Ζαλγκίρις – Μπαρτσελόνα 80-85: Ζορίστηκαν αλλά επέστρεψαν στις νίκες οι “Μπλαουγκράνα”

2023-12-22T20:59:57+00:00 2023-12-22T21:26:43+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

22/Dec/23 20:59

nicolas-laprovittola-barcelona

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να ζορίστηκε, όμως επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας στις λεπτομέρειες της Ζαλγκίρις (85-80) μέσα στο Κάουνας.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά τις ήττες από Αρμάνι και Άλμπα, η Μπαρτσελόνα έφυγε με το διπλό από το Κάουνας, επικρατώντας της Ζαλγκίρις με 85-80 για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι “Μπλαουγκράνα” ανέβηκαν έτσι στο 11-5, ενώ οι Λιθουανοί έπεσαν στο 5-11 στην κατάταξη της διοργάνωσης, έχοντας πέντε σερί ήττες στα τελευταία ματς (από Άλμπα, Μονακό, Παρτιζάν και Φενέρ).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νίκολας Λαπροβίτολα με 18 πόντους (2/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές), με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ 15 έβαλε ο Γιαν Βέσελι με 6/7 σουτ και 4 ριμπάουντ.

Όσο για τους ηττημένους, ο Μπιρούτις σημείωσε 18 με 8/10 σουτ και 3 ριμπάουντ. Στους 15 σταμάτησε ο Ουλάνοβας έχοντας και 3 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να παίζουν δυνατή άμυνα με παγίδες και ν’ αναγκάζουν τους Λιθουανούς σε συνεχόμενα λάθη, με τον Νίκολα Κάλινιτς να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια και να δίνει ένα ισχνό προβάδισμα στην ομάδα του με +6. Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως ο Νίκολας Λαπροβίτολα ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ουσιαστικά παρέμεινε το προβάδισμα σε ισπανικά χέρια λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα εξελίχθηκαν με τον ίδιο ρυθμό, μέχρι που η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις έτρεξε ένα σερί 6-0 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι. Το επιμέρους 23-13 της τρίτης περιόδου, ήταν αρκετό για την λιθουανική ομάδα, αφού αν και είχε ισχνή διαφορά καθ’ όλη τη διάρκεια του τέταρτου δυσκόλευε με την άμυνά της την Μπαρτσελόνα.

Ο Τόμας Σατοράνσκι έβαλε ένα μεγάλο σουτ στο τελευταίο λεπτό, βάζοντας του “Μπλαουγκράνα” σε θέση οδηγού και ο Λαπροβίτολα με 2/2 βολές έδωσε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα.

Για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, η Ζαλγκίρις υποδέχεται στο Κάουνας την Μακάμπι (28/12, 20:00), ενώ η Μπαρτσελόνα ταξιδεύει στο Μονακό για να αντιμετωπίσει την ομάδα του Μάικ Τζέιμς μία ημέρα αργότερα (29/12, 22:00).

Πού κρίθηκε

Στο τελευταίο λεπτό, το τρίποντο του Τόμας Σατοράνσκι και στην καλή άμυνα των “Μπλαουγκράνα” στο φινάλε που δεν άφησαν περιθώρια στους Λιθουανούς οι οποίοι κόλλησαν στις τελευταίες επιθέσεις.

Ο Γιαν Βέσελι ο οποίος σκόραρε 15 πόντους με 6/7 σουτ, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 25:11 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 51-56, 73-70, 80-85

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Έβανς 13 (6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους, Χέιζ, Γκιεντράιτις 6, Σμιτς 11 (7 ριμπάουντ), Μπιρούτις 18 (8/10 δίποντα, 2/4 βολές), Χόλινς 3, Σάμνερ 7, Ντίμσα 5 (4 ασίστ), Λαβρινοβίτσιους 2, Μάνεκ, Ουλάνοβας 15 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα)

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Πάουλι, Βέσελι 15 (5 ριμπάουντ), Μπριθουέλα 8, Κάλινιτς 12 (4/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 10 (2/4 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 6, Λαπροβίτολα 18 (4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πάρκερ 8 (8 ριμπάουντ), Νάτζι 2, Γιοκουμπάιτις 6 (4 ασίστ)