Μπαρτσελόνα: Στο ρελαντί την Άλμπα, ”κλείδωσε” το πλεονέκτημα έδρας (videos)

2023-03-30T22:11:08+00:00 2023-03-30T22:41:51+00:00.

30/Mar/23 22:11

koumadje-vesely-barcelona-alba

Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε της ΄Άλμπα Βερολίνου (72-56), στο Παλαού Μπλαουγκράνα, εξασφαλίζοντας το πλεονέκτημα της έδρας στα Playoffs.

H Μπαρτσελόνα υπέταξε την Άλμπα Βερολίνου με 72-56, για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Έτσι η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους θα έχει το πλεονέκτημα έδρας στα Playoffs της διοργάνωσης.

Χάρις σε αυτή την νίκη ”έπιασε” Ολυμπιακό και Ρεάλ στις 22 νίκες, έχοντας όμως αγώνα παραπάνω. Οι Μπλαουγκράνα για να καταφέρουν να τερματίσουν πάνω από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θα πρέπει να αποφύγουν την ισοβαθμία μαζί της.

Μια νίκη στα δυο παιχνίδια που της απομένουν αρκεί για να ολοκληρώσει την κανονική περίοδο πάνω από την Μονακό, καθώς υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Από την άλλη η Άλμπα ήταν ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως δεν μπόρεσε να ”σπάσει” την παράδοση που την θέλει να μην νικάει στην Βαρκελώνη, υποχωρώντας στο 9-23.

Ο Ισραήλ Γκονζάλες δεν είχε στην διάθεσή του τους Προσίντα και Μάτισεκ, ενώ έχασε πολύ νωρίς στην αναμέτρηση και τον Ταμίρ Μπλατ.

Για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκα η Μπαρτσελόνα ταξιδεύει στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο (7/4, 21:30), ενώ η Άλμπα φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό (7/4, 21:00).

Διαβάστε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα μέσω του Eurohoops

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο

Η Μπαρτσελόνα πατούσε καλύτερα στο παρκέ, έχοντας ένα προβάδισμα 6 πόντων (15-9), μετά από 6 λεπτά αγώνα. Η Άλμπα ανέβασε την απόδοση της και στις δυο άκρες του παρκέ, έτσι το τέλος του δεκαλέπτου την βρήκε μπροστά στο σκορ (21-19).

Οι φιλοξενούμενοι, συνέχισαν να έχουν καλό ποσοστό στα τρίποντα και έφτασαν μέχρι το +6 στο 12′ (27-21). Η γερμανική ομάδα είχε την απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τις έβαζε η Μπαρτσελόνα, οδεύοντας στην ανάπαυλα με προβάδισμα ενός πόντου (35-34).

Στην επανέναρξη το παιχνίδι συνέχισε να είναι κλειστό, αλλά μπροστά στο σκορ βρισκόταν πλέον η ομάδα του Γιασικεβίτσιους (43-39 στο 25′). Οι επιθέσεις εκατέρωθεν ”σκούριασαν”, ωστόσο η Μπαρτσελόνα κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα της (50-42).

Στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου οι Μπλαουγκράνα ”πάτησαν” το γκάζι, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 15 πόντους (60-45). Τα υπόλοιπα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με την Μπαρτσελόνα να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα (72-56).