Άλμπα – Παναθηναϊκός 85-99: “Πράσινη” ΕΠΕΛΑΣΗ στο Βερολίνο!

2023-11-10T22:02:27+00:00 2023-11-10T22:39:33+00:00.

gadamopoulos

10/Nov/23 22:02

Mitoglou-pao

Με την καλύτερη και την πιο “γεμάτη” από πολυφωνία φετινή εμφάνισή τους, οι “πράσινοι” πέτυχαν τρίτη νίκη και πρώτη εκτός έδρας στην Ευρωλίγκα, χωρίς να χρειαστούν τον… Κέντρικ Ναν, στο ντεμπούτο του.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ήταν η πρώτη φορά που ο Παναθηναϊκός «βγήκε» απευθείας από το… μπλοκάκι του νέου προπονητή του. Στο Βερολίνο, το βράδυ της Παρασκευής (10/11), εμφανίστηκε για ένα μεγάλο διάστημα του ματς με την Άλμπα το «τριφύλλι» που οραματίζεται ο Εργκίν Αταμάν.

Οι «πράσινοι» νίκησαν με 99-85 τη γερμανική ομάδα και στο ντεμπούτο του Κέντρικ Ναν πέτυχαν τρίτη νίκη στην Ευρωλίγκα και πρώτη εκτός έδρας στη σεζόν, αφήνοντας τους γηπεδούχους σε ρεκόρ 1-6. Οι φιλοξενούμενοι, μπροστά σε 2.000 οπαδούς τους που έκαναν πολύ «θόρυβο» στη «Mercedes-Benz Arena», επικράτησαν δίχως να χρειαστούν τη βοήθεια του νεοφερμένου σταρ τους, ο οποίος είχε 6π. με 2/2διπ. και 0/5τριπ..

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν πρόσφεραν ένα απολαυστικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο σκόραραν 60 πόντους και – αν και ως το ματς ήταν 17οι σε ασίστ στη διοργάνωση με μ.ό. 14,3 – είχαν 15 τελικές πάσες (συνολικά 27)! Οι Μήτογλου και Γκριγκόνις έβαλαν τις βάσεις στην αρχή, οι Βιλντόζα και Μπαλτσερόφσκι τη «σπίθα» με το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο και ο πρώτος με τον Σλούκα «κλείδωσαν» το ματς στη συνέχεια.

Ο Παναθηναϊκός σούταρε 8/12τριπ. στην ανάπαυλα και ολοκλήρωσε το ματς με 23/33διπ. (69,7%) και 13/29τριπ. (44,8%). Ενώ είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, χάρη στο νέο καταπληκτικό παιχνίδι του Ντίνου Μήτογλου (24π.), αλλά και το καλό βράδυ των Γκριγκόνις (16π.), Σλούκα (14π.), Βιλντόζα (13π.), Μπαλτσερόφσκι (11π.) και του Γκραντ, ο οποίος είχε εννέα ασίστ. Για την Άλμπα ξεχώρισαν οι Τίμαν (16π.) και Προσίντα (13π.) και αργά ο Μπράουν (17π.).

Για την επόμενη, 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Άλμπα υποδέχεται τη Βιλερμπάν στις 15/11, ενώ ο Παναθηναϊκός φιλοξενεί την ίδια μέρα τη Ζαλγκίρις.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Έθεσε τους όρους του

Σε αντίθεση με άλλα εκτός έδρας παιχνίδια («Φενέρ», Μπάρτσα), στα οποία είχε κάκιστο ξεκίνημα και αναγκάστηκε να κυνηγά στο σκορ, ο Παναθηναϊκός επιχείρησε να βάλει τα δικά του δεδομένα στο ματς, έχοντας 8/10διπ. και 3/6τριπ. στο δεκάλεπτο. Χάρη σε 8π. των Μήτογλου και Γκριγκόνις, οι «πράσινοι» ξέφυγαν 21-16, αλλά και 25-21 με το πρώτο καλάθι του Κέντρικ Ναν στην ευρωπαϊκή καριέρα του. Οι Γερμανοί, με 8π. του Προσίντα, μείωσαν στο 27-26 του 10΄.

Η «ορμή» των Βιλντόζα – Μπαλτσερόφσκι!

Η δεύτερη περίοδος πήγαινε «χέρι-χέρι» ως το 24΄ (33-33), όμως η κατάσταση άλλαξε άμεσα, με την ενέργεια των Βιλντόζα και Μπαλτσερόφσκι από τον πάγκο. Ο Αργεντινός πέτυχε 13π. στο δεκάλεπτο, με 4/4τριπ., ενώ ο Πολωνός σέντερ, που αντικατέστησε τον Λεσόρ μετά τα δύο γρήγορα φάουλ του, σκόραρε εννέα από τους 11π. του στην ίδια περίοδο, φέρνοντας το «τριφύλλι» στο +16 (60-44) του 19΄! Οι παίκτες του κόουτς Αταμάν πέτυχαν 5/6τριπ. και 33π. στο δεκάλεπτο και είχαν 15 ασίστ και επτά λάθη.

Απάντηση σε κάθε αντίδραση

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 62-51, αλλά ένα τρίποντο του Γκριγκόνις τούς έκοψε τη φόρα. Ο Παναθηναϊκός είχε απάντηση σε κάθε αντίδραση της Άλμπα. Πέντε σερί πόντοι του Σλούκα έφεραν το +17 (72-55) στο 26΄ και ακόμη και όταν οι Γερμανοί πέτυχαν σερί 8-0 για το 72-63, ένα δύο τρίποντα του Μήτογλου «έγραψαν» αρχικά το 77-64, αλλά και το 82-70 στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου! Οι Γερμανοί μείωσαν ως το -6 (84-78) του 33΄, όμως η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια.

Πού κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο και το επιμέρους 33-21 του Παναθηναϊκού, στα ποσοστά των «πράσινων», που είχαν 23/33διπ. (69,7%) και 13/29τριπ. (44,8%) και στη δημιουργία, με 27 ασίστ και 12 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Νέο μεγάλο ματς και νταμπλ νταμπλ από τον Ντίνο Μήτογλου, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους, με 9/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα και μάζεψε 10ριμπ..

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 47-60, 70-82, 85-99.

Άλμπα Βερολίνου (Γκονζάλες): Μπράουν 17 (3/5τριπ.), Προσίντα 13 (3/7τριπ.), Βέτζελ 8, Ντίλοου 9 (1/4τριπ.), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2, Τόμας 6 (2/3τριπ.), Σάμαρ, Ολίντε 8 (1), Κουμάτζι, Τίμαν 16 (7/11διπ., 0/3τριπ., 6ριμπ.), Μπιν 3 (1).

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Βιλντόζα 13 (4/4τριπ., 4ασ.), Μπαλτσερόφσκι 11 (4/5διπ., 3/5βολ., 3ασ.), Σλούκας 14 (2/5τριπ., 4ριμπ., 6ασ.), Γκραντ 7 (1/3τριπ., 9ασ.), Ναν 6 (2/2διπ., 0/5τριπ., 2/2βολ. σε 7:45), Λεσόρ 8  (3/5διπ., 6ριμπ.), Γκριγκόνις 16 (1/1διπ., 4/8τριπ., 4ριμπ.), Μήτογλου 24 (9/11διπ., 2/4τριπ., 10ριμπ.), Μαντζούκας.