(Κοσ)ΤΕΛΟΣ η κορυφή για Ρεάλ! Η Μπασκόνια παλικαρίσιο διπλό στη Μαδρίτη! (videos)

2023-03-07T22:44:09+00:00 2023-03-08T00:00:42+00:00.

07/Mar/23 22:44

thompson-deck-real-baskonia

Η Μπασκόνια επικράτησε της Ρεάλ με 85-81, στην Μαδρίτη, για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, χάρις στην τρίποντη βόμβα του Κοστέλο στην λήξη του ματς.

Η Μπασκόνια δραπέτευσε με την νίκη (85-81) από την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης, χάρις στο απίθανο τρίποντο του Κοστέλο στην εκπνοή, για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η Μπασκόνια με αυτή την επικράτηση βελτίωσε το ρεκόρ της σε 15-12, ζευγαρώνοντας παράλληλα τις νίκες απέναντι στους Μαδριλένους (92-86 υπέρ της Μπασκόνια στον πρώτο γύρο).

Από την άλλη αυτή η ήττα για την Ρεάλ σημαίνει πτώση από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (18-8), ενώ μπήκε και τέλος στο σερί 5 νικών που είχε στην διοργάνωση.

Να θυμίσουμε ότι η Ρεάλ έχει έναν αγώνα λιγότερο λόγω της αναβολής του παιχνιδιού με την Εφές, εξαιτίας των σεισμών που έπληξαν την Τουρκία.

Για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκα η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχεται την Βαλένθια (9/3, 21:45), ενώ η Μπασκόνια φιλοξενεί την Μονακό, του Μάικ Τζέιμς (10/3, 21:30).

Η αρχή άνηκε στην Ρεάλ

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση, έχοντας ένα προβάδισμα 6 πόντων στα μισά του δεκαλέπτου (16-10). Η Ρεάλ διατήρησε τον έλεγχο, ”κλείνοντας” την πρώτη περίοδο στο +5 (22-17).

Η Μπασκόνια αντέδρασε άμεσα και πήρε το προβάδισμα (32-30) στα χέρια της, με κάτι λιγότερο από 5 λεπτά για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Τσους Ματέο ανέτρεψαν εκ νέου το σκηνικό, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα προηγούμενοι (43-40).

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου τον πρώτο λόγο είχαν οι φιλοξενούμενοι, φτάνοντας την διαφορά υπέρ τους μέχρι και στο +9 (59-50). Η Ρεάλ, με τον Μούσα να μπαίνει στην εξίσωση, βρέθηκε εκ νέου μπροστά (65-62) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμά τους με 5 λεπτά για την λήξη (78-71). Οι παίκτες του Πεναρόγια δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, φέρνοντας το ματς στα ίσα (79-79) με 1:30 λεπτό να απομένει. Μάλιστα, με το buzzer beater τρίποντο του Κοστέλο πήραν το μεγάλο διπλό με 85-81.