Παναθηναϊκός: “Κατάπιε” την Φενέρ και βλέπει πλεονέκτημα

2024-02-09T22:15:34+00:00 2024-02-10T00:44:38+00:00.

09/Feb/24 22:15

nunn-fener

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε και την Φενέρ στο ΟΑΚΑ με 74-63, για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και βρίσκεται μία ανάσα από την τρίτη θέση!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Έκτη σερί νίκη στο ΟΑΚΑ και… συνεχίζει!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε και την Φενέρ στην έδρα του με 74-63, για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και επέστρεψε έτσι στις νίκες, απόντος του Σλούκα.

Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο 16-10 και την τρίτη θέση, έχοντας το πλεονέκτημα έναντι σε Βίρτους και Μονακό. Η τελευταία κέρδισε την πρώτη και έχουν επίσης 16-10.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους νικητές, που βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 12 πόντους. Όμως, η δεύτερη περίοδος (25-9) άνηκε πλήρως στους γηπεδούχους.

Η άμυνα ήταν ξανά οδηγός για την ομάδα του Αταμάν. Όταν βρήκε τα stops, βρήκε και εύκολα καλάθια στην επίθεση, κάτι που εξαργύρωσε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Λεσόρ και -κυρίως- Ναν έδειξαν τον δρόμο στον Παναθηναϊκό για μία ακόμα φορά, ενώ πολλές βοήθειες έδωσαν οι Γκραντ, Καλαϊτζάκης και Ερνανγκόμεθ.

Παπαγιάννης: Με αποδοκιμασίες η είσοδος στο ΟΑΚΑ, χαιρέτησε τον κόσμο

Στο ματς του πρώτου γύρου, η Φενέρ είχε πάρει τη νίκη με +14 (83-69), επομένως κρατά το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Παναθηναϊκό.

Για την 27η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Ρεάλ (29/2), ενώ η Φενέρ υποδέχεται την Μπασκόνια (1/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Το γύρισε στο πρώτο ημίχρονο…

Η Φενέρ χρειάστηκε 2′ και τρία άστοχα σουτ για να σκοράρει για πρώτη φορά και να μειώσει σε 3-2. Το 5-2 έγινε 5-8, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει εύστοχο σουτ για πάνω από 7′, με τους Χέιζ και Καλάθη να κάνουν το 7-19 με 0-11 σερί. Ο Βιλντόζα ήταν αυτός που σκόραρε -με τρόπο εκτός βολών- στο -37” με τρίποντο για το 12-19, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με +8 (13-21) υπέρ της Φενέρ.

Οι πράσινοι αντέδρασαν γρήγορα, ανέβασαν τον ρυθμό τους στην επίθεση και με το δίδυμο ΛεσόρΝαν έφεραν το ματς στο 27-27. Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί με τους Λεσόρ και Γκραντ να κάνουν το 34-30 στο 18′. Το παιχνίδι άνηκε, πλέον στον Παναθηναϊκό (36-30), με την Φενέρ να μένει χωρίς σκορ για πάνω από 3′, με τον Καλαϊτζάκη να ”γράφει” το 38-30 του ημιχρόνου με σερί 11-0 (25-9 η περίοδος).

… και το τελείωσε στο δεύτερο

Το ”σήμα-κατατεθέν” του φετινού Παναθηναϊκού, η άμυνα, έκανε για τα καλά την εμφάνισή της στο τρίτο δεκάλεπτο, για το +10 (42-32). Ο Ουίλμπεκιν βγήκε εκτός ματς, ο Καλάθης σκόραρε για την Φενέρ, όμως οι πράσινοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς, που μεταφράστηκε σε +15 (55-40) με πρωταγωνιστή τον Ναν. Ο Αμερικανός ήταν και που έκανε το 57-47 στο τέλος της περιόδου.

Ο Ναν ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Παναθηναϊκού, την ώρα που η Φενέρ μείωσε σε 61-56 με τον Μότλεϊ. O Ναν, όμως δεν άφηνε την ομάδα του να χάσει κι άλλο έδαφος (67-60) με 22 πόντους, όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων. Ο Μήτογλου έκανε το 69-61, με τον Χέιζ να κάνει επιθετικό φάουλ στον Γκραντ στο -1:24′ (69-61), με τον Μήγογλου να τελειώνει το ματς (71-61), με τον Ουίλμπεκιν να σκοράρει στο -23” για το τελικό 74-63.

Πού κρίθηκε

Ο Μήτογλου έκανε το 71-61 στο 39′, αφού πρώτα ο Χέιζ έκανε επιθετικό φάουλ στον Γκραντ με το σκορ στο 69-61.

Ο Ναν ήταν πρώτος σκόρερ του ματς με 23 πόντους (10/22 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές) σε 35′.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 38-30, 57-47, 74-63

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 6, Βιλντόζα 7, Ναν 23, Γκραντ 9, Γκριγκόνις 5, Παπαπέτρου, Ερνανγκόμεθ 5, Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Μπαλτσερόφσκι, Μήτογλου 6

Φενέρ (Γιασικεβίτσιους): Μότλεϊ 16, Ουίλμπεκιν 10, Σανλί 5, Παπαγιάννης, Χέιζ 4, Μπιμπέροβιτς 12, Νουά 4, Γκούντουριτς, Ντόρσεϊ, Καλάθης 12, Μαντάρ, Σέστινα

Αταμάν στο Eurohoops Show: “Υψωμένες γροθιές στο ΟΑΚΑ, υψωμένες γροθιές στο Βερολίνο” (video)

Αταμάν: “Συγχαρητήρια στον Καλαϊτζάκη που σταμάτησε τον Καλάθη”

Ναν: Το ‘πε και το ‘κανε – Υποχρέωσε τη Φενέρ σε ήττα!

Λεσόρ με τσαμπουκά και σεβασμό για το παιχνίδι: “Το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να τα δίνω όλα για την ομάδα”

Νικ Καλάθης σε ένα ακόμα milestone: Ο πρώτος στην Ευρωλίγκα με 2.000 ασίστ