Τόμας Ουόκαπ: Ο μικρότερος χρόνος συμμετοχής μετά τον Δεκέμβριο του 2021!

2024-01-13T09:05:50+00:00 2024-01-13T04:39:12+00:00.

13/Jan/24 09:05

walkup-baskonia

Ο Τόμας Ουόκαπ αγωνίστηκε για 13’02” στην ήττα του Ολυμπιακού από τη Μπασκόνια και το Eurohoops βρήκε πότε είχε παίξει λιγότερο στην Ευρωλίγκα.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός και μοιραία ηττήθηκε από τη Μπασκόνια στη Βιτόρια με 80-69, για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Αϊζάια Κάνααν με 19 πόντους και ο Φίλιπ Πετρούσεφ με 14 προσπάθησαν για τους ερυθρολεύκους, όμως δεν ήταν αρκετοί για να αποσοβήσουν την 10η φετινή ήττα (11-10).

Το ματς εξελίχθηκε αρκετά περίεργα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον χρόνο του Τόμας Ουόκαπ να είναι ένα από αυτά.

Ο 31χρονος γκαρντ έμεινε στο παρκέ για 13:02 λεπτά και μέτρησε 3 πόντους (1/3 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη και -4 PIR.

Ο Ουόκαπ βγήκε στο 22′ μετά το τρίτο φάουλ του, για να επιστρέψει στο 31′. Έκανε τέταρτο φάουλ στο 35′, αποχώρησε στο 37′ και δεν επέστρεψε.

Για να βρούμε ματς με λιγότερα λεπτά, πάμε πίσω τον χρόνο στις 23/12/21, στη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού με 65-84.

Τότε, ο Ουόκαπ είχε μείνει στο παρκέ του ΟΑΚΑ για 12:37 λεπτά, έχοντας 2 πόντους (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα), 5 ασίστ και -2 PIR.

Μεσολάβησαν 750 ημέρες (2 χρόνια, 20 ημέρες) και 82 συνεχόμενα παιχνίδια, για τον παίκτη που έχει χάσει μόλις ένα ματς σε τρεις σεζόν!

Σε 21 ματς φέτος, ο Ουόκαπ μετράει κατά μέσο όρο 9,2 πόντους, 3,2 ριμπάουντ, 4,4 ασίστ & 9,2 PIR με τον χρόνο του στα 27.13 λεπτά.

Την σεζόν 2022/23 και σε 41 ματς, αγωνίστηκε κατά μέσο όρο 25.05 λεπτά, ενώ την σεζόν 2021/22, 22.21 λεπτά σε 37 συμμετοχές.

Μπαρτζώκας: “Πρέπει να κάνουμε επανεκκίνηση, θα βρω τους παίκτες να το κάνουν”

Μιλουτίνοφ στο Eurohoops Show: “Πρέπει να κοιτάξουμε στον καθρέφτη, να δούμε τις ευθύνες μας”

Κάνααν: “Πιστεύω στην ομάδα και ότι μπορούμε να κάνουμε σπουδαία πράγματα”

Φίλιπ Πετρούσεφ: Έδινε οξυγόνο στο “θολωμένο μυαλό” του Ολυμπιακού στη Βιτόρια αλλά δεν αρκούσε

Μπασκόνια – Ολυμπιακός: Πρώτος σκόρερ στη Βιτόρια – δεν έφτασε το φοβερό πρώτο δεκάλεπτο