Μπάγερν – Ολυμπιακός 72-76: Διπλό “χαρακτήρα” στο Μόναχο και βλέπει εξάδα!

2024-02-01T22:29:02+00:00 2024-02-01T23:16:53+00:00.

gadamopoulos

01/Feb/24 22:29

walkup-bayern-olympiacos

Με τον Τόμας Ουόκαπ να υπογράφει την ανατροπή του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο και τον Πετρούσεφ να την ολοκληρώνει, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν από τη Βαυαρία, έδωσαν τέλος στο σερί των τριών εκτός έδρας ηττών και πέτυχαν την 14η νίκη στην Ευρωλίγκα.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Οι τρεις σερί εκτός έδρας ήττες στην Ευρωλίγκα, όλες στην Ισπανία, είναι από το βράδυ της Πέμπτης (1/2) παρελθόν για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν μεν 0-7 φέτος με τις ομάδες της Ιβηρικής, όμως μετρούν πια 4-0 κόντρα στις δύο γερμανικές…

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε με 76-72 τη Μπάγερν στο Μόναχο και ολοκλήρωσε ένα διπλό «sweep» επί των Βαυαρών και της Άλμπα τη φετινή σεζόν. Κυρίως, έφτασε σε ρεκόρ 14-11 στην κανονική περίοδο και μένει σε τροχιά εξάδας της διοργάνωσης.

Οι πρωταθλητές, αν και στα μέσα της τρίτης περιόδου ήταν πίσω με 44-37 και έδειχναν να «κολλάνε» επιθετικά, αν και είχαν άποντο τον Αϊζάια Κάνααν, βρήκαν τις λύσεις που ήθελαν από τον Τόμας Ουόκαπ και πανηγύρισαν στο φινάλε. Ο «Θωμάς» πέτυχε 9π. στο τρίτο δεκάλεπτο, είχε συνολικά 16π., μαζί με οκτώ ασίστ και κανένα λάθος(!) και ήταν εκείνος με μαεστρία οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 60-51 του 32΄, που του έδωσε τα ηνία και έκρινε πολλά. Οι γηπεδούχοι (ρεκόρ 10-15) πλησίασαν το 74-72 στα 3,7΄΄ για τη λήξη, πριν ο Λαρεντζάκης «κλειδώσει» την επικράτηση με 2/2 βολές.

Οι «κόκκινοι», με την ένθερμη υποστήριξη περίπου 500 οπαδών τους, είχαν σε καλό βράδυ τον – εξαιρετικό στο πρώτο δεκάλεπτο – Μπραζντέικις (11π.) και τον Φίλιπ Πετρούσεφ, τουλάχιστον επιθετικά.

Ο Σέρβος σκόραρε 14 πόντους, αν και στην άμυνα, με τους Φαλ και Μιλουτίνοφ εκτός, ούτε ο ίδιος ούτε ο Ράιτ είχαν απαντήσεις για τους Ιμπάκα και Χάρις. Οι πόντοι 18 και 9π. των δύο τελευταίων, αντίστοιχα και οι 18 του πρώην γκαρντ του Περιστερίου, Σιλβέιν Φρανσίσκο, δεν «πλήγωσαν» την ελληνική ομάδα…

Για την επόμενη, 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, η Μπάγερν φιλοξενείται από την Παρτιζάν στις 8/2 στο Βελιγράδι, ενώ η ο Ολυμπιακός παίζει την ίδια μέρα στην έδρα της Βαλένθια.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η φόρα του Μπραζντέικις

Με κεκτημένη ταχύτητα από τους 11π. κόντρα στην Άλμπα, ο Μπραζντέικις συνέχισε εντυπωσιακά στην πρώτη περίοδο στο Μόναχο, σκοράροντας γρήγορα 9π.! Ο Λιθουανός, με έξι σερί πόντους, έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με 13-9 και παρά το όχι τόσο καλό ρυθμό επιθετικά (σύνολο 7/18 σουτ), ο Ολυμπιακός κράτησε τη Μπάγερν σε 4/15 σουτ (2/10διπ., 2/5τριπ.) και είχε προβάδισμα 18-14 στο δεκάλεπτο.

Διπλή απάντηση Μπάγερν

Οι Βαυαροί άρχισαν τη δεύτερη περίοδο με επιμέρους 8-3 και προσπέρασαν 22-21, με μπροστάρη στη ρακέτα τον Χάρις, που πέτυχε 9π. στο δεκάλεπτο. Οι Πειραιώτες, με 6π. του Ουίλιαμς-Γκος και 5π. του Παπανικολάου, έφτασαν πάλι στο +4 (31-27) στο 17΄. Όμως, ενώ είχαν τον έλεγχο και είχαν δεχθεί μόλις 13π. σε 7΄, η Μπάγερν, με 10/15διπ. στην περίοδο, πήγε στην ανάπαυλα με νέο 11-4 και το τρίποντο του Ουάιλερ-Μπαμπ στην εκπνοή την έφερε μπροστά με 38-35 στο ημίχρονο.

Ιμπάκα vs Ουόκαπ και ανατροπή

Ο Ιμπάκα κυριάρχησε στη ρακέτα στην αρχή της τρίτης περιόδου και με 6π. (σύνολο 13) έφερε την ομάδα του μπροστά με 44-37 στο 24΄. Ο Ολυμπιακός, από την άλλη, έμεινε στους 6π. στα πρώτα 7΄ του δεκαλέπτου, όταν ο Ουόκαπ άρχισε να δίνει λύσεις στο σκορ. Με τον «Θωμά» να πετυχαίνει 9π. (σύνολο 12) στην περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν 13π. στο τελευταίο τρίλεπτο, προσπέρασαν στο 30΄ με 54-51 και άλλαξαν τα δεδομένα!

Πού κρίθηκε: Στην καλή άμυνα (13π.) της τρίτης περιόδου, αλλά και στο καθαρό μυαλό των «ερυθρόλευκων», με 17 ασίστ και μόνο πέντε λάθη, ενώ οι Γερμανοί είχαν 12ασ. και δέκα χαμένες κατοχές.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τόμας Ουόκαπ «σάλπισε» την αντεπίθεση με 9π. στο τρίτο δεκάλεπτο, ολοκληρώνοντας το πληθωρικό παιχνίδι του με 16π., 8ασ. και κανένα λάθος!

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 38-35, 51-54, 72-76.

Μπάγερν (Λάσο): Ουάιλερ-Μπαμπ 6 (1/2τριπ.), Φρανσίσκο 18 (3/6διπ., 3/4τριπ.), Έντουαρντς 2 (0/3διπ., 0/4τριπ.), Γκιφάι 4, Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 4, Μπολμάρο 1, Λούτσιτς 8 (2/5τριπ., 5ριμπ.), Ομπστ, Ιμπάκα 18 (7/11διπ., 1/1τριπ., 8ριμπ., 2κοψ. σε 25΄), Χάρις 9 (4/4διπ., σε 9΄), Μπράνκοβιτς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 16 (5/10διπ., 1/1τριπ., 3/4βολ., 8ασ. σε 28΄), Ουίλιαμς-Γκος 8, Ράιτ 2, Κάνααν, Λαρεντζάκης 8 (2/4τριπ.), Μήτρου-Λονγκ, Παπανικολάου 5 (12τριπ.), Μπραζντέικις 11 (4/7διπ., 5ριμπ.), Πίτερς 7 (2/3διπ., 1/2τριπ.), Πετρούσεφ 14 (6/7διπ., 2/2βολ. σε 19΄), Σίκμα, ΜακΚίσικ 5 (1/2τριπ.).