Ιτούδης: “Χαμένη ευκαιρία κόντρα στην καλύτερη ομάδα της Ευρωλίγκα”

2023-04-26T23:13:28+00:00 2023-04-26T23:34:52+00:00.

26/Apr/23 23:13

EUROLEAGUE 2022-2023 / PLAY OFF / ΟΣΦΠ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΣΑΚΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Δημήτρης Ιτούδης στάθηκε στην ευκαιρία που έχασε η Φενέρ για το 0-1 κόντρα στον Ολυμπιακό.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Φενέρ με 79-68 και έκανε το 1-0 στην σειρά των playoffs της Ευρωλίγκας.

Ο Δημήτρης Ιτούδης στάθηκε στα τρίποντα των γηπεδούχων στη τρίτη περίοδο, αλλά και στα λάθη της ομάδας του.

Επιπλέον, τόνισε πως οι Τούρκοι ήταν καλά προετοιμασμένοι και για μεγάλο διάστημα ήταν αποδοτικοί, όχι όμως και στο τέλος.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Φενέρ:

”Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη, προφανώς ήρθαμε καλά προετοιμασμένοι, προσπαθήσαμε να βάλουμε όσο το πιθανό περισσότερα προβλήματα, καταφέραμε να το κάνουμε, παίζαμε κόντρα στην καλύτερη ομάδα της λίγκας και της κανονικής διάρκειας, που παίζει το πιο συνεπές μπάσκετ. Είναι μία ομάδα που δεν χρειάζεται πολλές ντρίμπλες για να σκοράρει. Προσπαθήσαμε και καταφέραμε, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο να αλλάξουμε το παιχνίδι τους, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο, το μομέντουμ των πέντε τριπόντων, που είναι λάθος μας, ήταν έλλειψη συγκέντρωση, ήταν μομέντουμ σημαντικό για εκείνους. Κάναμε την προσπάθειά μας, επιστρέψαμε, αλλά δεν ήταν αρκετό. Μόνο σε ένα δεκάλεπτο σκόραραν πάνω από 20 πόντους, ήμασταν καλύτερα στα ριμπάουντ, μας πλήγωσε η αναλογία λάθη-κλεψίματα. Και ο Ολυμπιακός είχε μικρή, κάτι που έκανε την διαφορά. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, πρέπει να δουλέψουμε για το δεύτερο ματς, ήταν χαμένη ευκαιρία, αν σκεφτούμε το πώς θέλαμε να πάει το ματς, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τους τρόπους”

Ολυμπιακός: Η τρομερή παράδοση ως οικοδεσπότης σε Game 1 συνεχίστηκε, 3/3 κόντρα σε Τούρκους!

Eurohoops Show: Vol. 27: LIVE από το ΣΕΦ για το 1-0 του Ολυμπιακού επί της Φενέρμπαχτσε

Μπαρτζώκας: “Πιο δύσκολο το Game 2 – Με τον Ντόρσεϊ σκοράραμε λιγότερο”

Αϊζάια Κάνααν: Τα “φύλαγε” για την Φενέρ και τα playoffs (videos)

Απλά κι ωραία ο Βεζένκοφ: Πρώτος σκόρερ στο 1-0 του Ολυμπιακού με τελευταίο καλάθι στο 28′ (video)

Ολυμπιακός: Τα τρίποντα… μπήκαν στα playoffs! (videos)