Μπασκόνια – Μπάγερν 68-76: Έλειπε ο Ιμπάκα, “καθάρισε” η περιφέρεια για τους Βαυαρούς

2023-10-17T22:32:31+00:00 2023-10-18T00:04:34+00:00.

17/Oct/23 22:32

Baskonia - BayernMunich - EuroLeague

Η Μπάγερν Μονάχου πήγε στη Χώρα των Βάσκων, έκανε το παιχνίδι της, κράτησε τη Μπασκόνια χαμηλά και τον Χάουαρντ στους 4 και έφυγε με μεγάλο διπλό. Διψήφιοι αλλά άστοχοι οι Φρανσίσκο και Έντουαρντς.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Πολύ μεγάλο διπλό για τη Μπάγερν Μονάχου στη Βιτόρια. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν συμπαγής, πίεσε τους Βάσκους, χάλασε το… μυαλό της και το επιθετικό της παιχνίδι και πέτυχε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση.

Ασύνδετη η Μπασκόνια στην επίθεση, έβαλε μόλις 4 πόντους στα 7 τελευταία λεπτά, σημαντική η συνεισφορά των Φρανσίσκο και Έντουαρντς που αν και άστοχοι, ήταν εκ των κορυφαίων.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Η εξέλιξη

Μία σου και μία μου εξελισσόταν το ματς στο πρώτο ημίχρονο με τον Γκιλεπσιέ να κρατάει τη Μπάγερν Μονάχου ζωντανή.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι Βάσκοι έκαναν την απόπειρά τους να ξεμακρύνουν (39-32 με τρίποντο του Κοστέλο) ωστόσο ο Φρανσίσκο είχε την απάντηση και μάζεψε τη διαφορά με επτά δικούς του πόντους.

Μία από τα ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με επτά απανωτούς πόντους από τον Μαρίνκοβιτς, η Μπασκόνια έφτασε στη μεγαλύτερης διαφορά (+9, 25′ και +10 στο 28′) και στρίμωξε τους Γερμανούς στα σχοινιά. Όμως στο τέλος, κερδίζουν εκείνοι όπως είχε πει κάποτε ο Γκάρι Λίνεκερ.

Με άμυνα από ατσάλι και δεχόμενη μονάχα έξι πόντους στην τελευταία περίοδο, η Μπάγερν είχε απαντήσεις, διαφορετικούς μικρούς πρωταγωνιστές στην επίθεση (Μπολμάρο, Γκέφεϊ) και έκανε το 2/3.

Που κρίθηκε

Στην άμυνα της τελευταίας περιόδου. Η Μπάγερν χάλασε το μυαλό της Μπασκόνια και αυτό ήταν αρκετό.