Η Άλμπα “σόκαρε” την Μπασκόνια και έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της!

2023-01-05T20:54:40+00:00 2023-01-05T22:58:51+00:00.

05/Jan/23 20:54

Η Μπασκόνια αν και επέστρεψε από το -10 στο δεύτερο ημίχρονο στο Βερολίνο, έμεινε χωρίς πόντο από την Άλμπα στα τελευταία τέσσερα λεπτά και γνώρισε μία κακή βαθμολογικά ήττα με 85-84 στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Ευρωλίγκα.

Με ήττα ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα η μέχρι πρότινος πρωτοπόρος Μπασκόνια, αφού δεν έπαιξε καλά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα στο Βερολίνο από την Άλμπα, “κόλλησε” στο τέλος στην επίθεση και γνώρισε μία δίκαιη, αλλά και οριακή ήττα με 85-84.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Άλμπα κερδίζει μετά από σχεδόν τρεις μήνες στο Βερολίνο και έχει ρεκόρ 5-12 με τη δεύτερη σερί νίκη της, ενώ η Μπασκόνια “έπεσε” στο 11-6 και είδε το σερί των έξι νικών της να ολοκληρώνεται.

Τρομερό ματς 100+ πόντων στο πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε η Άλμπα και έχοντας εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό προηγήθηκε με 20-11 (στο 7′) εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνα των Βάσκων.

Η πρώτη περίοδος έληξε με 27-20 μετά από buzzer beater τρίποντο του Κοστέλο και τους Βάσκους να έχουν 4/9 τρίποντα και τους γηπεδούχους 10/12 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο o Χάουαρντ φτάνοντας τους 11 πόντους οδήγησε σε επιμέρους σκορ 12-4 την Μπασκόνια και την έβαλε μπροστά με 32-31 (στο 13′). Το ματς ήταν πλέον ντέρμπι και ο Χένρι με 11 προσωπικούς πόντους ισοφάρισε σε 39-39 (στο 17′) για τους Βάσκους, οι οποίοι επέστρεψαν από το -13 (27-14 στο 8′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 54-48 υπέρ της Άλμπα με τους Ολίντε και Τίμαν, να κάνουν τη διαφορά και το ματς να έχει εκπληκτικό ρυθμό.

Το γύρισε από το -10 και το έκανε ντέρμπι η Μπασκόνια

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο ξεκίνησε με την Άλμπα να συνεχίζει την εκπληκτική επιθετική της εικόνα και να προηγείται και πάλι με +10 (66-56 στο 25′)Τόμπσον μείωσε σε 66-61 (στο 27′) με σερί 5-0 για τους Βάσκους και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 77-67 μετά από buzzer beater του Ίνοκ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τόμπσον το πήρε προσωπικά και φτάνοντας τους 15 πόντους μείωσε το σκορ σε 80-78 (στο 34′), αφού οι Βάσκοι έκαναν επιμέρους σκορ 11-3. Ο Κοστέλο στο 35ο λεπτό με το πρώτο του τρίποντο έβαλε και μπροστά την Μπασκόνια με 81-80 και δύο λεπτά πριν το τέλος Σμιθ και Λο έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στην Άλμπα με 85-84.

Τόμπσον και Γκεντράιτις αστόχησαν για τους φιλοξενούμενους και ο Χάουαρντ επίσης στα 38”, ενώ το ίδιο και ο Σμιθ για την Άλμπα στα 8”. Στην τελευταία επίθεση του ματς ο Χάουαρντ δέχθηκε μπλοκ από τον Λάμερς στα 2” και ο Κοστέλο μετά από τάιμ άουτ αστόχησε!

Που κρίθηκε: Στο μπλοκ του Λάμερς στον Χάουαρντ, αλλά και στα τελευταία 4:26 που η Μπασκόνια δεν πέτυχε πόντο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σμιθ με 18 πόντους και 3 ασίστ και ο Μπλατ με 11 πόντους, 9 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 54-48, 77-67, 85-84.

Άλμπα (Γκονζάλεθ): Λο 11, Σμιθ 18, Ντέλοου, Βέτζελ 6, Μάτισεκ, Ολίντε 11, Κουμάτζε 2, Τίμαν 10, Σίκμα 4, Λάμερς 6, Μπλατ 11, Ζουσμάν 6

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 17, Ραϊέστε, Χένρι 19, Σεντεκέρσκις 6, Μαρίνκοβιτς, Ντίεθ, Τόμπσον 15, Κότσαρ 4, Ίνοκ 2, Κοστέλο 3, Γκεντράιτις 10, Χόμες 8