Μπασκόνια – Ερυθρός Αστέρας 87-85: “Επέλαση” με 7/8 και εκδίκηση του Ιβάνοβιτς στην πρώην ομάδα του

2023-12-08T22:45:16+00:00 2023-12-09T15:12:53+00:00.

gadamopoulos

08/Dec/23 22:45

Η Μπασκόνια συνεχίζει να εντυπωσιάζει και έφτασε τις επτά νίκες σε οκτώ αγώνες στην Ευρωλίγκα με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο της! Ρεβάνς-“θρίλερ” του Μαυροβούνιου κόουτς από την ομάδα που απολύθηκε πριν από δύο μήνες…

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η αποχώρησή του από το Βελιγράδι έγινε πριν από δύο και κάτι μήνες. Στον Ερυθρό Αστέρα θέλουν να το ξεχάσουν, έχοντας πια νέο κόουτς τον Γιάννη Σφαιρόπουλο. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς, ωστόσο, τούς το θύμισε το βράδυ της Παρασκευής (8/12) εις διπλούν.

Ο Μαυροβούνιος προπονητής όχι μόνο νίκησε την μέχρι πρότινος ομάδα, αλλά με το εντυπωσιακό ξεκίνημά του στην επιστροφή του στη Βιτόρια μάλλον κάνει τους Σέρβους να… μελαγχολούν. Η Μπασκονία επικράτησε με 87-85 του Αστέρα και φτάνοντας στο 7/8 με τον Ιβάνοβιτς στον πάγκο, ανέβηκε σε ρεκόρ 8-5 και παρέμεινε στην 4η θέση, ισόβαθμη με τη Μονακό!

Οι γηπεδούχοι έχασαν στα τέλη της τρίτης περιόδου διαφορά 13 πόντων και είδαν τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να ισοφαρίζουν στο 85-85 στα 9,8΄΄, με τρίποντο του εκπληκτικού Γκιεντράιτις, ο οποίος είχε 24 πόντους (5/9τριπ.) κόντρα στην πρώην ομάδα του, αλλά αστόχησε στο τρίποντο της νίκης στο 1,5΄΄.

Οι γηπεδούχοι είχαν αποκαταστήσει προσωρινά την «τάξη τους» στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο με δύο τρίποντα του Σεντεκέρσκις (18π.) – που «μίλησε» όταν σίγησαν οι Χάουαρντ (17π.), Μονέκε (15π.), Μίλερ-ΜακΙντάιρ (4π., 12ασ.) – ξέφυγαν με 81-71, ενώ ο ίδιος, με 8π. στην περίοδο, έδωσε στην ομάδα του τη νίκη με 2/2 βολές στα 6΄΄.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς αλλά δεν τα κατάφεραν και «έπεσαν» στο 4-9, αφού ακόμη δεν έχουν νικήσει σε επτά αγώνες μακριά από το «σπίτι» τους… Εκτός του Γκιεντράιτις, πολύ καλή ήταν η βραδιά για τους Μπολομπόι (14π.), Μίτροβιτς (8π., 16ριμπ.-τα 11 επιθετικά, 7ασ.) και Τεόντοσιτς (13π.-6ασ.), όμως αυτό δεν απέτρεψε δεύτερη ήττα στη διπλή αγωνιστική της εβδομάδας.

Για την επόμενη, 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Μπασκόνια υποδέχεται τη Βίρτους Μπολόνια στις 14/12, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξενεί την Άλμπα Βερολίνου, την ίδια μέρα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

«Τρίποντη» αφετηρία

Το καλό ξεκίνημα της Μπασκόνια ήταν το… ήμισυ του παντός. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν 7-0 στο 4΄ και έφτασε στο +9 του 5΄ (13-4), με 8π. του Μαρίνκοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με 0/4τριπ., στη στιγμή που οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με 6/10 από τα 6,75μ.,  και είχαν προβάδισμα με 26-18.

Η ώρα του Χάουαρντ

Το νέο «νωθρό» ξεκίνημα του Μάρκους Χάουαρντ… δεν ανησύχησε (πάλι) κανέναν στη Βιτόρια. Ο Αμερικανός γκαρντ «ζεστάθηκε» στη δεύτερη περίοδο – όπως ακριβώς και την περασμένη εβδομάδα στη Βαλένθια – και σκόραρε 11 πόντους σε αυτό το διάστημα, βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει σε διψήφιες διαφορές (32-21 στο 12΄, 42΄30 στο 15΄). Η ομάδα του Ιβάνοβιτς, με 12π. και του Μονέκι, ξέφυγε με 13π. (52-39) στο 18΄, έχοντας 7/12διπ., 11/23τριπ. στο 52-43 του ημιχρόνου (9π. ο Γκιεντράιτις για τον Αστέρα).

Αντίδραση Ερυθρού Αστέρα, αλλά…

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν είχαν αποφασίσει να τα παρατήσουν εύκολα. Με τους Γκιεντράιτις και Μπολομπόι να σκοράρουν 15 και 12π. αντίστοιχα, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά και με σερί 9-0 ισοφάρισαν σε 62-62 στο 29΄! Μονάχα που η αντεπίθεση δεν ολοκληρώθηκε ούτε όταν μετέτρεψαν και το 81-71 σε 85-85 στα 9,8΄΄.

Πού κρίθηκε: Στα τρίποντα και όχι απλώς γιατί δεν ήταν εύστοχο αυτό του Γκιεντράιτις στην εκπνοή. Η Μπασκόνια είχε 6/10 στο δεκάλεπτο και συνολικά 17/36 και 47,2%, ενώ οι Σέρβοι σούταραν με 12/36 (και 33,3%) από τα 6,75μ..

Παίκτης-κλειδί: Ο Τάντας Σεντεκέρσκις πέτυχε οκτώ από τους 18π. του (με 7/8 σουτ και 8ριμπ.) στο τέταρτο δεκάλεπτο και χάρισε τη νίκη στους Βάσκους με 2/2 βολές στα 6΄΄.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 52-43, 67-62, 87-85.

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 17 (5/7τριπ.), Ραϊέστε, Κιόζα 2, Σεντεκέρσκις 18 (3/4διπ.,, 3/3τριπ., 3/4βολ., 8ριμπ.), Μαρίνκοβιτς 9 (2/7τριπ.), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 4 (1/3τριπ., 12ασ.), Ντίεθ 2, Ρογκαβόπουλος 14 (4/6τριπ.), Ντιόπ, Κότσαρ 6, Μονέκε 15 (2/3διπ., 2/4τριπ., 5/9βολ., 9ριμπ.).

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς 2, Τεόντοσιτς 13 (3/9τριπ., 6ασ.), Νταβίντοβατς, Μίτροβιτς 8 (4/11διπ., 16ριμπ., 7ασ.), Λάζιτς 9 (1), Τόμπι 5, Μπολομπόι 14 (2/4τριπ.), Νέντοβιτς 7 (2/4διπ., 0/4τριπ.), Γκιεντράιτις 24 (4/6διπ., 5/9τριπ.), Ντος Σάντος 3 (1).