Ολυμπιακός: Τα τρίποντα… μπήκαν στα playoffs! (videos)

2023-04-27T08:11:56+00:00 2023-04-27T00:08:53+00:00.

gadamopoulos

27/Apr/23 08:11

vezenkov

Έπειτα από μία περίοδο αστοχίας από τα 6,75μ., ο Ολυμπιακός είχε 55,2% στα τρίποντα στο Game 1 με τη Φενέρ, για το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία των playoffs.

Ο Σάσα Βεζένκοφ δεν είχε ανησυχήσει. Μπορεί ο Ολυμπιακός να πέτυχε πρόσφατα τρεις νίκες με… 68 άστοχα τρίποντα, όμως ο φετινός MVP του είχε τονίσει πως «καλύτερα να μην μπαίνουν τώρα και να μπουν στα playoffs».

Αυτό ακριβώς έγινε το βράδυ της Τετάρτης (26/4), στη μεγάλη νίκη των «ερυθρόλευκων» επί της Φενερμπαχτσέ και το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών της Ευρωλίγκα. Οι παίκτες του κόουτς Γιώργου Μπαρτζώκα σκόραραν 10/16 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας συνολικά 16/29, σημείωσαν το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία των playoffs!

Με τα μεγάλα σουτ απέναντι στην άμυνα της «Φενέρ», οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν την αντίστοιχη επίδοση, στα προημιτελικά, της Ρεάλ το 2022, της Μπαρτσελόνα το 2016 και του Παναθηναϊκού το 2015. Ρεκόρ παραμένουν τα 17 εύστοχα τρίποντα της Εφές, στο Game 5 του 2019, εναντίον της Μπαρτσελόνα!

Με το εκπληκτικό 55,2% από τα 6,75μ., χάρη στα 6/7 του Κάνααν, ο Ολυμπιακός σημείωσε τη δεύτερη καλύτερη φετινή του επίδοση τόσο σε εύστοχα σουτ όσο και σε ποσοστό. Οι Πειραιώτες είχαν 18/32 και 56,3% στις 9 Δεκεμβρίου 2022, στο εμφατικό 117-71 επί της Βίρτους Μπολόνια στο ΣΕΦ! Η αρχή της σεζόν στην Ευρωλίγκα, ωστόσο, δεν προδίκαζε κάτι τέτοιο…

Ο Ολυμπιακός σούταρε 11/29 (και 37,9%) στον θρίαμβο της πρεμιέρας στη Βαρκελώνη και στα επόμενα τέσσερα ματς, με Ζαλγκίρις (εντός), Ρεάλ (εκτός), Μπασκόνια (εκτός), Μονακό (εντός) είχε συνολικά 31/97 και 31,9%… Η πρώτη «έκρηξη» ήρθε στο ματς με τη Βαλένθια, αν και παρά τα 10/19 (με 52,6%), οι «κόκκινοι» ηττήθηκαν εντός έδρας. Δύο ματς αργότερα, όμως, τα 14/27 και το 51,9% έφεραν τη νίκη με 87-59 επί της Παρτιζάν.