Φενέρ – Ολυμπιακός 79-77: Ο Ουίλιαμς-Γκος το έχασε, ο Big Papa τα έβαλε για τη “big” νίκη

2023-11-02T20:56:46+00:00 2023-11-02T21:40:39+00:00.

gadamopoulos

02/Nov/23 20:56

Οι “ερυθρόλευκοι” άργησαν να “μπουν” στο ματς, έχασαν κρίσιμα ριμπάουντ στην τελευταία επίθεση και ο “clutch” Παπαγιάννης στο φινάλε τούς υποχρέωσε σε τρίτη ήττα στην Ευρωλίγκα.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ένα χαμένο (πρώτο) δεκάλεπτο, μερικά χαμένα ριμπάουντ στο τέταρτο δεκάλεπτο και μία διπλή χαμένη ευκαιρία στην εκπνοή. Με πρωταγωνιστή έναν γνώριμο αντίπαλο, που δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να φύγει το βράδυ της Πέμπτης (2/11) νικητής από την Κωνσταντινούπολη…

Η Φενερμπαχτσέ επικράτησε των «ερυθρόλευκων» με 79-77, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να σκοράρει τους οκτώ τελευταίους πόντους (με δύο τρίποντα) των Τούρκων, μετά το 71-71 του 37΄. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επέστρεψαν από το -16 της πρώτης περιόδου, όμως δεν κατόρθωσαν να πετύχουν την τέταρτη νίκη σε έξι ματς στην Ευρωλίγκα.

Οι 15π. του Παπαγιάννη, ειδικά μετά την αποχώρηση του φανταστικού στο πρώτο δεκάλεπτο Πιέρ (14π.) ήταν καθοριστική για τη «Φενέρ», η οποία έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες και ρεκόρ 5-1. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν διπλή ευκαιρία στο τέλος, όταν ο Ουίλιαμς-Γκος αστόχησε σε λέι απ και ο Μιλουτίνοφ δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στο καλάθι με φόλοου, για να οδηγήσει το ματς στην παράταση…

Στους πρωταθλητές Ελλάδας δεν έφτασε το μεγάλο ματς και το season-high του Άλεκ Πίτερς, που είχε 19π. και 6ριμπ., ούτε το καλό βράδυ του Αϊζάια Κάνααν (15π.). Κουρασμένος αλλά με 12π. ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ενώ ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος είχε 13π., όμως δεν σκόραρε στην τελευταία φάση για την παράταση.

Για την επόμενη, 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Φενερμπαχτσέ  φιλοξενείται από την Παρτιζάν στις 9/11 στο Βελιγράδι, ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ίδια μέρα τη Μπασκόνια.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Απών»…

Μόνο μία ομάδα εμφανίστηκε στο παρκέ στην πρώτη περίοδο. Η «Φενέρ» άρχισε εξαιρετικά το ματς (όπως και με το 27-9 της πρώτης περιόδου στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό), με 13-1 στο 4΄, καθώς ο Ολυμπιακός δεν είχε λύσεις και αντίδραση. Οι γηπεδούχοι, με 14π. του Πιέρ – πριν από τον τραυματισμό του – έφτασαν και στο 29-13 του 9΄, με 12/16 σουτ και οκτώ ασίστ και ένα λάθος! Οι Πειραιώτες είχαν πέντε λάθη και 2/6τριπ, με τον Κάνααν να έχει 7π..

Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός: Σφίξιμο στη γάμπα ο ασταμάτητος Πιερ – Αποχώρησε τραυματίας

Μία… κάποια ισορροπία

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Πίτερς να έχει 8π.. Παρόλα αυτά, δεν κατάφεραν να μειώσουν περισσότερο από τους 13π. του ημιχρόνου (46-33), καθώς η τουρκική ομάδα είχε ως την ανάπαυλα το σχεδόν εξωπραγματικό ποσοστό των 15/17 διπόντων! Ο κόουτς Ιτούδης έχασε μεν τον Πιέρ, αλλά είχε λύσεις από Χέιζ-Ντέιβις (7π.) και Μότλεϊ (6π.).

Comeback με Πίτερς-Κάνααν!

Ήταν εμφανές ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει τον ρυθμό τους και στο 24΄ πλησίασαν στους 2π., με 48-46, με τρίποντο του Παπανικολάου. Οι πρωταθλητές συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με τους Πίτερς και Κάνααν να σκοράρουν από 8π. και 7π. στην τρίτη περίοδο, έφτασαν το ματς στον πόντο τόσο με 53-52 όσο και με 58-57 στο 30΄.

Πού κρίθηκε: Αρχικά στο κακό ξεκίνημα του Ολυμπιακού και στο τέλος στα έξι επιθετικά ριμπάουντ της Φενερμπαχτσέ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιώργος Παπαγιάννης δεν ήταν μόνο ο πρώτος σκόρερ της «Φενέρ», με 15π., αλλά κυρίως πέτυχε τους οκτώ τελευταίους πόντους της ομάδας του στο τελευταίο τρίλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77.

Φενερμπαχτσέ (Ιτούδης): Μότλεϊ 10 (5/6διπ.), Ουίλμπεκιν 7 (1/6τριπ., 4ασ.), Παπαγιάννης 15 (3/3διπ., 3/5τριπ., 2ριμπ. σε 24:21), Χέιζ-Ντέιβις 9 (4/6διπ., 7ριμπ., 4ασ.), Πιέρ 14 (2/2διπ., 3/3τριπ,, 1/1βολ.), Γκούντουριτς 4 , Ντόρσεϊ 8 (2/3διπ., 0/2τριπ., 4/5βολ. σε 22:34), Καλάθης 6 (3/4διπ., 0/2τριπ.), Μαντάρ 6, Σέστινα.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ (0/4τριπ., 5ασ.), Ουίλιαμς-Γκος 13 (2/8διπ., 2/2τριπ.), Κάνααν 15 (1/2διπ., 3/6τριπ.), Λαρεντζάκης, Φαλ 7 (3/3διπ., 3ριμπ., 4ασ.), Παπανικολάου 7 (1/3τριπ.), Μπρανζτέικις 4, Πίτερς 19 (7/8διπ., 1/3τριπ., 6ριμπ.), Μιλουτίνοφ 12 (5/6διπ., 2/4βολ., 5ριμπ.).