Πάρις Λι: “Αφυπνίστηκα στο ημίχρονο” και με ρεκόρ καριέρας ξύπνησε τον Παναθηναϊκό! (videos)

2023-01-26T23:08:02+00:00 2023-01-27T00:01:36+00:00.

26/Jan/23 23:08

LeeParis-Panathinaikos-Zalgiris

Ο Πάρις Λι ήταν όλα τα λεφτά στη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Ζαλγκίρις Κάουνας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο καλύτερος φετινός Παναθηναϊκός μέσα σε 20′!

Οι ”πράσινοι” βγήκαν… άλλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Ζαλγκίρις και πήραν τη νίκη με 89-65.

Το 27-42 του 20′ έγινε 89-64 στο 39′ σε ένα σαρωτικό 62-22 μέσα σε αυτό το διάστημα.

Όλα ξεκίνησαν στη τρίτη περίοδο και πιο συγκεκριμένα στα μέσα της.

Τότε ήταν που το 47-52 μετατράπηκε σε 57-54 με τη υπογραφή του Πάρις Λι.

Ο Αμερικανός είχε δύο σερί τρίποντα και ξεκλείδωσε την άμυνα των Λιθουανών, με την συνέχεια να είναι γνωστή.

Σε 29:14’, είχε 24 πόντους (4/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/2 βολές), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 27 PIR, ενώ μέχρι το 20′ είχε μόλις 2 πόντους!

Αυτοί οι αριθμοί έφεραν αρκετά νέα ρεκόρ καριέρας για τον 27χρονο σε πόντους, ranking, εύστοχα δίποντα και τρίποντα σε 57 ματς.

Ο ίδιος στάθηκε στην άμυνα, που ξεκίνησε από εκείνον, στις δηλώσεις του μετά το ματς.

“Η άμυνά μου έφταιγε, ήταν flat στο πρώτο ημίχρονο. Αφυπνίστηκα όταν πήγαμε στα αποδυτήρια, βγήκα να παίξω πιο σκληρά. Η άμυνά μου με έκανε πιο δυνατό. Όταν παίρνει μπρος ο πόιντ γκαρντ οι υπόλοιποι ακολουθούν. Θα προσπαθήσω να συνεχίσω έτσι μέσα από την άμυνα”

Παναθηναϊκός: Κορυφαίο ημίχρονο στην ιστορία της Ευρωλίγκα, πάνω από Ολυμπιακό! (videos)

Ευρωλίγκα (βαθμολογία): Ιστορική νίκη ο Παναθηναϊκός, νίκη πρωτιάς η Ρεάλ

Πονίτκα: 100% ευστοχία για το “πολυεργαλείο” του Παναθηναϊκού κόντρα στη Ζαλγκίρις! (video)

Ράντονιτς για ανατροπή επί Ζαλγκίρις: “Τα καλύτερά μας 20 λεπτά στη χρονιά” (videos)

Μακσβίτις για την ήττα από τον Παναθηναϊκό: “Ούτε στα… παιδικά δεν μου έχει συμβεί αυτό”