Μπασκόνια – Μπαρτσελόνα 94-71: Οι Βάσκοι του Ντούσκο προελαύνουν – Στο 3/3 με Ιβάνοβιτς!

2023-11-15T22:18:24+00:00 2023-12-01T20:46:15+00:00.

15/Nov/23 22:18

howard-baskonia-barça

Ασταμάτητη στην Ευρωλίγκα η “νέα” Μπασκόνια, η οποία μετά την αντικατάσταση του κόουτς Πεναρόγια – και μετά τους θριάμβους επί Παρτιζάν και Ολυμπιακού – διέλυσε και τη Μπαρτσελόνα.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η Μπασκόνια έφτασε στο 50% το ρεκόρ της στη φετινή Ευρωλίγκα, με το πιο… 100% και ολοκληρωτικό παιχνίδι της. Οι Βάσκοι διέλυσαν το βράδυ της Τετάρτης (15/11) με 94-71 τη Μπαρτσελόνα στη Βιτόρια, έφτασαν στο 4-4 και πέτυχαν τρίτη διαδοχική νίκη με τον νέο προπονητή τους, Ντούσκο Ιβάνοβιτς, στον πάγκο τους!

Μετά την αντικατάσταση του κόουτς Πεναρόγια με τον Ιβάνοβιτς, η Μπασκόνια κέρδισε κατά σειρά την Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και τη Μπάρτσα, εμφανίζοντας ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν κατά κράτος των Καταλανών από το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους 29-11 έφτασαν στο +26 του ημιχρόνου!

Το δίδυμο Μάρκους Χάουαρντ (26π.) και Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ (20π., 7ασ.) καθοδήγησε εκ του ασφαλούς τη Μπασκόνια και υποχρέωσε τη Μπαρτσελόνα σε δεύτερη ήττα στη σεζόν, πάλι επί ισπανικού εδάφους, μετά και τον πρώτο «εμφύλιο» με την αήττητη Ρεάλ στη Μαδρίτη…

Μπορεί η περιφέρεια με τους Χάουαρντ και Μίλερ ΜακΙντάιρ να έκρινε εν πολλοίς το ματς, όμως ο Τσίμα Μονέκε πρόσθεσε ένα ακόμη σπουδαίο ματς με 19π., ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Τάντας Σεντεκέρσκις (9π., 12ριμπ.). Για τους φιλοξενούμενους, που είχαν άσχημα ποσοστά (15/40διπ., 11/31τριπ.), ξεχώρισαν απλώς ο Ντα Σίλβα (12π.) στο πρώτο ημίχρονο και ο Νίκολα Λαπροβίτολα (14π.) στο δεύτερο.

Για την επόμενη, 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Μπασκόνια φιλοξενείται από τη Βιλερμπάν στη Λυών στις 17/11, ενώ η Μπαρτσελόνα τη Βαλένθια, την ίδια μέρα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Με κεκτημένη ταχύτητα

Έπειτα από ένα ξεκίνημα με οκτώ εναλλαγές προβαδίσματος, η Μπασκόνια επιβεβαίωσε την καλή κατάσταση και ψυχολογία, μετά την πρόσληψη του κόουτς Ιβάνοβιτς. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα σερί 11-0 και ξέφυγαν 21-12 στο 7΄ και έφτασαν σε διψήφιο αριθμό (26-16) στο 9΄, χάρη στα εξαιρετικά ποσοστά τους (7/8διπ., 4/8τριπ.). Στη Μπάρτσα δε αρκούσαν οι 10π. του Ντα Σίλβα και τα έξι επιθετικά ριμπάουντ του πρώτου δεκαλέπτου (26-18).

Καμία απάντηση σε Χάουαρντ και Μίλερ-ΜακΙντάιρ

Οι Βάσκοι είχαν το μομέντουμ και δεν σκόπευαν να το χαραμίσουν. Ο Μονέκε τούς έφερε άμεσα στο +14 (32-18) στο 12΄, ενώ το καλό βράδυ των δύο γκαρντ τους, Χάουαρντ και Μίλερ-ΜακΙντάιρ (16 και 12π. ως το 20΄), αλλά και τα 11/15διπ. και 9/18τριπ. ως την ανάπαυλα «εκτόξευσαν» τη διαφορά. Τα τρία τρίποντα των Κιόζα, Σεντεκέρσκις και Χάουαρντ έφεραν το +26 του ημιχρόνου (55-29), καθώς οι Καταλανοί «πληγώθηκαν» από τα 12/37 (9/25διπ., 3/12τριπ.) σουτ τους…

Προσωρινή αντίδραση της Μπάρτσα, αλλά…

Οι φιλοξενούμενοι δεν ήθελαν να παρατήσουν από το ημίχρονο το παιχνίδι. Οι παίκτες του Ρότζερ Γκριμάου βγήκαν στο παρκέ πιο αποφασισμένοι και με επιμέρους 15-5 μείωσαν σε 60-44 στο 25΄. Η άμυνα της Μπασκόνια έδειξε λίγο χαλαρωμένη και ο Νίκολα Λαπροβίτολα το εκμεταλλεύτηκε, σκοράροντας 12π. στο τρίτο δεκάλεπτο. Ούτε αυτοί, όμως, ήταν αρκετοί, αφού οι γηπεδούχοι επανάφεραν τη διαφορά στους 20 (64-44) και στο 27, ενώ στο 37΄ την ανέβασαν και στο +30, με το 91-61!

Πού κρίθηκε: Στο φανταστικό δεύτερο δεκάλεπτο των Βάσκων, οι οποίοι με το επιμέρους 29-11 έφτασαν στο +26 της ανάπαυλας, αλλά και στα 14/30τριπ. τους.

Παίκτης-κλειδί: Μπορεί ο Μάρκους Χάουαρντ να ήταν πρώτος σκόρερ του ματς με 26π., όμως ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ – μετά το νικητήριο σουτ στο ΣΕΦ – είχε 20π. με 3/4διπ., 4/6τριπ., 2.2βολ., 7ασ., 4ριμπ. και 2κλεψ. και αναδείχθηκε και MVP της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, με 29 στο PIR!

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 55-29, 70-53, 94-71.

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 26 (4/11τριπ.), Ραϊέστε, Κιόζα 4, Σεντεκέρσκις 9 (3/3διπ., 1/3τριπ., 12ριμπ.), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 20 (4/6τριπ., 7ασ.), Ντίεθ 5 (1), Ντιόπ, Κότσαρ 6, Κοστέλο 5 (1), Μονέκε 19 (4/8διπ., 2/4τριπ., 5/5βολ., 5ριμπ.).

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 12 (4/5διπ., 1/3τριπ.), Βέσελι 2, Μπριθουέλα 2, Κάλινιτς 6 (2/2τριπ.), Σατοράνσκι 6 (2/4τριπ., 6ριμπ.), Ερνανγκόμεθ 9 (3/8διπ,, 0/1τριπ., 5ριμπ.), Λαπροβίτολα 14 (2/6τριπ., 4ασ.), Αμπρίνες 9 (3/5τριπ.), Πάρκερ 2, Νάτζι, Γιοκουμπάιτις 9 (1), Πάρα.