Ολυμπιακός κορυφής! “Έσβησε τα φώτα” στην Αρμάνι μέσα σε αποθέωση! (videos)

2023-01-06T21:49:29+00:00 2023-01-06T22:55:59+00:00.

06/Jan/23 21:49

WalkupThomas-Olympiacos-OlimpiaMilano

Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετικά στην άμυνα στο κατάμεστο ΣΕΦ και πάτησε την ανεβασμένη Μιλάνο με 82-66 και ανέβηκε στην κορυφή της κατάταξης της Ευρωλίγκα στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί να αντιμετώπισε επιθετικά προβλήματα από το σκληρό παιχνίδι των Ιταλών, όμως με την άμυνα για “όπλο” της και πρωταγωνιστές τους Πίτερς, Ουόκαπ, Σλούκα και Φαλ κατάφερε να κερδίσει τη Μιλάνο με 82-66 στο ΣΕΦ και να κλείσει με μία σημαντική νίκη τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Οι ερυθρόλευκοι με εξαίρεση δύο ξεσπάσματα στο τέλος του πρώτου και του τρίτου δεκαλέπτου δεν βρήκαν ποτέ το γνωστό καλό τους επιθετικό ρυθμό, αλλά η άμυνα τους έκανε τη διαφορά ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο (11 κλεψίματα, 2 μπλοκ) και τους χάρισε μία πολύτιμη νίκη.

Πλέον ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 11-6 μαζί με Μπαρτσελόνα, Μονακό, Μπασκόνια και Φενέρ και ετοιμάζεται για τη διαβολοβδομάδα σε Πριγκιπάτο (10/1) και Μπολόνια (12/1).

Η Μιλάνο είδε το σερί τριών νικών της να ολοκληρώνεται και το ρεκόρ της να πέφτει στο 6-11.

Καλύτερος στο πρώτο μέρος με μαέστρο Σλούκα, αλλά και με σκαμπανεβάσματα ο Ολυμπιακός

Καλά στην επίθεση ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και με 7 πόντους του Πίτερς προηγήθηκε με 11-8 (στο 6′) και έχοντας ήδη 4 επιθετικά ριμπάουντ.

H πρώτη περίοδος έληξε με το ερυθρόλευκο 27-15, αφού οι Πειραιώτες σκόραραν 3/3 τρίποντα (5/8 συνολικά) και πήραν 13 πόντους από τον Πίτερς και 7 από τον Παπανικολάου και είχαν 6 ασίστ (4 ο Σλούκας) και μηδέν λάθη!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησαν με γρήγορο μικρό σερί 5-0 δια χειρός Σλούκα – Λαρεντζάκη και με καλές άμυνες του Μπλακ προηγήθηκαν με 32-17 (στο 12′).

Οι Ιταλοί με σερί 7-0 και τον Μπάρον να σημειώνει 5 συνεχόμενους πόντους μείωσαν σε 32-24 (στο 15′), ενώ ο Χολ με νέο τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο σε 34-27 (στο 17′) και με την ερυθρόλευκη επίθεση να έχει “κολλήσει”.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 39-29 (στο 19′), τη Μιλάνο να μειώνει σε 41-38, αλλά τον Βεζένκοφ να πετυχαίνει buzzer beater τρίποντο για το 44-38 και τον Σλούκα να έχει 7 ασίστ.

Με την άμυνα το καθάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μην έχει καθόλου επιθετικό ρυθμό, τους Ιταλούς να ελέγχουν το ματς και τον Ρίτσι να μειώνει σε 46-43 (στο 25′). Με ένα σημαντικό σερί 8-0 οι Πειραιώτες ανέβασαν τη διαφορά στους 11 (54-43 στο 27′), αφού η άμυνα τους κρατούσε όρθιους και μπροστά στο σκορ και με τον Κάνααν παρά τα 0/5 σουτ, να έχει 3 κλεψίματα.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπροστά με 59-44 μετά από buzzer beater τρίποντο του Σλούκα και έχοντας δεχθεί μόλις 6 πόντους σε 10 λεπτά!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Ουόκαπ και Φαλ και η άμυνα της ελληνική ομάδας καθόριζαν την κατάσταση στο παρκέ και η διαφορά πήγε και στους 21 (68-47 στο 34ο λεπτό). Όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί από εκείνο το σημείο και μετά στο Φάληρο και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 82-66.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός μπήκε προηγούμενος με 44-38 και με συνολικό επιμέρους σκορ 15-6 προηγήθηκε με 59-44 στο 30′, μία διαφορά που δεν έχασε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πίτερς με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ο Σλούκας με 8 πόντους και 9 ασίστ και ο Ουόκαπ με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και 1 μπλοκ ήταν οι πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 44-38, 59-44, 82-66

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10, Κάνααν 2, Λούντζης, Λαρεντζάκης 5, Φαλ 7, Σλούκας 8, Βεζένκοβ 8, Παπανικολάου 9, Μπολομπόι 2, Πίτερς 16, Μπλακ 6, ΜακΚίσικ 9

Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 5, Τόμας 6, Λουαού-Καμπαρό 9, Μήτρου-Λονγκ 9, Τονούτ, Μέλι 7, Μπάρον 12, Ρίτσι 5, Χολ 5, Μπαλντάσο, Χάινς 8, Βόιγκντμαν.