ΜακΚίσικ: “Ο κόουτς με πίστεψε κι έκανα την ζημιά στο τέταρτο δεκάλεπτο” (video)

2023-04-26T23:40:07+00:00 2023-04-27T00:11:34+00:00.

26/Apr/23 23:40

mckissic

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ μετά την νίκη επί της Φενέρμπαχτσε (79-68) στο πρώτο παιχνίδια για τα playoffs της Ευρωλίγκα, δήλωσε ότι η Φενέρ δυσκόλεψε αρκετά τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος.

Ο Ολυμπιακός, αν στην αρχή δυσκολεύτηκε, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στην Φενέρ, επικρατώντας της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη με 79-68.

Ένας εκ των πρωταγωνιστών για τους ερυθρόλευκους ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ σημειώνοντας 11 πόντους με 3 στα 4 τρίποντα σε 14 λεπτά που αγωνίστηκε.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο 33χρονος γκαρντ-φόργουορντ του Ολυμπιακού, μιλώντας στην κάμερα της NOVA, τόνισε ότι η Φενέρ έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ενώ αναφέρθηκε στην πίστη που δείχνει ο προπονητής των Πειραιωτών προς το πρόσωπό του.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του

”Ήταν ένα διασκεδαστικό παιχνίδι. Είχαν στρατηγική, μας έβαλαν προβλήματα, όμως τα καταφέραμε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο κόουτς μας εξήγησε τι πρέπει να κάνουμε. Ήμασταν συνεπείς, σταθεροί και αποτελεσματικοί. Ο Κάνααν είχε πολλή αυτοπεποίθηση και είναι σημαντικό να είναι σε αυτή την κατάσταση στη συνέχεια. Θα παίξουμε σκληρά την Παρασκευή και θα προετοιμαστούμε μετά για την Κωνσταντινούπολη. Όλα έχουν να κάνουν με τον ρυθμό του αγώνα και τη ροή της επίθεσης. Με πιστεύει ο προπονητής, έχουμε καλή επαφή και στην τέταρτη περίοδο κατάφερα να κάνω ζημιά στη Φενέρ.”