Πονίτκα: 100% ευστοχία για το “πολυεργαλείο” του Παναθηναϊκού κόντρα στη Ζαλγκίρις! (video)

2023-01-26T23:30:16+00:00 2023-01-27T00:12:18+00:00.

26/Jan/23 23:30

Ο Ματέους Πονίτκα αποτέλεσε έναν από τους μεγάλους πρωταγωνιστές του Παναθηναϊκού στην επιβλητική νίκη με 89-65 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποιώντας το κορυφαίο ημίχρονο στην ιστορία της Ευρωλίγκα “πάτησε” τη Ζαλγκίρις Κάουνας με το εμφατικό 89-65 στο ΟΑΚΑ και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στη διοργάνωση και μετά από τρία χρόνια ως γηπεδούχος κόντρα στους Λιθουανούς.

Μπορεί για την ομάδα του κόουτς Ράντονιτς απόλυτος MVP να αποτέλεσε ο Πάρις Λι με 17 πόντους στο κομβικό τρίτο δεκάλεπτο, όμως και ο Ματέους Πονίτκα πρόσφερε τα μέγιστα για τη νίκη και το come back από το -15 του πρώτου “εφιαλτικού” ημιχρόνου.

Ο διεθνής Πολωνός φόργουορντ/γκαρντ, που τραυματίστηκε και υπέστη διάστρεμμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκανε και πάλι τα πάντα για τον Παναθηναϊκό στο παρκέ έχοντας σε 28:14 συμμετοχής 13 πόντους με 5/5 σουτ (4/4διπ, 1/1τριπ) και 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη, 4 κερδισμένα φάουλ και 19 στο PIR.

Αυτό το ματς ήταν το πρώτο φετινό του Ματέους Πονίτκα, που είχε 100% στα σουτ και στις βολές, αφού και στην Ισπανία κόντρα στη Βαλένθια μέτρησε 3/3 σουτ, αλλά έχασε μία ελεύθερη βολή (3/4).

Μετά το ματς στις δηλώσεις του στην κάμερα της ΝOVA:

“Θα κάνουμε εξετάσεις και θα δούμε τι θα γίνει. Είναι διάστρεμμα. Παίξαμε σαν ομάδα, παλέψαμε ο ένας για τον άλλον και μοιράσαμε την μπάλα. Λύσαμε τα προβλήματα μας και όλα ήταν καλά απόψε. Κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι φέτος. Προσπαθούμε, αλλά σε κάποια ματς δεν μας βγαίνει. Είναι ακόμα Ιανουάριος και όλα μπορούν να συμβούν. Χρειαζόμαστε ένα καλό σερί. Δουλεύουμε σκληρά και αν συνεχίσουμε έτσι αυτό θα μας δώσει έξτρα ώθηση”.

Πλέον ο Πολωνός θα κάνει εξετάσεις την Παρασκευή (27/1), για να φανεί το μέγεθος του προβλήματος του με το διάστρεμμα, καθώς μπροστά τους οι πράσινοι έχουν το ματς με τον Ιωνικό στο ΟΑΚΑ (28/1) για τη Basket League, αλλά και τη διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκα στην Ισπανία με Ρεάλ (1/2) και Μπασκόνια (3/2).