Κέντρικ Ναν: Άγγιξε την 20άρα και ανεβαίνει… “θα πάρουμε τη νίκη στο επόμενο”

2023-11-30T23:29:50+00:00 2023-12-01T01:31:47+00:00.

PARTIZAN vs PANATHINAIKOS Beograd, 30.11.2023. foto: Nebojsa Parausic / MN press Kosarka, Euroleague, Partizan, Panatinaikos

Ο Παναθηναϊκός “φλέρταρε” εντόνως με ένα σπουδαίο διπλό στην “καυτή” Σταρκ Αρίνα, έχοντας για μπροστάρη τον Κέντρικ Ναν.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Την καλύτερη του εμφάνιση μέχρι την επόμενη πραγματοποίησε ο Κέντρικ Ναν με τα “πράσινα” στην Ευρωλίγκα στην 5η του παρουσία στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Μία παρουσία η οποία δεν ήταν αρκετή για τον Παναθηναϊκό κόντρα στην Παρτιζάν, παρόλα αυτά αποτελεί εχέγγυο και υπόσχεση για μέλλον.

Το “τριφύλλι” κρατούσε στα χέρια του ένα σπουδαίο διπλό βρισκόμενο μπροστά στο σκορ με 78-71, δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο “κρύος” όμως Κέβιν Πάντερ με λάθος αποφάσεις σε όλο το ματς, απέδειξε για μία ακόμα φορά πως είναι κάτοχος… licence to kill, στέλνοντας αρχικά το ματς στην παράτασή και εν τέλει στην αρμάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Ο Εργκίν Αταμάν αισθανόταν ασφαλής με τον Κέντρικ Ναν στο παρκέ, κρατώντας εκεί για συνολικά 26:15. Ο Αμερικανός πρώην NBAer είχε καλή σύνδεση με το αντίπαλο καλάθι, “αναγκάζοντας” τον προπονητή του να τον εμπιστευθεί παρότι το πρώτο του εύστοχο τρίποντο ήρθε 6:11 πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας για το 59-67.

Ο 28χρονος πρώην παίκτης των Χιτ, Λέικερς και Ουίζαρντς δεν φοβόταν την ευθύνη και αυτό αποτυπώθηκε και στη στατιστική του υπηρεσία. Είχε θέληση και πολύπλευρη παρουσία, βάζοντας το κορμί του και στην άμυνα.

Ο Κέντρικ Ναν σκόραρε 19 πόντους με 5/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα (το δεύτερο στην παράταση), 3/3 βολές με 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. “Χορτάτη” εμφάνιση από το Αμερικανό γκαρντ.

Παραλίγο μάλιστα ο ίδιος να χριστεί και MVP ισχυροποιώντας το προβάδισμα της ομάδας του όταν βρέθηκε κάτω από το καλάθι στα 56” από την επαναφορά του Γκραντ, πρόλαβε το χρόνο (απέμενε ένα δευτερόλεπτο) όμως με το δεξί δεν μπόρεσε να σκοράρει και να δώσει… αέρα 4 πόντων (76-78 ήταν το σκορ).

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο Κέντρικ Ναν μίλησε στην κάμερα της NOVA, λέγοντας πως: “Ήταν τρομερό ματς και η ατμόσφαιρα επίσης. Ήταν πολύ ανταγωνιστικό, παίξαμε καλά, κάναμε κάποια λάθη στην επίθεση, που μας στέρησαν τη νίκη. Τα εύσημα στην Παρτιζάν που πήρε τη νίκη στο τέλος. Παίξαμε καλά, αρκετά καλά για να κερδίσουμε. Αλλά κάναμε λάθη στα τελευταία δυο λεπτά της κανονικής διάρκειας και μας κόστισαν.

Ως προς τη δική του βελτίωση παιχνίδι με το παιχνίδι, δήλωσε ότι: “Κάθε ματς είναι ένα βήμα για να γίνομαι καλύτερος, βλέπω τα βίντεο και τι μπορώ να κάνω καλύτερα. Προχωράμε, θα πάρουμε τη νίκη στο επόμενο ματς.

Κάνω τα πάντα στο παρκέ, προσπαθώ να κάνω ό,τι θέλει η ομάδα, να είμαι επιθετικός και στις δυο πλευρές του παρκέ. Να κάνω τα σωστά plays, θέλω να κάνω το σωστό κάθε φορά.”