Η Παρτιζάν σάρωσε την Εφές και της το έκανε ακόμα πιο δύσκολο! (videos)

2023-03-16T20:27:35+00:00 2023-03-16T21:51:56+00:00.

16/Mar/23 20:27

Η Παρτιζάν ισοπέδωσε την Εφές με 84-97, στο μεγάλο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Φοβερή εμφάνιση από τους Σέρβους στη τέταρτη περίοδο με μπροστάρη τον Πάντερ.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Στο φινάλε υπήρχε ΜΟΝΟ η Παρτιζάν!

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν σαρωτική στο τέλος και πήρε σπουδαία νίκη με 84-97 κόντρα στην Εφές.

Το ματς είχε τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον, με τους Σέρβους πλέον να είναι στο 16-13 και τους Τούρκους στο 14-15.

Στο ματς του πρώτου γύρου στο Βελιγράδι, η Παρτιζάν είχε πάρει τη νίκη με 82-79, επομένως έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Τα πράγματα είναι, πλέον, πολύ δύσκολα για τους πρωταθλητές, καθώς δεν έχουν υπέρ τους καμία ισοβαθμία (Μακάμπι, Μπασκόνια, Παρτιζάν

Οι πρωταγωνιστές πολλοί για τους νικητές, όμως ο Πάντερ βγήκε μπροστά στα κρίσιμα με 19 πόντους.

Και όταν λέμε κρίσιμα, εννοούμε το σημείο που το 72-71 υπέρ της Εφές έγινε 72-87 υπέρ της Παρτιζάν.

Για την 30ή αγωνιστική, η Εφές φιλοξενείται από την Άλμπα (23/3), ενώ η Παρτιζάν υποδέχεται τον Ολυμπιακό (24/3).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Εφές μπήκε με το… μαχαίρι στο στόμα και προηγήθηκε άμεσα με 13-4 με τον Κλάιμπερν. Ο Μπράιαντ μπήκε στην εξίσωση, η Παρτιζάν είχε 3/10 σουτ, με τον Μίτσιτς να παίρνει τη σκυτάλη για το +17 (23-6), πριν το 23-11 στο τέλος της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι έμειναν για σχεδόν 5′ χωρίς σκορ και οι Σέρβοι το εκμεταλλεύτηκαν με σερί 0-11 (23-17). Και δεν έμειναν εκεί. Με μπροστάρη τον ΛεΝτέι, η Παρτιζάν προσπέρασε με 30-31, κλείνοντας μάλιστα το ημίχρονο προηγούμενη με 35-37.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν ανάλογα για το 37-44, πριν όμως το 43-47 γίνει 50-47 με τον Μίτσιτς. Νάναλι και κυρίως Αβράμοβιτς βγήκαν μπροστά για το 55-58 των Σέρβων, με τον Κλάιμπερν να δίνει νέο προβάδισμα στην Εφές με 64-63 στο 30′.

Και ενώ το ματς έδειχνε ότι θα είναι ντέρμπι (72-71), ο Πάντερ βγήκε μπροστά στο πιο κρίσιμο σημείο με σερί 0-16 για το 72-87 στο 37′. Η Εφές έμεινε να… κοιτάζει (4′ χωρίς σκορ) την Παρτιζάν στα τελευταία λεπτά, για να γνωρίσει την ήττα με 84-97.

Πού κρίθηκε

Το 72-71 έγινε 72-87 μέσα σε 3′ περίπου, με τους Πάντερ και Νάναλι να έχουν όλους τους πόντους της Παρτιζάν σε εκείνο το διάστημα

Εξαιρετικός ο ΛεΝτέι (16 πόντοι), εξίσου και ο Νάναλι (16), ο Λεσόρ (17) και ο Αβράμοβιτς (14), αλλά ο Πάντερ δικαιωματικά αξίζει τον τίτλο του κορυφαίου με 19 πόντους (6/10 σουτ, 4/4 βολές).

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 35-37, 64-63, 84-97