Βαλένθια: Νίκη γοήτρου κόντρα στην αφελή Βίρτους (videos)

2023-04-06T22:18:01+00:00 2023-04-06T23:13:06+00:00.

06/Apr/23 22:18

Jared Harper Valencia

Η Βαλένθια επιβλήθηκε της Βίρτους Μπολόνια (79-68), επιστρέφοντας στις νίκες μετά από 3 σερί ήττες στην διοργάνωση.

Η Βαλένθια επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια με 79-68, εντός έδρας, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Το ματς δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς αμφότερες έχουν αποκλειστεί και μαθηματικά από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι ”νυχτερίδες” έβαλαν τέλος στο σερί των τριών αρνητικών αποτελεσμάτων που είχαν, βελτιώνοντας έτσι το ρεκόρ τους σε 15-18. Το παρόν δεν έδωσαν οι Ντούμπλιεβιτς, Βαν-Ρόσομ, Χιμένεθ και Πρέπελιτς.

Από την άλλη η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έφτασε τις 5 διαδοχικές ήττες, υποχωρώντας στο 13-20. Για την ιταλική ομάδα απουσίασαν οι Τεόντοσιτς, Κορντινιέ, Παγιόλα, Αμπάς και Μπελινέλι.

Για την 34η αγωνιστική της Ευρωλίγκα η Βαλένθια φιλοξενείται από την Μπαρτσελόνα (14/4, 21:30), ενώ η Βίρτους υποδέχεται την Αρμάνι Μιλάνο (13/4, 21:45).

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα μέσω του Eurohoops

Μοιρασμένο το πρώτο μέρος

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, έχοντας ένα προβάδισμα 5 πόντων (12-7) στα μισά του δεκαλέπτου. Η Βίρτους ισορρόπησε το ματς, με την λήξη της περιόδου να την βρίσκει μπροστά στο σκορ (19-17).

Το μια σου και μια συνεχίστηκε στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, όμως οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με την Βαλένθια να προηγείται (40-38).

Στην επανέναρξη το παιχνίδι εξακολουθούσε να είναι ντέρμπι και στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημίχρονου οι ”νυχτερίδες” είχαν ένα ισχνό προβάδισμα (50-49). Με αυτή την διαφορά, του ενός πόντου, ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο (58-57).

Οι παίκτες του Άλεξ Μούμπρου ”έτρεξαν” ένα σερί 18-2, στέλνοντας την διαφορά στο +16 (76-59). Τα υπόλοιπα λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα (79-68).