Μπασκόνια – Παρτιζάν 84-83: Με την αύρα του Σκόλα και το χέρι του Μονέκε

2023-11-03T22:41:17+00:00 2023-11-03T23:22:28+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

03/Nov/23 22:41

Η Μπασκόνια αγχώθηκε, αλλά κέρδισε την Παρτιζάν στο φινάλε, με σωτήρα τον Τσίμα Μονέκε, ο οποίος έβαλε το… χεράκι του και κέρδισε το φάουλ για να πάει στη γραμμή και να ευστοχήσει σε 2/2 βολές.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μπασκόνια επιβλήθηκε της Παρτιζάν (84-83) η οποία δεν είχε στη διάθεσή της τον τραυματία Κέβιν Πάντερ κι έφτασε τις δύο νίκες στην Ευρωλίγκα (2-4) σε έξι συνολικά αγωνιστικές. Η σούπερ εμφάνιση του Νάναλι και το -σχεδόν- άχαστο παιχνίδι του Τρίσταν Βούκσεβιτς, δεν έφτασαν για τους Σέρβους.

Λίγο πριν το τζάμπολ του αγώνα, το #4 του Αργεντινού θρύλου, Λουίς Σκόλα πέρασε στην ιστορία της ομάδας, η οποία τίμησε με τον απόλυτο τρόπο τον 43χρονο.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μονέκε με 16 πόντους (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/9 βολές), με 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ένα μπλοκ και ένα λάθος, ενώ από 14 έβαλαν οι Χάουαρντ και Σεντεκέρσκις. Στους 12 σταμάτησε ο Μαρίνκοβιτς, ενώ 11 πόντους πέτυχε ο Κότσαρ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Νάναλι έβαλε 16 πόντους, ενώ 13 σημείωσε ο Βούκσεβιτς (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές), με 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ κι 1 λάθος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα προβάδισμα πέντε πόντων -το μεγαλύτερο μέχρι εκείνη τη στιγμή- με τον Τάντας Σεντεκέρσκις να σημειώνει συνεχόμενους πόντους.

Η Παρτιζάν ισοφάρισε και πέρασε μπροστά, όμως στην δεύτερη περίοδο μ’ ένα 15-0 οι Βάσκοι πήραν κεφάλι στο σκορ με +9 (38-29) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά, με σημαντικά καλάθια του Τρίσταν Βούκσεβιτς και του Τζέιμς Νάναλι, οι Σέρβοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά ξανά κάτω από τους δέκα πόντους, λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι, ο Κότσαρ με μεγάλο καλάθι και φάουλ έστειλε τη διαφορά στο +9 και πάλι (51-42), όμως μετά από ένα τάιμ άουτ

Κάπου εκεί όμως, μετά από ένα τάιμ άουτ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς όλα άλλαξαν…

Η Παρτιζάν έτρεξε ένα 24-7 και με σουτ τριών πόντων του Νάναλι πήρε κεφάλι στο σκορ με 66-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Τα δεδομένα του αγώνα είχαν αλλάξει και πάλι για ακόμη μία φορά μέσα σε 35 λεπτά, οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς σιγά μην τα παρατούσαν. Δήλωσαν “παρών” με μπροστάρη τον Χάουαρντ ο οποίος πέτυχε ένα τρελό σουτ στον αιφνιδιασμό και μείωσαν στο καλάθι.

Ο Νάναλι ευστόχησε ξανά από κοντά, όμως ο Βάνια Μαρίνκοβιτς μείωσε στον πόντο 2 λεπτά πριν το φινάλε. Λίγα αργότερα, ο Χάουαρντ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ο Νάναλι ήταν ξανά εκεί και με καλάθι και φάουλ έδωσε το προβάδισμα με ένα πόντο στην Παρτιζάν (83-82).

Οι Βάσκοι είχαν την τελευταία επίθεση και στα 13″ πριν το φινάλε, ο Μακεντάιρ αστόχησε σε αφύλακτο σουτ τριών πόντων, όμως ο Τσίμα Μονέκε ήταν εκεί.

Πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ για να πάει στη γραμμή της “φιλανθρωπίας”. Εκεί, ευστόχησε και στις δύο ελεύθερες βολές και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, αφού στην τελευταία φάση του αγώνα, η ομάδα του Ομπράντοβιτς δεν κατάφερε με την επαναφορά να βρει πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική η Μπασκόνια ταξιδεύει στην Αθήνα με προορισμό το ΣΕΦ για το ματς με τον Ολυμπιακό (9/11, 19:15), ενώ η Παρτιζάν υποδέχεται τη Φενέρ (9/11, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 48-42, 63-66, 84-83

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 14 (2/9 τρίποντα), Ραϊέστε 5, Κρις, Κερεχέτα, Σεντεκέρσκις 14 (8 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 12 (2 ριμπάουντ), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 9 (8 ριμπάουντ), Ντίεθ, Κότσαρ 11 (4 ριμπάουντ), Κόστελο 3, Χράμπαρ, Μονέκε 16 (6 ριμπάουντ)

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 13 (2/3 τρίποντα), ΛεΝτέι 11 (4 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 1, Κοπρίβιτσα, Σμάιλαγκιτς 7, Γιάραμαζ 11, Νάναλι 16 (3/5 τρίποντα), Τριφούνοβιτς 7 (4 ριμπάουντ), Άντζουσιτς 9, Ντόζιερ, Καμίνσκι 8 (5 ασίστ)

Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 80-72: Έχασε εύκολα, αλλά δεν “κατέρρευσε”