Παπανικολάου: “Μας πόνεσε η ήττα, το δεύτερο ημίχρονο οδηγός μας για τη συνέχεια”

2023-11-02T21:26:18+00:00 2023-11-02T21:28:21+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

02/Nov/23 21:26

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Παπανικολάου, μίλησε για την ήττα στην “Ούλκερ Αρίνα” από τη Φενέρ και τόνισε πως το παιχνίδι που έκαναν στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι, πρέπει να είναι οδηγός για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Φενέρ κέρδισε τον Ολυμπιακό (79-77) για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έφτασε τις πέντε νίκες (έναντι τριών που έχει ο Ολυμπιακός) για φέτος στην Ευρώπη.

Οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν την ευκαιρία στο φινάλε να φύγουν με το μεγάλο διπλό από την “Ούλκερ Αρίνα”, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να σκοράρει 8 συνεχόμενους πόντους με δύο τρίποντα κι ένα δίποντο.

Ο αρχηγός των ερυθρολεύκων, Κώστας Παπανικολάου ήταν εκεί για την ομάδα του και ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 7 πόντους με 2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, αγωνιζόμενος 35:04 λεπτά συμμετοχής.

Μάλιστα, μετά το φινάλε του αγώνα, μίλησε στην κάμερα της Nova για το παιχνίδι αυτό, την ευκαιρία που είχε ο Ολυμπιακός στο τέλος να πάρει το ματς αλλά και την παθητικότητα που είχαν οι Πειραιώτες κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους.

Νομίζω αυτό το ματς χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Ήμασταν πολύ αργοί και τους επιτρέψαμε να κάνουν το παιχνίδι τους. Ήμασταν νωχελικοί, βρήκαν ψυχολογία και δεχθήκαμε 42 πόντους που είναι πάρα πολλοί. Το δεύτερό μας ημίχρονο πρέπει να είναι ο οδηγός μας για τη συνέχεια. Παίξαμε πολύ καλύτερη άμυνα. Σίγουρα ήταν σκληρή ήττα, μας πονάει. Αν είσαι παθητικός και τους αφήνεις να κάνουν το παιχνίδι τους, τους δίνεις το πάνω χέρι”, δήλωσε αρχικά.

Και συνέχισε: “Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πιο ενεργητικοί, βάζαμε τα χέρια μας, πήραμε τα ριμπάουντ και επιστρέψαμε. Όταν παίζεις αλλαγές υπάρχει ένα μειονέκτημα εκεί. Τα επιθετικά ριμπάουντ μας πλήγωσαν. Παρόλα αυτά στο τέλος είχαμε την ευκαιρία. Ο Νάιτζελ έκανε καλή επιλογή, αλλά είδαμε το παιχνίδι της μπάλας. Ήταν έτσι η φάση που έμελλε να κριθεί το ματς με αυτό τον τρόπο”.

Τέλος, για την φάση με τον Γιώργο Παπαγιάννη και τον διάλογο που άνοιξαν:Είδα τον Γιώργο ν’ ακολουθεί, ο Γιώργος μου έλεγε στο τέλος ότι δεν είχε ακουμπήσει την μπάλα. Το συζητήσαμε εκείνη τη στιγμή και κάναμε λίγο πλάκα. Είναι εξαιρετικό παιδί, δεν υπήρχε τίποτα άλλο“.

Ιτούδης: “Ο Παπαγιάννης αξίζει ένα παραπάνω χειροκρότημα”

Μπαρτζώκας: “Χάσαμε τρία σημαντικα ριμπάουντ, υπάρχει και ένα ερωτηματικό με το επιθετικό στον Πίτερς”

Φενέρ – Ολυμπιακός 79-77: Ο Ουίλιαμς-Γκος το έχασε, ο Big Papa τα έβαλε για τη “big” νίκη