Παναθηναϊκός blog: Η δήλωση του Αταμάν που δεν έγινε

2023-12-06T13:43:38+00:00 2023-12-06T18:36:17+00:00.

06/Dec/23 13:43

AtamanErgin-AnadoluEfes-Panathinaikos

Ο Γιάννης Ράμμας γράφει για τον Παναθηναϊκό του 6-6 στην Ευρωλίγκα.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Το οποίο 6-6 στην Ευρωλίγκα θα μπορούσε να ήταν τουλάχιστον 7-5 κι ο Παναθηναϊκός να μη κινδυνεύει να πέσει κάτω από .500 στο παιχνίδι με τη Ρεάλ Μαδρίτης (7/12, 21:15/NovaSports Prime) στο ΟΑΚΑ. Να, όμως, που έτσι έχουν τα πράγματα μετά από το 0/3 σε παρατάσεις κι ό,τι έγινε με τη μισή Εφές (71-68) στην Κωνσταντινούπολη ή, πιο σωστά, ό,τι δεν έγινε.

ΓΕΝΙΚΑ

• Δεν πήρε 19 αμυντικά ριμπάουντ κι επέτρεψε 14 πόντους από αυτά
  • Δεν εκδήλωσε 16 επιθέσεις κι επέτρεψε 19 πόντους από αυτά τα 16 λάθη
  • Δεν ξεπέρασε τους 70 πόντους σε παιχνίδι που σούταρε με 53,1% στα δίποντα, 40% στα τρίποντα και 90,9% στις ελεύθερες βολές

ΕΙΔΙΚΑ

• Δε σούταρε με τον Κώστα Σλούκα στην κρίσιμη κατοχή (70-68 στα -35″)
  • Δεν πήρε τα -πληθυντικός- ριμπάουντ στην κρίσιμη άμυνα (70-68 στα -11″ & -9″)
  • Δεν ευστόχησε με τον Ντίνο Μήτογλου στο τρίποντο για την παράταση

Τι άλλο δεν έγινε; Δεν ακούσαμε τον Εργκίν Αταμάν να αναλαμβάνει την ευθύνη για την ήττα. Έχουμε ακούσει ξανά και ξανά τον 57χρονο Τούρκο προπονητή να ασκεί ονομαστική κριτική σε παίκτες του ακόμη και μετά από νίκη, όφειλε να κάνει το ίδιο και με τον εαυτό του. Κι αν στήριξα την επιλογή του να παίξει με την ίδια πεντάδα όλη την τέταρτη περίοδο με την Παρτιζάν στο Βελιγράδι, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για την πνευματική προετοιμασία και τη διαχείριση αυτού του παιχνιδιού με αυτή την Εφές ακόμη κι αν αφιέρωσε περισσότερο χρόνο στη δική του πνευματική προετοιμασία και διαχείριση καθότι πρώτη επιστροφή ως αντίπαλος.

Ο Παναθηναϊκός των βλέψεων για Final Four ταξίδεψε στην Κωνσταντινούπολη για να αντιμετωπίσει μία Εφές από την οποία ακόμη και μετά από το παιχνίδι δεν ξέρουμε να ονοματίσουμε άλλους τρεις παίκτες πέραν του Σέιν Λάρκιν, του Ντάριους Τόμπσον και του Ταϊρίκ Τζόουνς και κατάφερε να ηττηθεί, γιατί περί κατορθώματος πρόκειται.

“Πρέπει να ξαναδώ αν ήταν φάουλ στον Λάρκιν”, είπε αντ’ αυτού για τη φάση στα -49,7″ (67-68) από την οποία η Εφές σούταρε 3/3 ελεύθερες βολές (70-68). Επαφές όπως αυτή του Τζέριαν Γκραντ στον αντίπαλο τις έχω χρεώσει φάουλ σε ανάλογες περιπτώσεις, μου έρχεται στο μυαλό ένα παραπλήσιο του Τόμας Ουόκαπ στον Κέβιν Πάντερ στο ΣΕΦ (ΟλυμπιακόςΠαρτιζάν 98-94 παρ.), δε θα τα γυρίσω τώρα. Σίγουρα πρόκειται για αυστηρό φάουλ ακόμη και σε περιπτώσεις που δε κρίνονται τόσα πολλά, ωστόσο, με το γράμμα του νόμου θα πηγαίναμε αν ήταν αντίστροφα οι ρόλοι και το είχε κερδίσει ο Παναθηναϊκός.

Ένσταση έχω μόνο για το φάουλ του Κέντρικ Ναν στο επιθετικό ριμπάουντ αμέσως πριν (67-68 στα -1:17), όταν άρπαξε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του Γιούστους Χόλατς.

Ακόμη κι έτσι, όμως, ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να γίνει η δεύτερη ομάδα που θα νικούσε στο Sinan Erdem Dome (5-1), από όπου έχει περάσει μόνο η Ρεάλ Μαδρίτης (80-103), την οποία Ρεάλ Μαδρίτης έχει να υποδεχθεί στο ΟΑΚΑ στο πρώτο sold out στη χρονιά και μετά από δεν ξέρω κι εγώ πότε. Ας είναι αυτό το παιχνίδι που θα διαμορφώσει χαρακτήρα για τον Παναθηναϊκό εν όψει συνέχειας στο υπόλοιπο του 2023 και βλέπουμε για το 2024.

🏟 Ρεάλ Μαδρίτης 7/12
Βιλερμπάν 14/12
✈ Μονακό 20/12
Αρμάνι Μιλάνο 22/12
🏟 Ερυθρός Αστέρας 28/12

ΥΓ. Η Εφές του Ερντέμ Τσαν δεν έκανε φάουλ στο +3 και παραλίγο να παίξει παράταση με τον Παναθηναϊκό (71-68), η Αρμάνι Μιλάνο του Έτορε Μεσίνα δεν έκανε φάουλ στο +3, έπαιξε παράταση κι ηττήθηκε (91-84), η Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν έκανε φάουλ στο +3, έπαιξε παράταση και νίκησε (89-85).

ΥΓ2. Πώς με τρελαίνει έτσι αυτός ο Μάικ ο Τζέιμς!