Βαλένθια – Μπασκόνια 84-98: Οι “καυτοί” Βάσκοι “βύθισαν” τις “νυχτερίδες” σε 5η σερί ήττα!

2023-12-01T22:41:42+00:00 2023-12-01T23:13:52+00:00.

gadamopoulos

01/Dec/23 22:41

Howard-Valencia-Baskonia

Η Μπασκόνια θριάμβευσε τον ισπανικό “εμφύλιο”, καθώς “γύρισε” από το -12 και πέτυχε την 6η νίκη σε 11 αγώνες στην Ευρωλίγκα και το 5/6 με τον Ιβάνοβιτς στον πάγκο. Χωρίς νίκη από τις 2/11 η Βαλένθια, “έπεσε” στο 5-6.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το δίδυμο Χάουρντ και Μίλερ-ΜακΙντάιρ άργησε να βρει ρυθμό, όμως, όταν ο έκανε… έκανε και τη δουλειά του, με βοήθεια από τον τρίτο φετινό πρωταγωνιστή της Μπασκόνια, Τσίμα Μονέκε.

Οι Βάσκοι, με ένα καταπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο το βράδυ της Παρασκευής (1/12) στη Βαλένθια, θριάμβευσαν στον ισπανικό «εμφύλιο», νικώντας με 98-84 και έφτασαν σε ρεκόρ 6-5 στην Ευρωλίγκα. Οι φιλοξενούμενοι, με επιμέρους 31-14 στην τέταρτη περίοδο, έχουν πια 5/6 με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε 5η σερί ήττα και στο 5-6 στη σεζόν!

Ο Μάρκους Χάουαρντ σκόραρε για πρώτη φορά στο 16΄ αλλά είχε 12π. ως το ημίχρονο και συνολικά 24π. με 6/14 τρίποντα, ενώ ο Κόντι ΜίλερπΜακΙντάιρ πρόσθεσε ένα σημαντικό νταμπλ-νταμπλ, με 11 πόντους και δέκα ασίστ! Ο Τσίμα Μονέκε «εμφανίστηκε» στο δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας στο ίδιο διάστημα τους 17 από τους 19 πόντους του και υπέγραψε την ανατροπή των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του κόουτς Μούμπρου δεν εκμεταλλεύτηκε το καλό πρώτο ημίχρονο, έχασε εύκολα το +12 και «κατέρρευσε» στην τέταρτη περίοδο, στην οποία πέτυχε μόλις 2π. ως το 35΄, ενώ δέχθηκε 16 πόντους… Χωρίς αποτέλεσμα το καλό ματς των Οτζελέγε (16π.), Ντέιβις και Τζόουνς (από 13π.), καθώς η Βαλένθια είχε 5/26 τρίποντα (και 19,2%).

Για την επόμενη, 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Βαλένθια υποδέχεται στις 6/12 τον Ερυθρό Αστέρα, ενώ η Μπασκόνια φιλοξενεί την ίδια μέρα τη Φενερμπαχτσέ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Πορτοκαλί» ξεκίνημα και σερί Σεντεκέρσκις

Η Βαλένθια άρχισε καλά το ματς και μετά το αρχικό 5-0 ξέφυγε με 17-10 στο 7΄, χάρη σε 7π. του Οτζελέγε. Οι γηπεδούχοι είχαν καλή δημιουργία (6ασ.-2λαθ.) και φάνηκε να έχουν τον πρώτο λόγο ως το τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου. Η Μπασκόνια, όμως, αν και είχε πέντε λάθη, έκλεισε το δεκάλεπτο με οκτώ σερί πόντους του Σεντεκέρσκις, για το 21-20 στο 10΄.

Αφύπνιση Μάρκους Χάουαρντ!

Η ομάδα του κόουτς Μούμπρου κράτησε τον καλύτερο σκόρερ των Βάσκων στο μηδέν για 16΄ και αρχίζοντας τη δεύτερη περίοδο με επιμέρους 12-3, προηγήθηκε 33-23. Ο Μάρκους Χάουαρντ σκόραρε τους πρώτους πόντους του στο 3:55 για το ημίχρονο, με τρίποντο για το 35-28 και παρότι η Βαλένθια έφτασε στο +12 (42-30), σκόραρε 12π. σε 4΄ για το 46-42 του 19΄, πριν από το 52-44 της ανάπαυλας. Άστοχες και οι δύο ομάδες με 3/15 και 4/13 τρίποντα και δέκα λάθη για τους φιλοξενούμενους…

«Συνταγή» για… ανατροπή

Ο Χάουαρντ άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο με δύο τρίποντα, για να μειώσει σε 52-50 και η Μπασκόνια κατόρθωσε να ισοφαρίσει και σε 55-55! Η συνέχεια τη καλής δεύτερης περιόδου του Μπράντον Ντέιβις κράτησε τη Βαλένθια στο προβάδισμα ως το 30΄ (70-67), καθώς ο Αμερικανός έφτασε τους 13π., κερδίζοντας τις περισσότερες, προσωπικές τουλάχιστον μάχες με τον Τσίμα Μονέκε, ο οποίος όμως ήταν εκπληκτικός στη συνέχεια. Παρά τα 15 λάθη τους, οι Βάσκοι έμειναν κοντά στο σκορ και στη συνέχεια ανέτρεψαν την κατάσταση, προσπερνώντας 81-72 στο 35΄!

Πού κρίθηκε: Στο εντυπωσιακό 16-2 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου για τη Μπασκόνια, η οποία επίσης κάλυψε τα 16 λάθη (μόνο ένα στο τέταρτο δεκάλεπτο) με 25 ασίστ και 11/27τριπ.!

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν άποντος ως το -12 του 16΄, όμως «σάλπισε» την αντεπίθεση και ολοκλήρωσε το ματς με 24π., 6/14τριπ, 6/6βολ., 5ριμπ., μία ασίστ και τρία λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 52-44, 70-67, 84-98.

Βαλένθια (Μούμπρου): Χάρπερ 12 (1/6τριπ., 4ασ.), Κλαβέρ 4, Πουέρτο, Ρίβερς 5 (1/3τριπ.), Λόπεθ-Αροστέγκι 9 (1/4τριπ.), Τζόουνς 13 (5/6διπ., 0/2τριπ.), Ίνγκλις 8 (4/9διπ., 6ριμπ.), Τουρέ 3 (1/2διπ., 6ριμπ.), Ρόμπερτσον 1, Ντέιβις 13 (4/7διπ., 5/6βολ.), Οτζελέγε 16 (4/8διπ., 2/4τριπ.).

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 24 (6/14τριπ., 6/6βολ., 5ριμπ.), Μάνιον, Ραϊέστε, Κιόζα, Σεντεκέρσκις 9 (4/6διπ., 5ριμπ.), Μαρίνκοβιτς 14 (1/3διπ., 3/8τριπ., 3/6βολ., 4ριμπ..), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 11 (5/8διπ., 10ασ., 4ριμπ.), Ντίεθ 3 (1), Ντιόπ, Κότσαρ 9 (4/6διπ., 6ριμπ.), Κοστέλο 9 (4/4διπ.), Μονέκε 19 (5/7διπ., 1/1τριπ., 6/8βολ., 7ριμπ., 5λαθ.).