Κάνααν: “Η άμυνα ήταν ο κινητήριος μοχλός, έτσι πρέπει να παίξουμε και στον τελικό”

2023-05-19T19:20:24+00:00 2023-05-19T21:19:31+00:00.

19/May/23 19:20

canaan-olympiacos-monaco

Ο Αϊζάια Κάνααν μετά την νίκη επί της Μονακό (76-62), δήλωσε ότι η άμυνα επέτρεψε στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να επιστρέψει στο ματς και εν τέλει να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Final Four.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός υπέταξε την Μονακό με 76-62, στο πρώτο χρονικά ημιτελικό για το Final Four του Κάουνας και πήρε την πρόκριση στον τελικό, όπου και θα διεκδικήσει τον τίτλο για τέταρτη φορά στην ιστορία του.

Η ομάδα του  Γιώργου Μπαρτζώκα άφησε πίσω το κακό πρώτο ημίχρονο (29-41) και μετά το εκπληκτικό 27-2 στο τρίτο δεκάλεπτο , εξασφάλισε την παρουσία του στον τελικό της διοργάνωσης για ένατη φορά.

Μετά την λήξη του αγώνα, ο Αϊζάια Κάνααν, μιλώντας στην κάμερα της NOVA, τόνισε ότι η άμυνα έδωσε την πρόκριση στους ερυθρόλευκους.

Ο γκαρντ των Πειραιωτών σχολίασε την αλλαγή της εικόνας στο δεύτερο μέρος, ενώ παράλληλα ξεκαθάρισε πως έτσι θα πρέπει να εμφανιστεί η ομάδα και στον τελικό της Κυριακής (21/5, 2ο:00).

Αναλυτικά όσα δήλωσε

”Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Στο ημίχρονο πήραμε μια ανάσα και βγήκαμε να παίξουμε όπως παίζουμε πάντα. Η άμυνα ήταν ο κινητήριος μοχλός. Σταμάτησε να μας επηρεάζει η επίθεση γιατί χάναμε αρκετά ελεύθερα σουτ, ελεύθερες βολές, ακόμα και λέι-απ. Ο στόχος είναι να σταματήσεις τον αντίπαλο, έχουν κάνει μια πολύ καλή τριάδα στα γκαρντ.  Με την άμυνα πάνω στον Οκόμπο έδειξα στην ομάδα πως έπρεπε να παίξουμε για να πάρουμε το παιχνίδι. Αυτό πρέπει να κάνουμε και την Κυριακή.”

Ολυμπιακός – Μονακό 76-62: Με ΘΡΥΛΙΚΗ ανατροπή έκανε το “Κάτι Μαγικό” και πήγε τελικό!!!

ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟΣ Ολυμπιακός: Με ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ 27-2 στραγγάλισε τη Μονακό

Ο Λαρεντζάκης τρέλανε τον κόσμο του Ολυμπιακού με τρίποντο από τα δέκα μέτρα με ταμπλό! (video)