2023-02-09T22:26:25+00:00 2023-02-09T23:41:07+00:00.

rokas-jokubaitis-virtus-bologna-barcelona-euroleague

Η Μπαρτσελόνα ΔΙΕΛΥΣΕ τη Βίρτους στη Μπολόνια με 75-92.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Αδιανόητη εμφάνιση της Μπαρτσελόνα στη Μπολόνια!

Η ομάδα του Σάρας διέλυσε την Βίρτους με 75-92, για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η τελική διαφορά δεν δείχνει σε καμία περίπτωση την εικόνα του ματς, μιας και οι νικητές έφτασαν ακόμα και στο +37 (33-70)!

Το ματς είχε κριθεί προ πολλού, με την Βίρτους να βρίσκει την ευκαιρία στη τέταρτη περίοδο να ρίχνει την απόσταση.

Οι Ιταλοί δέχθηκαν ένα σερί 0-21 στη δεύτερη περίοδο και κάπου εκεί… εξαφανίστηκαν από το παρκέ, για το 11-13.

Όσο για τους νικητές των τριών σερί νικών και του 16-8, ήταν φοβερά εύστοχοι με 16/33 δίποντα, 15/30 τρίποντα και 23 ασίστ.

Θυμίζουμε ότι στο ματς του πρώτου γύρου, η Βίρτους είχε πάρει ”διπλό” στη Βαρκελώνη με 75-83.

Για την 25η αγωνιστική, η Βίρτους υποδέχεται την Μπασκόνια (24/2), ενώ η Μπαρτσελόνα τη Μονακό (24/2).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και μπήκε από την αρχή σε ρόλο οδηγού με 9-18. Η Βίρτους δεν είχε λύσεις κόντρα σε Μίροτιτς και Λαπροβίτολα, στην επίθεση όμως βρήκε τα πατήματά της και έκλεισε τη πρώτη περίοδο στο -5 (17-22).

Οι Ιταλοί είχαν εμφανέστατο πρόβλημα στην επίθεση, μένοντας χωρίς σκορ για 8′. Παράλληλα, οι Ισπανοί (8/16 τρίποντα) έκαναν ό,τι ήθελαν και μαζί ένα σερί 0-21 (!), για το +22 (23-45) με τον Αμπρίνες να σκοράρει για το 27-47 στο 20′.

Η συνέχεια εξίσου σαρωτική για τη Μπαρτσελόνα, η οποία με 11/21 τρίποντα και νέο σερί 0-13 πραγματικά… ξέφυγε με +32 (!) για το 28-60 στο 23′. Η Βίρτους (10/32 σουτ) είχε απελπιστική εικόνα στο παρκέ (33-70), για το 39-74 μετά από 30′ αγώνα.

Ζαϊτέ και Σενγκέλια έκαναν το 51-76 με επιμέρους σκορ 12-2, όμως το ματς είχε χάσει προ πολλού το ενδιαφέρον του, καθώς ο νικητής ήταν ήδη γνωστός. Τα τελευταία λεπτά δεν έφεραν καμία σημαντική αλλαγή, για τη νίκη της Μπαρτσελόνα με 75-92.

Πού κρίθηκε

Ουσιαστικά στο σερί 0-21 της Μπαρτσελόνα στη δεύτερη περίοδο, όταν το 23-24 έγινε 23-45.

Ο Μίροτιτς με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6/10 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 27-47, 39-74, 75-92

Βίρτους (Σκαριόλο): Μάνιον 6, Μπελινέλι 12, Παγιόλα, Μπάκο 8, Ζαϊτέ 14, Λούντμπεργκ 13, Σενγκέλια 10, Χάκετ, Μίκι 3, Ουίμς 6, Τεόντοσιτς 3, Αμπάς

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Σανλί, Βέσελι 4, Μαρτίνεζ, Κάλινιτς 9, Σατοράνσκι 1, Λαπροβίτολα 10, Αμπρίνες 16, Χίγκινς 9, Τόμπι 7, Γιοκουμπάιτις 13, Μίροτιτς 17, Ναντζί 6