Ερυθρός Αστέρας – Βαλένθια 82-64: Το σόου του Νέντοβιτς τον κράτησε κοντά στη 10άδα

2024-01-30T22:02:35+00:00 2024-01-30T23:42:48+00:00.

gadamopoulos

30/Jan/24 22:02

Nemanja-Nedovic-Zvezda

Με μεγάλο ματς του Νεμάνια Νέντοβιτς (27π., 6/7τριπ.), ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Βαλένθια, έφτασε σε ρεκόρ 10-14 και πλησίασε την 9η ισπανική ομάδα που “έπεσε” στο 12-12, καλύπτοντας και την ήττα με 4π. διαφορά στην Ιβηρική.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Δύο ομάδες που πάτησαν το βράδυ της Τρίτης (30/1) το παρκέ της «Stark Arena» με διαφορετική αφετηρία, αλλά μόνο μία είχε ξεκάθαρα τα μάτια της στον στόχο. Ο Ερυθρός Αστέρας προερχόταν από δύο σερί ήττες, όμως οι δύο διαδοχικές νίκες της Βαλένθια δεν τον τρόμαξαν.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επικράτησε με 82-64, πέτυχε τη 10η νίκη της σε 24 ματς στη φετινή Ευρωλίγκα και έμεινε κοντά στη 10αδα των Play-In, αφού πλησίασε την 9η ισπανική ομάδα, που «έπεσε» στο 12-12 και κάλυψε και τη διαφορά της ήττας με 85-81 στην Ιβηρική!

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις νίκες και ανάγκασαν τους (χωρίς Ντέιβις, Τουρέ και λύσεις στη ρακέτα) φιλοξενούμενους στην τρίτη εκτός έδρας ήττα τους στα τέσσερα τελευταία ματς μακριά από τη Βαλένθια, με την υπογραφή του Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο πρώην σταρ του Παναθηναϊκού σκόραρε 13 από τους 27π. του στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ουσιαστικά κρίθηκαν τα πάντα.

Με το προσωπικό σόου του και με 6/7τριπ., ο Σέρβος γκαρντ σημείωσε την πέμπτη φετινή «20άρα» του και πέτυχε season-high, ξεπερνώντας τους 26π. που πέτυχε τόσο κόντρα στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ όσο και απέναντι στη Βιλερμπάν, πριν από τρεις εβδομάδες. Ο «Νέντο» το κατάφερε σε μόλις 18 λεπτά στο παρκέ, με βοήθεια από τους Τόμπι (11π.) και Τεόντοσιτς (6π., 7ασ.). Για τη Βαλένθια, Τζόουνς και Ίνγκλις είχαν 11 και 10π. αντίστοιχα.

Για την επόμενη, 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται τη Μπαρτσελόνα στις 2/2, ενώ η Βαλένθια φιλοξενείται την 1η Φεβρουαρίου από την Άλμπα στο Βερολίνο.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Δεκάλεπτο… μονόφθαλμου και ξέσπασμα στο 2ο!

Το κακό τέμπο του ματς έφερε το 9-3 στο 6΄, με τη Βαλένθια να μην βρίσκει αρχικά λύσεις. Με 5π. του Άντερσον, όμως, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 12-11 στο δεκάλεπτο, παρά το γεγονός ότι είχαν 5/17 σουτ και μόλις μία ασίστ… Τα πέντε λάθη του Αστέρα δεν επέτρεπαν κάτι καλύτερο.

Οι γηπεδούχοι, όμως, μπήκαν εξαιρετικά στη δεύτερη περίοδο και με σερί 12-0 ξέφυγαν με 23-12 στο 13΄. Με τους Τεόντοσιτς (6π.-4ασ.) και Χάνγκα (7π.) να δίνουν λύσεις, η διαφορά ανέβηκε και στους 15π. (31-16 και 35-20), ενώ με τους 11π. του Νέντοβιτς και τα 6/10τριπ. των Σέρβων, η ανάπαυλα έφερε το 39-30, στην οποία οι Ισπανοί είχαν 2/12 από τα 6,75μ..

Η ώρα του Νέντοβιτς!

Η ομάδα του Άλεξ Μούμπρου θέλησε να εμφανιστεί πιο ανταγωνιστική στο τρίτο δεκάλεπτο και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, όμως ενώ πλησίασε στο 41-35 του 22΄, δεν είχε στη συνέχεια απάντηση στην εκπληκτική τρίτη περίοδο του Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ πέτυχε 13π. στο δεκάλεπτο και φτάνοντας τους 24 σε μόλις 13΄ συμμετοχής, έφερε τον Αστέρα στο 56-42 του 27΄, που έβαλε τις βάσεις της νίκης του.

Πού κρίθηκε: Στη διαφορά στα τρίποντα, αφού οι γηπεδούχοι είχαν 11/26 (42,3%), ενώ οι Ισπανοί έμειναν στα 3/22 (13,6%)

Παίκτης-κλειδί: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έβαλε την υπογραφή του στο ματς, με 27π. σε 18΄, με 2/5διπ,, 6/7τριπ., 5/5βολ.!

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 39-30, 61-49, 82-64.

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Σμαρτ 7 (3/4διπ., 0/5τριπ.), Τεόντοσιτς 6 (2/4τριπ., 7ασ.), Χάνγκα 7 (1), Νταβίντοβατς 5, Μίτροβιτς 4, Λάζιτς 2, Τόμπι 11, Μπολομπόι, Νέντοβιτς 27 (6/7τριπ.), Γκιεντράιτις 8, Γκιλέσπι, Ντος Σάντος 3 (1).

Βαλένθια (Μούμπρου): Χάρπερ 8, Κλαβέρ, Πουέρτο, Ρίβερς 10, Πραντίγια 2, Άντερσον 5 (1), Λόπεθ-Αροστέγκι, Τζόουνς 11 (4/7διπ., 1/3τριπ.), Ίνγκλις 1, Ρόμπερτσον 7, Οτζελέγε 9 (1/3διπ., 1/6τριπ.), Πάνγκος 2 (1/1διπ., 0/3τριπ.).