Μπασκόνια – Βίρτους 81-91: Μπορεί και μακριά από τη Μπολόνια!

2023-12-14T22:30:19+00:00 2023-12-14T23:03:49+00:00.

gadamopoulos

14/Dec/23 22:30

alessandro-pajola-virtus-bologna-baskonia-euroleague-regular-season-round-14

Η εξαιρετική στο “σπίτι” της (7-1) Βίρτους έδειξε στη Βιτόρια ότι μόνο τυχαία δεν είναι η 3η θέση στη φετινή Ευρωλίγκα, με θρίαμβο επί της φορμαρισμένης Μπασκόνια. Στο 10-4 οι Ιταλοί, στο 8-6 “έπεσαν” οι Βάσκοι.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Δεν είναι λίγοι εκείνοι που επιμένουν ότι η θέση της είναι θέμα προγράμματος και της αποδοτικότητάς της στη Μπολόνια, όπου έχει ρεκόρ 7-1.

Η Βίρτους, όμως, απέδειξε το βράδυ της Πέμπτης (14/12) στην πάντα δύσκολη έδρα της Βιτόρια ότι μόνο «φωτοβολίδα» δεν είναι το ότι έχει στρογγυλοκαθίσει στην 3η θέση της φετινής Ευρωλίγκα. Η ομάδα του κόουτς Λούκα Μπάνκι θριάμβευσε με 91-81 στο «σπίτι» της Μπασκόνια και ανέβηκε στο 10-4, υποχρεώνοντας τους Βάσκους στη μόλις δεύτερη ήττα της σε οκτώ ματς με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο της.

Οι φιλοξενούμενοι, αν και απώλεσαν εύκολα το +14 του 9΄, ανέκτησαν το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και στην τέταρτη περίοδο «εγκλώβισαν» τους γηπεδούχους. Η Βίρτους πέτυχε ένα σερί 10-0 από το 33΄ ως το 37΄ και προηγήθηκε 78-70, αναγκάζοντας τη Μπασκόνια στην πέμπτη ήττα σε εννέα εντός έδρας αγώνες και την «έριξαν» στο 8-6.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μπελινέλι, με ρεκόρ καριέρας 27π. και δύο τρίποντα που «κλείδωσαν» το ματς στο τελευταίο δίλεπτο! Τον συνήθη ύποπτο Σενγκέλια (16π., 6ριμπ.) συνόδευσε αρμονικά ο Κορντινιέ, με 12π., 8ριμπ., και πολλές σωστές αποφάσεις στην επίθεση. Οι νικητές στήριξαν το παιχνίδι τους σε πολύ καλή δημιουργία, με 26 ασίστ και μόνο επτά λάθη και πανηγύρισαν εκτός έδρας (έχουν 3-3) έπειτα από τρεις σερί ήττες μακριά από τη Μπολόνια.

Για τους γηπεδούχους πήγε χαμένο το πολυσύνθετο παιχνίδι του Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ, που άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 10π., 13 ασίστ και 8ριμπ.. Οι Μονέκε (16π.), Κότσαρ (13π.) και Ρογκαβόπουλος (11π.) έδωσαν μεν σκορ, όμως ο κορυφαίος επιθετικός της Μπασκόνια, Μάρκους Χάουαρντ (11π.), έμεινε στον έναν πόντο στο δεύτερο ημίχρονο…

Για την επόμενη, 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Μπασκόνια φιλοξενείται από τη Μακάμπι στο Βελιγράδι, στις 19/12, ενώ η Βίρτους φιλοξενεί την ίδια μέρα τον Ολυμπιακό.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Καυτός» Μπελινέλι!

Η Βίρτους πήρε από την αρχή το προβάδισμα και ξέφυγε με 17-6 στο 6΄, χάρη σε 10π. του Μπελινέλι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/5τριπ. στο δεκάλεπτο και με τους Σενγκέλια και Παγιόλα να βρίσκουν σκορ, έφτασαν και στο +14 (24-10) του 8΄! Καλή δημιουργία (7ασ.-1λαθ.) οι Ιταλοί, αλλά με 7π. του Χάουαρντ η Μπασκόνια πλησιάσει στο 24-15 του 10΄.

Λύσεις και ανατροπή

Ήταν εμφανές ότι οι γηπεδούχοι πατούσαν πια καλύτερα στο παρκέ. Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς μείωσαν σε 32-28 στο 15΄ και δύο λεπτά αργότερα προσπέρασαν με 38-37, με λύσεις από Μονέκε και Κότσαρ (από 7π.). Με 7/15τριπ. (καλύτερα από τα 7/19διπ.) και επτά επιθετικά ριμπάουντ, η Μπασκόνια κράτησε το προβάδισμα (43-42) στο ημίχρονο.

Χωρίς ρυθμό…

Οι Βάσκοι, πάντως, δεν είχαν τον ίδιο ρυθμό στη συνέχεια. Η Μπασκόνια δεν κατάφερε να παίξει σε γρήγορο τέμπο και είχε 4/12 σουτ (1/5διπ., 3/7τριπ.) στη τρίτη περίοδο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά η Βίρτους, με καλή δημιουργία (19 ασίστ για πέντε λάθη), κατόρθωσε να πάρει κεφάλι στο σκορ με το υπέρ της 63-60 στο 30΄.

Πού κρίθηκε: Στα τρίποντα της Βίρτους (13/27 και 48,1%) αλλά κυρίως στο ομαδικό και προσεκτικό παιχνίδι των παικτών της, με 26 ασίστ και μόλις επτά λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάρκο Μπελινέλι πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 27π. και 10/17 σουτ, ξεπερνώντας τους 26 που είχε στις 24 Μαρτίου 2023 κόντρα στη Ρεάλ!

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 43-42, 60-63, 81-91.

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 11 (0/3/διπ., 3/10τριπ.), Ραϊέστε, Κιόζα, Σεντεκέρσκις 7, Μαρίνκοβιτς 9 (3/6τριπ.), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 10 (3/7διπ., 1/2τριπ., 1/3βολ., 13ασ., 8ριμπ.) Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος 11 (1/2διπ., 3/7τριπ.), Ντιόπ 4, Κότσαρ 13, Μονέκε 16 (3/7διπ., 1/1τριπ., 7/8βολ., 8ριμπ.).

Βίρτους Μπολόνια (Μπάνκι): Κορντινιέ 12 (2/4διπ. 2/2τριπ., 8ριμπ., 3ασ.), Λιούντμπεργκ 1, Μπελινέλι 27 (6/9διπ., 4/8τριπ., 3/3βολ.), Παγιόλα 9 (2/3τριπ., 6ασ.), Ντόμπριτς 2, Κέικοκ 4, Σενγκέλια 16 (4/10διπ., 1/3τριπ., 5/5βολ., 6ριμπ.), Χάκετ 6 (2/4τριπ., 8ριμπ., 3ασ.), Πολονάρα, Ντάνστον 6, Αμπάς 8 (2/4τριπ.).