Βιλερμπάν – Παρτιζάν 62-88: Έσπασε το ρόδι… και πάει για “διαβολοβδομάδα” φωτιά

2023-10-12T21:48:56+00:00 2023-10-12T22:16:28+00:00.

Μάνος Φυρογένης

12/Oct/23 21:48

Partizan-ASVEL-EuroLeague

Την πρώτη της φετινή νίκη στην Ευρωλίγκα πέτυχε η Παρτιζάν που θύμισε κάτι από τα… περσινά στο Αστρομπάλ (88-62) και ετοιμάζεται για “διαβολοβδομάδα” όνομα και πράγμα.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Στο Αστρομπάλ έμελλε να ανοίξει λογαριασμό για τη φετινή σεζόν η Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και πηγαίνει στην πρώτη, ιδιαίτερα απαιτητική “διαβολοβδομάδα” (Μπαρτσελόνα εντός, Ολυμπιακός εκτός) με μεγαλύτερη ηρεμία. Έδειξαν πράγματα οι NBAers (Καμίνσκι και Ντοζίερ) στο πρώτο ημίχρονο, τρόμαξαν προς στιγμήν οι Σέρβοι βλέποντας τον Πάντερ να πονά στη δεύτερη περίοδο ωστόσο επέστρεψε στο δεύτερο μέρος.

Υψηλό βαθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ για την Παρτιζάν, η οποία είχε… πολυφωνία στην επίθεση, χτυπώντας κάθε αδυναμία των Γάλλων. Κορυφαίοι οι Νάναλι και ΛεΝτέι.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα

Άναψαν οι σερβικές μηχανές μετά το 5′

Το ξεκίνημα του αγώνα άνηκε σε Μάικ Σκοτ και Ζακ ΛεΝτέι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο. Όταν η Παρτιζάν άρχισε να γίνεται πιο πιεστική στην άμυνά της και είδε τους NBAers της να μπαίνουν στο παιχνίδι, άρχισε να ξεμακραίνει (10-17, 9′).

Η δεύτερη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στους Σέρβους. Οι παίκτες του Ζοτς κυκλοφορούσαν τη μπάλα με σύνεση, δεν βιάζονταν, ούτε έπαιρναν προσπάθειες τραβηγμένες από τα… μαλλιά. Το ώριμο παιχνίδι τους ανέδειξε και την πραγματική διαφορά των δύο ομάδων στο παρκέ.

Το έμμεσο τρίποντο του φιλότιμου Σκοτ έφερε τη Βιλερμπάν στο -6 (16-22) για να ακολουθήσει ένας σερβικός μονόλογος επτά πόντων (16-29, 13΄) που διακόπηκε και πάλι από τον Σκοτ. Άντζουσιτς και Καμίνσκι μπήκαν στα… παπούτσια του Πάντερ που έδειχνε να πονάει (αποχώρησε προσωρινά μετά από γλίστρημά του) και έδωσαν αέρα 14 πόντων στην Παρτιζάν στην ανάπαυλα (29-43) με buzzer beater του Αβράμοβιτς.

Θύμισε κάτι από τα… περσινά

Στην τρίτη περίοδο αντί η Βιλερμπάν να πιέσει περσότερο και να επιχειρήσει να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ματς, κατέρρευσε. Οι “ασπρόμαυροι” έβρισκαν ρυθμό από την άμυνά τους και στην επίθεση θύμιζαν την ομάδα εκείνη που λίγο έλειψε να βρεθεί στο Κάουνας τον περασμένο Μάϊο.

Τα κενά στην άμυνα των Γάλλων ήταν πολλά μετά το pick n roll της Παρτιζάν και με τον Σμάιλαγκιτς να κάνει… πάρτι, η διαφορά ξέφυγε. Με 17-2 επιμέρους σκορ (38-68) και τον μοναδικό που απειλούσε, Φρανκ Τζάκσον (16 π.) στα… πιτς αποβληθέντα,  η σεμνή τελετή τελείωσε πριν καν ξεκινήσει το τελευταίο δεκάλεπτο.

Με την υπόθεση νίκη να έχει κριθεί, η Παρτιζάν πάτησε.. φρένο στην τελευταία περίοδο, διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και έφτασε σε μία άνετη νίκη.

Που κρίθηκε

Αν και η δουλειά είχε γίνει εν πολλοίς από το πρώτο ημίχρονο, το επιμέρους 17-2 της Παρτιζάν στην τρίτη περίοδο “κλείδωσε” το διπλό.