Παπαγιάννης: “Το πάθημα απέναντι στον Φαλ έγινε… μάθημα”

2023-11-02T22:15:22+00:00 2023-11-02T22:18:35+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

02/Nov/23 22:15

Ο Γιώργος Παπαγιάννης μίλησε για τις μονομαχίες του στο ποστ με τον θηριώδη σέντερ του Ολυμπιακού, Μουσταφά Φαλ και το απελευθερωμένο παιχνίδι του στη Φενέρ.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε μέσα στην “Ούλκερ Αρίνα”, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τη Φενέρ (79-77), καθώς στην εκπνοή χάθηκε μεγάλη διπλή ευκαιρία να φύγει με το σπουδαίο διπλό.

Η τουρκική ομάδα είχε σε πολύ καλό βράδυ τον Γιώργο Παπαγιάννη, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 15 πόντους (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 2 κλεψίματα σε 24:21 λεπτά που αγωνίστηκε.

Ο πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού, μίλησε στην κάμερα της Nova για τη νίκη της ομάδας του επί του Ολυμπιακού, το… απελευθερωμένο παιχνίδι του στη Φενέρ αλλά και για τις μονομαχίες του με τον Μουσταφά Φαλ στο ποστ.

Έχω την ελευθερία στο σουτ από τότε που ήρθα στη Φενέρ, αλλά και στην Εθνική. Ο κόουτς θέλει να σουτάρω και εγώ και οι άλλοι ψηλοί. Πάμε μέρα με την ημέρα, δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια. Είχαμε κάποιους μικροτραυματισμούς. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ επέστρεψε ευτυχώς γρήγορα. Τώρα έχουμε τον Πιέρ εκτός”, δήλωσε αρχικά.

Και συνέχισε:Το spacing είναι πολύ καλό και τα μακρινά σουτ μας ανοίγουν το γήπεδο. Είναι από τα στοιχεία που θέλουμε να βάλουμε στο παιχνίδι, η διείσδυση. Ο Φαλ είναι πολύ καλός στο ποστ, αλλά μπορούμε να πούμε ότι πάθημα, έγινε μάθημα. Εγώ κοιτάω σε κάθε ματς να παίζω καλά στην άμυνα στο ποστ, ανεξάρτητα από τον αντίπαλο, οπότε και σήμερα κοίταξα να κάνω την καλύτερη δυνατή δουλειά. Περνάω καλά. Όλοι οι άνθρωποι εδώ μου δείχνουν πραγματικά τεράστια αγάπη. Όλα βαίνουν καλώς”.

Άλεκ Πίτερς: Το season-high του δεν έφτασε στην Πόλη…

Ο Παπαγιάννης σταμάτησε την επέλαση του Ολυμπιακού: “Σαν ψηλοί έχουμε την ελευθερία να σουτάρουμε”

Παπανικολάου: “Μας πόνεσε η ήττα, το δεύτερο ημίχρονο οδηγός μας για τη συνέχεια”

Μπαρτζώκας: “Κάποιες αποφάσεις έκριναν το ματς…”