 2022-12-29T22:39:20+00:00.

29/Dec/22 21:10

Markus Howard, Baskonia, Real Madrid

Μπασκόνια και Ρεάλ προσέφεραν ένα καταπληκτικό ματς, με τη πρώτη να παίρνει στο τέλος τη νίκη με 92-86.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Τέτοια ματς θέλουμε να βλέπουμε!

Μπασκόνια και Ρεάλ έδωσαν μία φοβερή ”μάχη” για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τη πρώτη να παίρνει τη νίκη με 92-86.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν από το -8 βρέθηκαν στο +19 με επιμέρους 33-6. Αυτό ήταν και το σημείο-κλειδί.

Ακόμα κι έτσι, οι Μαδριλένοι επέστρεψαν για το 73-71, όμως οι νικητές είχαν τις λύσεις μέχρι τέλους και δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα σημείο.

Ο Χάουαρντ ήταν όλα τα λεφτά για τη Μπασκόνια με 28 πόντους (21 στο ημίχρονο), με τον Γκιεντράιτις να προσθέτει 21.

Αυτή ήταν η έκτη (!) νίκη των Βάσκων για το 11-5 και το 8-1 εντός έδρας, με την Ρεάλ να ”πέφτει” στο 10-6.

Μην ξεχνάμε πως πριν την αγωνιστική, οι δυο αυτές ομάδες ήταν στο γκρουπ των πέντε με ρεκόρ 10-5. Επομένως, μιλάμε για… ντέρμπι κορυφής.

Για την 17η αγωνιστική, η Μπασκόνια φιλοξενείται από την Άλμπα (5/1), ενώ η Ρεάλ υποδέχεται την Μακάμπι (6/1).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Το ματς ξεκίνησε με πολύ ωραίο ρυθμό και από τις δύο ομάδες. Η Ρεάλ ήταν αυτή, όμως, που πήρε το προβάδισμα για το 10-16, με τους Κορνελί-Ταβάρες να κάνουν την διαφορά. Το ίδιο έγινε και από Χάουαρντ και Γκιεντράιτις, με τη Μπασκόνια να ισοφαρίζει σε 21-21, αλλά έμεινε στο -4 (24-28) στη πρώτη περίοδο.

Οι Μαδριλένοι συνέχισαν και πήγαν ακόμα και στο +8 (26-34). Και κάπου εκεί, το ματς… ξέφυγε. Για την ακρίβεια, η Μπασκόνια ξέφυγε. Με επιμέρους 33-6 έκανε το 59-40 μέσα σε περίπου 8′, με τον Χάουαρντ να κάνει τρομερά πράγματα με 21 πόντους και 8/11 σουτ. Δεν αποτελεί έκπληξη μετά από όλα αυτά το 59-43 του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός δεν ήταν το ίδιο ξέφρενος στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Μπασκόνια να έχει τον έλεγχο του ματς, αλλά η Ρεάλ έβγαλε αντίδραση. Με επιμέρους 4-12, μείωσε σε 63-55 στο 25′ και δεν έμεινε εκεί για το 68-64 στο 27′. Η Μπασκόνια έμεινε μπροστά στο σκορ, αλλά οι Μαδριλένοι είχαν καταφέρει να επιστρέψουν, όπως δείχνει και το 73-69 στο 30′.

Το παιχνίδι είχε αλλάξει για τα καλά, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ (73-71). Φτάσαμε έτσι στο 79-75 στο 34′, με τη Μπασκόνια να βρίσκει σκορ για το +8 (86-78) στο 38′. Η Ρεάλ αστόχησε σε συνεχόμενες επιθέσεις, μείωσε σε 87-82 στο 39′, αλλά ο Κορνελί αστόχησε σε τρίποντο στο -25” για το τελικό 92-86.

Πού κρίθηκε: Η Ρεάλ επέστρεψε από το -19 (59-40), έφτασε μέχρι το -2 (73-71), αλλά στα τελευταία 5′ η Μπασκόνια βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση.

Παίκτης-κλειδί: Φυσικά ο Χάουαρντ με 28 πόντους και 11/20 σουτ. Άξιος συμπαραστάτης ο Γκιεντράιτις με 21.

Τα δεκάλεπτα: 24-28, 59-43, 73-69, 92-86

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 28, Χένρι 10, Σεντεκέρσκις 2, Μαρίνκοβιτς 3, Ντίεζ, Τόμπσον 2, Κότσαρ, Ίνοκ 2, Κοστέλο 12, Γκιεντράιτις 21, Χομς 12, Κούρουκς

Ρεάλ (Ματέο): Ουίλιαμς-Γκος 16, Κοζέρ 7, Αμπάλντε, Χεζόνια 5, Ροντρίγκεζ 4, Ντεκ 17, Πουαριέ 2, Κορνελί 9, Ταβάρες 15, Γιουλ, Γιαμπουσέλε 5, Μούσα 6