Ο Ομπράντοβιτς αποθέωσε τον Ουόκαπ: “Όταν ένας παίκτης κυριαρχεί με 0 πόντους…”

2023-05-19T19:44:17+00:00 2023-05-19T20:17:21+00:00.

19/May/23 19:44

sasa-obradovic-monaco

Ο Σάσα Ομπράντοβιτς αποθέωσε τον Τόμας Ουόκαπ, μετά την μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί της Μονακό στον ημιτελικό του Final Four.

Αποστολή στο Κάουνας: Βαγγέλης Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός είναι στον μεγάλο τελικό της Ευρωλίγκας, μετά τη νίκη του επί της Μονακό με 76-62.

Όλα αυτά με το απίστευτο 27-2 της τρίτης περιόδου, με τους νικητές να πηγαίνουν από το -12 στο +13.

Οι πρωταγωνιστές πολλοί για τον Ολυμπιακό, όμως, ο Σάσα Ομπράντοβιτς ξεχώρισε έναν.

Αυτός δεν είναι άλλος από τον Τόμας Ουόκαπ των μηδέν σουτ και 0/2 βολών (3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος) σε 18:25′.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Μονακό:

”Δεν υπάρχει εξήγηση γι αυτό που έγινε (στο τρίτο δεκάλεπτο). Θέλαμε πολύ να ξεκινήσουμε δυνατά στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου μέρους, αλλά αντί γι’ αυτό, κάναμε πολλά λάθη. Ίσως είχε να κάνει με την εμπειρία. Ο Ολυμπιακός ξέρει πώς να παίζει σε τέτοιους αγώνες, αλλά εμείς καταρρεύσαμε, μόλις αντέδρασαν. Ήμασταν προετοιμασμένοι για τα κοψίματα μακριά από το καλάθι, αλλά αποτύχαμε να τα αντιμετωπίσουμε.

Ο κόσμος κρίνει από τα στατιστικά. Η πραγματική δικαίωση είναι να βλέπεις έναν παίκτη με 0 πόντους να κυριαρχεί στο ματς. Έπαιξε σαν ηγέτης, πήρε την ευθύνη, βρήκε τους συμπαίκτες του, κατέστρεψε τα πάντα με την άμυνά του.

Ξέραμε τι θα αντιμετωπίζαμε στην τρίτη περίοδο, μιλήσαμε στα αποδυτήρια, ειδικά στα πέντε πρώτα λεπτά ότι πρέπει να μείνουμε σκληροί και να παίξουμε με τον ίδιο τρόπο. Από την άλλη, δεν μπορούσαμε να σκοράρουμε, δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα. Δεχθήκαμε πολλούς πόντους χωρίς τη μπάλα στα χέρια, είχαμε μιλήσει γι αυτό στην προπόνηση, αλλά δεν το αποτρέψαμε. Όταν άρχισαν να σκοράρουν, έγιναν πιο σκληροί στην άμυνα ταυτόχρονα. Εμείς, από την άλλη, δεν μπορούσαμε να αντιδράσουμε στην σκληράδα τους”

Ανάλογα αποθεωτικά ήταν και τα σχόλια από τον Γιώργο Μπαρζώκα για τον παίκτη του, αμέσως μετά τον ημιτελικό.

Ο Τζόρνταν Λόιντ (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ, σε 31′) μίλησε στο Eurohoops και μεταξύ άλλων αναφέρθηκε στα στοιχεία που έφεραν την ήττα για την ομάδα του.

”Έκαναν κάτι ιδιαίτερο στο δεύτερο ημίχρονο, τους δώσαμε εύκολα σουτ, κινήσεις χωρίς τη μπάλα. Τότε βρήκαν ρυθμό. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι τακτικά στη τρίτη περίοδο. Και αυτό μας σκότωσε για το υπόλοιπο του ματς”

Αγγελόπουλοι: “Απ’ τις πιο συγκλονιστικές στιγμές που έχουμε ζήσει όλα αυτά τα χρόνια στον Ολυμπιακό”

Ολυμπιακός: 9ος τελικός στην ιστορία του, για έβδομη φορά αντίπαλος με Ισπανούς!

Παπανικολάου: Ο αρχηγός ΣΗΚΩΣΕ το βάρος στην πιο κρίσιμη στιγμή! (video)

Σλούκας: “Δείξαμε χαρακτήρα, έπαιξε ρόλο η εμπειρία μας” (video)

Κάνααν: “Η άμυνα ήταν ο κινητήριος μοχλός, έτσι πρέπει να παίξουμε και στον τελικό”

Βεζένκοφ: “Ήταν μία κατάθεση ψυχής στο τρίτο δεκάλεπτο” (video)

O Φαλ αφού ΚΑΤΑΠΙΕ τη Μονακό: “Ξέρω τι ομάδα έχουμε!” (video)