Μπαρτσελόνα: Πέρασε από το καμίνι του Βελιγραδίου κι “αγκαλιά” με το πλεονέκτημα!

2023-03-28T22:26:13+00:00 2023-03-28T23:42:38+00:00.

28/Mar/23 22:26

nikola-mirotic-zach-leday

Η Μπαρτσελόνα με πολλά τρίποντα και πρωταγωνιστές τους Μίροτιτς και Λαπροβίτολα κέρδισε με 89-80 στο Βελιγράδι την Παρτιζάν και έκανε μεγάλο βήμα για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, παρότι αρχικά έχασε προβάδισμα 12 πόντων στη Stark Arena στο δεύτερο μέρος, τελικά με τους Μίροτιτς και Λαπροβίτολα και 11/17 τρίποντα “άντεξε” και έφυγε με το μεγάλο διπλό με 89-80 κόντρα στην Παρτιζάν Βελιγραδίου για την 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και την πρώτη πράξη της “διαβολοβδομάδας”.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπαρτσελόνα με ρεκόρ 21-10 μετράει τρεις σερί νίκες και βρίσκεται μία “ανάσα” από το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs διεκδικώντας και με αξιώσεις τη δεύτερη θέση από τη Ρεάλ, ενώ η Παρτιζάν με ρεκόρ 17-11 βρίσκεται μόνη έβδομη στην κατάταξη και αποτελεί φαβορί για την οκτάδα.

Η Μπάρτσα θα υποδεχθεί για την 32η αγωνιστική την Άλμπα στο “Palau” (30/3) και η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς τη Ρεάλ Μαδρίτης (31/3).

Μεγάλο ματς στο πρώτο μέρος με Έξουμ και Λαπροβίτολα

Με την επίθεση για όπλο της και με πρωταγωνιστή τον Λαπροβίτολα που είχε 11 πόντους η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 25-21 στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Έξουμ πρωταγωνιστή η Παρτιζάν έκανε επιμέρους σκορ 19-7 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (40-32 στο 17′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Λαπροβίτολα να μειώνει (14π) σε 45-44 για τους καταλανούς στο φινάλε του πρώτου μέρους, οι οποίοι είχαν 5/6 τρίποντα και 10/18 δίποντα.

Το γύρισε από το -12 η Παρτιζάν, αλλά “άντεξε” μέχρι το τέλος η Μπαρτσελόνα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι ξεκίνησε με τους καταλανούς να παίζουν φανταστική άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Μίροτιτς και Βέσελι να κάνουν επιμέρους σκορ 17-4 (!) και να προηγούνται για πρώτη φορά με +12 (61-49 στο 27′)!

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Παρτιζάν να μειώνει σε 66-58 με τον Πάντερ να παίρνει μπρος φτάνοντας τους 14 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Έξουμ κρατούσε όρθια την Παρτιζάν η οποία μείωσε σε 71-68 (στο 34′) και το ματς ήταν ένα τεράστιο ντέρμπι.

Λαπροβίτολα με μεγάλο τρίποντο και Μίροτιτς με φόλοου μετά από σκοτωμένη επίθεση έφεραν προβάδισμα νίκης στην Μπαρτσελόνα με 78-70 στο 36ο λεπτό και οι γηπεδούχοι καλούνταν σε μεγάλη ανατροπή.

Ο Σατοράνσκι κάνοντας τα τρίποντα της Μπαρτσελόνα 11/17 και το σκορ 81-71 στο 38′ ουσιαστικά τελείωσε το ματς, το οποίο στο τέλος το πήραν οι φιλοξενούμενοι με 89-80.

Που κρίθηκε: Στο 34′ ο Έξουμ μείωσε σε 71-68 για την Παρτιζάν, όμως η Μπάρτσε με επιμέρους σκορ 10-3 σε 4′ λεπτά και με τρίποντο του Σατοράνσκι προηγήθηκε με 81-71 στο 38ο λεπτό και πήρε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίροτιτς με 19 πόντους (6/9 σουτ), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ παρά τα 3 λάθη του και ο Λαπροβίτολα (5/7 σουτ) με 23 πόντους και 7 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι της Παρτιζάν.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-44, 58-66, 80-89

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, ΛεΝτέι 10, Αβράμοβιτς 6, Πάντερ 16, Σμάιλαγκιτς 6, Παπαπέτρου 2, Έξουμ 24, Νάναλι 5, Λεσόρ 5, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς, Μαντάρ 6

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα σίλβα, Σανλί 2, Βέσελι 14, Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 10, Λαπροβίτολα 23, Αμπρίνες 5, Χίγκινς 5, Τόμπι 3, Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 19