Αμπρίνες, ο εκτελεστής του Ολυμπιακού στο Eurohoops Show: “Ήταν οι φιναλίστ πέρυσι, έχουν ταυτότητα”

2023-10-13T23:06:03+00:00 2023-10-13T23:06:03+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

13/Oct/23 23:06

Ο Άλεξ Αμπρίνες ήταν αυτός που “εκτέλεσε” τον Ολυμπιακό στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, δίνοντας τη νίκη στην Μπαρτσελόνα μέσα στο ΣΕΦ. Ο σουτέρ των “Μπλαουγκράνα” μίλησε στην κάμερα του Eurohoops Show για την απόδραση από το ΣΕΦ αλλά και την διαφορά φιλοσοφίας ανάμεσα σε Γκριμάου και Γιασικεβίτσιους.

Του Αντώνη Στρογγυλάκη / info@eurohoops.net

Η Μπαρτσελόνα “λύγισε” τον Ολυμπιακό στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, χάρις σ’ ένα συγκλονιστικό 18-2 επιμέρους και έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τους Νίκολας Λαπροβίτολα και Άλεξ Αμπρίνες.

Ο Άλεξ Αμπρίνες έκανε πράγματα και θαύματα στην τέταρτη περίοδο, έβαλε δύο μεγάλα σουτ τριών πόντων και 1/2 βολές, βάζοντας τέλος στην μεγάλη προσπάθεια του Ολυμπιακού.

Ο Αμπρίνες πέτυχε 16 πόντους (5/7 τρίποντα, 1/2 βολές), με 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 14:59 που αγωνίστηκε.

Λίγο μετά το τέλος του αγώνα, μίλησε για τη σημαντικότητα της νίκης αυτής απέναντι σε μία σκληρή ομάδα σαν τον Ολυμπιακό, ενώ τόνισε πως υπάρχουν κι αυτά τα βράδια που το καλάθι μοιάζει… μεγάλο.

Μάλιστα, μίλησε στην εκπομπή Eurohoops Live Show και τόνισε πως πάντα είναι δύσκολο να παίζεις στην έδρα του Ολυμπιακού, ενώ υπογράμμισε τις διαφορές στη φιλοσοφία του κόουτς Γκριμάου σε σχέση με αυτή του Γιασικεβίτσιους.

Κάναμε ειλικρινά πολύ καλή δουλειά, ήρθαμε εδώ και παίξαμε ένα από τα δυσκολότερα παιχνίδια. Παίξαμε τόσο σκληρά, έπαιξαν εκπληκτική άμυνα. Περάσαμε μπροστά και γύρισαν στο παιχνίδι. Βάλαμε μερικά μεγάλα σουτ που μας έδωσαν μεγάλα αυτοπεποίθηση. Δεν παραδοθήκαμε ποτέ. Χάναμε με επτά, παίζαμε με ρίσκο, δεν είδαμε το σκορ και επιστρέψαμε.

Είναι πολύ δύσκολο να παίζεις εδώ όχι μόνο λόγω των φιλάθλων εδώ, αλλά και της ομάδας του Ολυμπιακού που παίζει πολύ καλά και με υπομονή. Όμως ήμασταν κι εμείς υπομονετικοί και κάναμε τις καλύτερες επιλογές. Ο Ολυμπιακός είχε μικρό ροτέισον λόγω των απουσιών.

Ήταν φιναλίστ πέρυσι, έχουν και πολύ καλό προπονητή και ταυτότητα. Το ξαναλέω είναι πολύ καλή ομάδα. Παίξαμε όπως έπρεπε και είχαμε την ευκαιρία μας στο τέλος”, δήλωσε αρχικά.

Για τη φιλοσοφία του Γκριμάου στην Μπαρτσελόνα σε σχέση με αυτή του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους:Παίζουμε στο ανοιχτό γήπεδο και μας αρέσει αυτό, μας δίνει αυτή την ελευθερία. Είμαστε ο εαυτός μας. Απολαμβάνω να παίζω έτσι και ειδικά όταν σκοράρεις, όλα είναι καλά“.

Λίγο νωρίτερα, μετά το τέλος του αγώνα μίλησε στην κάμερα της Ευρωλίγκας για τα βράδια που καμιά φορά το καλάθι φαίνεται μεγαλύτερο απ’ ό,τι είναι.

Υπάρχουν κι αυτά τα βράδια που βλέπεις μεγάλο το καλάθι. Είναι πολύ δύσκολο να κερδίζεις τον Ολυμπιακό μέσα στο γήπεδό του. Ήταν μία ομαδική προσπάθεια. Παίξαμε πολύ καλά. Κάναμε καλή δουλειά απέναντι σε μία σκληρή ομάδα σαν τον Ολυμπιακό. Ξεκίνησα με 3/3 τρίποντα και μετά πήρα αυτοπεποίθηση”.

Λαπροβίτολα, παίκτης-ορχήστρα στο ΣΕΦ: “Επιδιώξαμε τις επαφές”

Μπαρτζώκας: “Είμασταν κουρασμένοι και δεν πήραμε σωστές αποφάσεις”

Eurohoops Show: LIVE από το ΣΕΦ για την πρώτη ήττα του Ολυμπιακού και την πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού

Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα 68-77: Η άλωση του ΣΕΦ με ανατροπή δια χειρός Αμπρίνες