Μονακό: 100άρα στην Αρμάνι κι επιστροφή στις νίκες (videos)

2023-01-26T22:59:01+00:00 2023-01-27T00:14:37+00:00.

26/Jan/23 22:59

Η Μονακό κέρδισε την Ολίμπια Μιλάνο 101-88, στο γήπεδό της για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, επιστρέφοντας στις νίκες.

Η Μονακό επικράτησε της Ολίμπια Μιλάνο με 101-88 , εντός έδρας, για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι Μονεγάσκοι, στο ντεμπούτο του Τσίμα Μονέκε, επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα ύστερα από δυο σερί ήττες, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 13-8.

Η Ολίμπια, παρά το ρεκόρ καριέρας του Λουβαβού-Καμπαρό, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων σε όλο το ματς, υποχωρώντας στο 6-15 μετά την πέμπτη διαδοχική της ήττα. Για την ομάδα του Έττορε Μεσσίνα δεν αγωνίστηκαν οι Σιλντς και Πάνγκος.

Ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης με βάση το PIR, ήταν ο Ελί Οκόμπο σκοράροντας 19 πόντους ενώ παράλληλα μοίρασε 7 ασίστ. Αυτά συνέβαλαν στο να μαζέψει 22 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

Για την ερχόμενη διαβολοβδομάδα η Μονακό ταξιδεύει στο Βερολίνο για να αντιμετωπίσει την Άλμπα (1/2, 21:00) και δυο μέρες αργότερα φιλοξενεί την Ρεάλ Μαδρίτης (3/2, 20:00).

Από την άλλη η Ολίμπια έχεις και τους δυο αγώνες εντός έδρας. Αρχικά υποδέχεται την Μπασκόνια (31/1, 20:00) ενώ σειρά έχει ο Ερυθρός Αστέρας (2/2, 21:30).

Από την αρχή ”ζεστή” η Μονακό

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Μονακό, με τον ”καυτό” Μάικ Τζέιμς να σημειώνει 8 πόντους, προηγούταν με 10-3. Το Μιλάνο αντέδρασε γρήγορα μειώνοντας στο καλάθι (12-10). Οι γηπεδούχοι όμως ”άνοιξαν” εκ νέου την διαφορά, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (29-22).

Ο Οκόμπο πήρε την σκυτάλη από τον Τζέιμς, κόβοντας και ράβοντας στο επιθετικό κομμάτι για την Μονακό, διατηρώντας το προβάδισμα των 7 πόντων (43-36) στα μισά της περιόδου. Το Μιλάνο παρέμεινε κοντά χάρις στις προσπάθειες των Λουβαβού-Καμπαρό και Ντέιβις, με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 57-50, υπέρ των Μονεγάσκων.

Στην επανέναρξη οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις, καταφέρνοντας να μειώσουν στον πόντο την απόσταση από την Μονακό (69-68) με κάτι λιγότερο από 5 λεπτά για την λήξη του δεκαλέπτου. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Μονακό συνέχισε να μαγεύει επιθετικά και σε συνδυασμό με το ότι έσφιξε την άμυνά της έφτασε στο +14 (92-78). Η Ολίμπια δεν μπόρεσε να αντιδράσει, έτσι η Μονακό έφτασε στην νίκη με διαφορά 13 πόντων (101-88).

Που κρίθηκε: Στην καλή άμυνα της Μονακό στο τελευταίο δεκάλεπτο (14 πόντοι).

Παίκτης-κλειδί: O Μάικ Τζέιμς που σημείωσε double-double, έχοντας 18 πόντους και 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 57-50, 80-74, 101-88

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 15(1), Οκόμπο 19(2), Μονέκε 3, Λόιντ 11(3), Μπλόσομγκεϊμ 4, Μακουντού , Ντιαλό 11(2), Μοτιεγιούνας 7, Ουαταρά 2, Χολ 11, Τζέιμς 18(2)

Ολίμπια Μιλάνο (Μεσσίνα): Ντέιβις 9(1), Τόμας 12(1), Λουβαβού-Καμπαρό 19(3), Μήτρου-Λονγκ 14(1), Τονούτ , Μέλι 9(3), Μπάρον 3(1), Ρίτσι , Χολ 12(2), Χάινς 10