Ιτούδης: “Ο Παπαγιάννης αξίζει ένα παραπάνω χειροκρότημα”

2023-11-02T21:16:32+00:00 2023-11-02T22:34:52+00:00.

02/Nov/23 21:16

Ο Δημήτρης Ιτούδης μίλησε μετά τη νίκη της Φενέρ επί του Ολυμπιακού με 79-77 στην Πόλη.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός πήγε να ”κλέψει” το ματς στην Πόλη, όμως η Φενέρ κατάφερε να πάρει τη νίκη στο φινάλε με 79-77, για το 5-1.

Ο Δημήτρης Ιτούδης αναφέρθηκε στο ντέρμπι της έκτης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, τονίζοντας τις ανάγκες που δημιουργήθηκαν στο ματς.

Ο Ντισόν Πιερ ήταν εξαιρετικός με 14 πόντους, όμως αποχώρησε τραυματίας στη πρώτη περίοδο, κάτι που άλλαξε τα πλάνα του προπονητή.

Ο Ιτούδης στάθηκε και στον Γιώργο Παπαγιάννη (15 πόντοι με 6/8 σουτ), με τον Έλληνα σέντερ να έχει 8 πόντους στα τελευταία 3:12′.

Επίσης, τοποθετήθηκε για το instant replay της φάσης στο -17”, με τους διαιτητές να δίνουν την μπάλα στον Ολυμπιακό, καθώς η μπάλα βγήκε έξω.

”Ελπίζω ότι δεν θα υπάρχει δεύτερο ματς με κάτι αμφισβητούμενο ειδικά μετά από ριπλέι. Δεν είναι ενάντια σε κάποιον αυτό, ας το αφήσουμε εκεί, απλά λέω απλά ότι δεν θέλουμε να το έχουμε ξανά. Συγχαρητήρια για μία ακόμα νίκη στην ομάδα και στο κοινό μας για την ατμόσφαιρα. Παίξαμε απέναντι σε μία τρομερή ομάδα. Ξεκινήσαμε πολύ καλά, ο Πιερ είχε 14 πόντους σε 6 λεπτά, όλα με ανοιχτά σουτ. Και μετά τον χάσαμε. Αυτό άλλαξε κάπως το πώς είχαμε προετοιμαστεί για το ματς. Πρέπει να απολογηθώ στον Χέιζ που έπαιξε για 40′, αλλά θέλαμε μέγεθος για να περιορίσουμε την δημιουργία των γκαρντ. Υπήρχε πολλή στρατηγική στο ματς, συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό, έχει χτιστεί για να πάει μέχρι το τέλος. Η νίκη είναι νίκη, ήρθε λίγο πιο διαφορετικά από ό,τι πιστεύαμε. Αυτό είναι το μπάσκετ. Ξέραμε τι θέλαμε να χτίσουμε, ο Παπαγιάννης αξίζει ένα παραπάνω χειροκρότημα, ήταν εξαιρετικός όχι μόνο με το σκοράρισμα αλλά και στην άμυνα με κοψίματα και ριμπάουντ”

Στην Συνέντευξη Τύπου, συμπλήρωσε:

”Ξεκινήσαμε εμφατικά, είχαμε πολύ καλό πλάνο και το εκτελέσαμε ανάλογα. Αλλά άλλαξε στην πορεία λόγω της αποχώρησης του Πιερ. Θέλαμε να μειώσουμε την δημιουργία του Ολυμπιακού είναι που είναι εξαιρετική όλα αυτά τα χρόνια. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν πολύ κακό αμυντικά, γιατί ο Ολυμπιακός άλλαζε στα πικ μας, έπρεπε να βρούμε άλλους τρόπους. Γκος και Κάνααν ήταν καυτοί, Φαλ και Μιλουτίνοφ σκόραραν και επέστρεψαν στο ματς. Ο Μαντάρ έκανε εμφάνιση-δήλωση, επέστρεψε από τραυματισμό. Όπως και ο Παπαγιάννης. Ανάλογα με τις ανάγκες του ματς και τα εμπόδια, προσαρμοζόμαστε. Ήμασταν πολύ καλοί στο τέλος με τα ριμπάουντ. Θα μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει αλλιώς το ματς, κότρνα σε μία τρομερή ομάδα που έχει χτιστεί για το Final Four, που έχει την εμπειρία των προηγούμενων ετών. Πρέπει να γίνουμε καλύτεροι, το τρίτο δεκάλεπτο πρέπει να γίνει μάθημα για εμάς. Η νίκη είναι νίκη και είναι σημαντική. Ο Παπαγιάννης έχει αποδείξει τον λόγο που ήθελε να έρθει εδώ και να κάνει μία αλλαγή στην καριέρα του μετά από εξαιρετικά χρόνια σε μία ομάδα, τον Παναθηναϊκό, που του προσέφερε βελτίωση και συμπαράσταση. Είναι συγκεντρωμένος καθημερινά. Είχαμε αυτό το επιθετικό πλάνο για εκείνον, είχε clutch στιγμές με 3/5 τρίποντα, ήταν πολύ σημαντικά σουτ αυτά που έβαλε. Έχει κι άλλα στην δεξαμενή του, στην άμυνα ήταν με το μέγεθός του, την ταχύτητά του. Είμαστε χαρούμενοι που είναι εδώ, η ομάδα έκανε μεγάλη προσπάθεια η ομάδα, πάνε κι εκεί τα συγχαρητήρια”

Μπαρτζώκας: “Κάποιες αποφάσεις έκριναν το ματς…”

Ολυμπιακός: Φωνάζει για το (διπλό) φάουλ του Μαντάρ στον Ουίλιαμς-Γκος που δε δόθηκε στην τελευταία φάση

Ο Παπαγιάννης σταμάτησε την επέλαση του Ολυμπιακού: “Σαν ψηλοί έχουμε την ελευθερία να σουτάρουμε”

Άλεκ Πίτερς: Το season-high του δεν έφτασε στην Πόλη…

Παπαγιάννης: “Το πάθημα απέναντι στον Φαλ έγινε… μάθημα”

Ο Χέιζ έπαιξε 40′ κόντρα στον Ολυμπιακό αλλά “δεν έχει βάλει ένα γαμ…μένο τρίποντο”