Μπαρτσελόνα – Ρεάλ 83-78: Στα Μπλαουγκράνα το “Κλάσικο” με ΤΡΟΜΕΡΟ Βέσελι!

2024-01-03T22:56:36+00:00 2024-01-04T20:41:17+00:00.

03/Jan/24 22:56

Η Μπαρτσελόνα ήταν ψυχωμένη και πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Ρεάλ με 83-78, για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Χάνει η Ρεάλ; Κι όμως, χάνει!

Η Μπαρτσελόνα έκανε εξαιρετικό ματς και πήρε το ισπανικό ντέρμπι κόντρα στους Μαδριλένους με 83-78, για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο μέρος και ανάγκασαν τους πρωταθλητές στην δεύτερη φετινή τους ήττα, για το δικό τους 12-6.

Ο Βέσελι με 27 πόντους ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές, με τον Λαπροβίτολα (14 πόντοι-8 ασίστ) να σφραγίζει τη νίκη με μεγάλο τρίποντο.

H επικράτηση αυτή έχει και ιστορική χροιά για την Μπαρτσελόνα, καθώς είναι πλέον η ομάδα με τις περισσότερες νίκες στην ιστορία της Ευρωλίγκας με 421!

Μετά από έξι σερί νίκες, η Ρεάλ είναι στο 16-2, παρά τους 19 πόντους του Μούσα και τους 16 του Χεζόνια, με τους Ταβάρες-Καμπάτσο να μένουν στους 12.

Στο ματς του πρώτου γύρου (πέμπτη αγωνιστική), η Ρεάλ είχε επικρατήσει της Μπαρτσελόνα με 65-64 στη Μαδρίτη.

Για την 19η αγωνιστική, η Μπαρτσελόνα υποδέχεται την Μπασκόνια (5/1), ενώ η Ρεάλ φιλοξενεί την Εφές (5/1).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Ρεάλ μπήκε στο ματς με το… μαχαίρι στα δόντια, κυρίως με τον Μούσα (13 πόντοι), για να πάρει άμεσα το προβάδισμα. Η Μπαρτσελόνα έμεινε σε ρόλο θεατή για το 14-22, όμως ακόμα και έτσι κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο -4 (21-25).

Το σκηνικό ανάλογο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Μαδριλένους να έχουν το προβάδισμα (35-42), όμως οι γηπεδούχοι -κυρίως με τον Βέσελι- μείωσαν ξανά την διαφορά (40-44), πριν ο Μπριζουέλα υπογράψει το 45-47 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το ματς είχε ξεκινήσει εκ νέου (50-50), με τον Βέσελι να δίνει το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα με 54-50 και την Ρεάλ να μένει χωρίς σκορ για 5′. Σέρχι και Μούσα, όμως, βγήκαν μπροστά για το νέο προσπέρασμα της Ρεάλ στο 30′ με +2 (60-62).

Ο Βέσελι έκανε απίστευτα πράγματα, η Ρεάλ ήταν χαρακτηριστικά άστοχη και έτσι η Μπαρτσελόνα έμεινε πίσω στο σκορ, πριν ο Λαπροβίτολα βάλει το τρίποντο που τελείωσε το ματς (83-75), με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 83-78.

Πού κρίθηκε

Στο τρίποντο του Λαπροβίτολα στο -1:24′ που έστειλε την διαφορά στους 8 (83-75).

Ο Βέσελι έκανε απίστευτα πράγματα με 27 πόντους (12/18 δίποντα, 3/3 βολές).

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-47, 60-62, 83-78

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Πάουλι, Βέσελι 27, Μπριζουέλα 3, Κάλινιτς 13, Σατοράνσκι 2, Ερνανγκόμεθ 6, Λαπροβίτολα 14, Πάρκερ 10, Ναντζί, Γιοκουμπάιτις 4, Πάρα 2

Ρεάλ (Ματέο): Κοζέρ 2, Αμπάλντε 3, Καμπάτσο 6, Χεζόνια 16, Αλοθέν, Ροντρίγκεζ 7, Πουαριέ 6, Ταβάρες 6, Γιουλ 9, Γιαμπουσέλε, Ντιαγέ 4, Μούσα 19