Σφαιρόπουλος για τον προκάτοχό του: “Ίσως πιούμε ένα ποτήρι κρασί με τον Ιβάνοβιτς”

2023-12-02T09:50:22+00:00 2023-12-02T09:50:22+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

02/Dec/23 09:50

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τον προκάτοχό του στον Ερυθρό Αστέρα, Ντούσκο Ιβάνοβιτς, λίγες ημέρες πριν την αναμέτρηση με την Μπασκόνια (8/12, 21:30).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη κόντρα στην Εφές με 97-83 στο Βελιγράδι, για την ενδέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να πραγματοποιεί εξαιρετικό παιχνίδι από… τα παλιά έχοντας 23 πόντους και 3 ασίστ με 7/13 σουτ σε 25:44′.

Ο προπονητής του Ερυθρού, Γιάννης Σφαιρόπουλος μίλησε για τη νίκη αυτή αλλά και το προσεχές παιχνίδι (8/12, 21:30) με την Μπασκόνια του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, πρώην τεχνικού της σερβικής ομάδας, τον οποίο και προσκάλεσε κατά κάποιον τρόπο για να πιει μαζί του ένα ποτήρι κρασί.

Μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο. Είμαι ικανοποιημένος γιατί θέλαμε πολύ να κερδίσουμε μετά την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο. Συγχαρητήρια σε Λάζιτς και Λαζάρεβιτς για την εξαιρετική άμυνα στο Λάρκιν. Ευχαριστώ τους φιλάθλους για τη στήριξη. Το κλίμα ήταν υπέροχο. Τους θέλουμε στο πλευρό μας. Η άμυνα ήταν το κλειδί και ο Νέντοβιτς ήταν ο X-factor παράγοντας. Δεν ξεχωρίζω κανέναν, καλή δουλειά από όλους.

Οι οπαδοί με έχουν αποδεχτεί και είμαι πολύ χαρούμενος για τη σχέση μας. Είμαστε ακόμα στη μεταβατική περίοδο και στην πορεία θα προσθέσουμε λεπτομέρειες και θα προοδεύσουμε. Δεν έχουμε πολλές προπονήσεις και προοδεύουμε μέσα από τα video προσπαθούμε και τα ματς.

Έχω μεγάλο σεβασμό και εξαιρετική σχέση με τον κόουτς Ιβάνοβιτς. Είναι σπουδαίος προπονητής. Αν έχουμε χρόνο, ίσως πιούμε ένα ποτήρι κρασί”.