Βαλένθια: Πάτησε το γκάζι και γλίτωσε απ’ την Αρμάνι στο τέταρτο δεκάλεπτο

2024-01-19T22:42:14+00:00 2024-01-19T23:11:20+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

19/Jan/24 22:42

Η Βαλένθια έφερε το ματς τούμπα μετά από μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο κι επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 84-72, κερδίζοντας μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες (από Παναθηναϊκό, Ζαλγκίρις και Ρεάλ).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες από Παναθηναϊκό, Ζαλγκίρις και Ρεάλ, η Βαλένθια έφερε τούμπα το ματς μέσα σ’ ένα δεκάλεπτο κι επιβλήθηκε της Αρμάνι με 84-72 για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, ανεβαίνοντας έτσι στο 11-11 στην κατάταξη της Ευρωλίγκας, σε αντίθεση με τους Ιταλούς οι οποίοι έπεσαν στο 9-13.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν ο Κρις Τζόουνς με 15 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, με 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Στους 15 πόντους σταμάτησε και ο Μπράντον Ντέιβις ο οποίος μοίρασε 4 ασίστ, μάζεψε 3 ριμπάουντ κι έκλεψε 3 μπάλες

Όσο για τους ηττημένους, Σαμπάζ Νέιπιερ έβαλε 20 πόντους με 2/8 τρίποντα, ενώ είχε 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από 17 έβαλε ο Ντέβον Χολ (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Η εξέλιξη

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα στο παρκέ, όμως ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος στην επίθεση για τους Ισπανούς ήταν ο Ντεβόν Χολ ο οποίος ήταν σχεδόν αλάνθαστος και σκόραρε έξι σερί πόντους, για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με +7 λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα κατάφεραν να διατηρήσουν τα πράγματα ως έχουν και παρά τις ατομικές προσπάθειες του Κρις Τζόουνς και του Μπράντον Ντέιβις, ο Σαμπάζ Νέιπιερ πήρε τη σκυτάλη από τον Χολ και με σουτ έξω απ’ τα 6,75μ. έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Η Βαλένθια κάπου εκεί μετά από το τάιμ άουτ του Άλεξ Μουμπρού, άρχισε να παίζει καλύτερη άμυνα, με παγίδες και να δυσκολεύει αρκετά τους φιλοξενούμενους. Αποτέλεσμα αυτής της άμυνας, ένα 27-15 επιμέρους από τις “νυχτερίδες”, για το προσπέρασμα μετά από πολύ ώρα.

Ο Κρις Τζόουνς είχε πάρει “φωτιά” και στο τέταρτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά έφερε τούμπα το ματς, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του στο φινάλε.

Για την επόμενη αγωνιστική η Βαλένθια μένει στην Ισπανία και ταξιδεύει στη Βιτόρια για να αντιμετωπίσει την Μπασκόνια (26/1, 21.30), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο υποδέχεται την Μπαρτσελόνα (26/1, 21:30).

Πού κρίθηκε

Στο τελευταίο δίλεπτο και τα κρίσιμα καλάθια του Κρις Τζόουνς που έδωσε ένα σημαντικό προβάδισμα στη Βαλένθια, το οποίο το διατήρησε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Ο Κρις Τζόουνς, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 15 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, με 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 32-40, 61-59, 84-72

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 11 (1), Ρόιβερς 5(1), Πραντίγια 3 (4 κλεψίματα), Άντερσον 3, Λόπεθ-Αροστέγκι, Τζόουνς 15 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ίνγκλις 4, Τουρέ 2, Ρόμπερτσον 10, Ντέιβις 15 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πάνγκος 2, Οτζελέγε 14 (3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντέιβις 15 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): ΜακΓκρούντερ 4, Πόιθρες 6, Τονούτ 7, Μέλι 8 (5 ριμπάουντ), Νέιπιερ 20 (5/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρίτσι, Φλακαντόρι, Χολ 17 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σίλντς 8, Καρούσο, Χάινς, Φόγκτμαν 2 (3 ριμπάουντ)