Μονακό: Τεράστιο διπλό στη Βαρκελώνη, 2/2 επί της Μπαρτσελόνα

2024-03-01T22:29:19+00:00 2024-03-03T08:04:13+00:00.

01/Mar/24 22:29

james-barcelona-monaco

Σπουδαίο ”διπλό” για τη Μονακό στην έδρα της Μπαρτσελόνα με 67-77, για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Μεγάλη εμφάνιση και μεγάλη νίκη για τη Μονακό μέσα στη Βαρκελώνη.

Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν της Μπαρτσελόνα με 67-77, για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πλέον μετρούν 17-10, μαζί με Παναθηναϊκό και Βίρτους.

Οι Ισπανοί, που πλέον μετρούν 18-9 αλλά παραμένουν δεύτεροι, ξεκίνησαν πολύ καλά το ματς (21-12), όμως η συνέχεια άνηκε πλήρως στους νικητές.

Στραζέλ, Μοτιεγιούνας και Χολ έδειξαν τον δρόμο στη Μονακό, ενώ ο Τζέιμς δεν κατάφερε να σπάσει το All-Time ρεκόρ πόντων του Σπανούλη.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν άστοχος και μέτρησε 17 πόντους και θέλει ακόμα 12 πόντους για να γίνει ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία της λίγκας.

Η στιγμή που ξεχώρισε στο ματς ήταν η επιστροφή του Ρούμπιο στα παρκέ μετά τις 23/4/23, με τους φίλους της Μπαρτσελόνα να αποθεώνουν τον Ισπανό γκαρντ.

Στο πρώτο ματς, η Μονακό είχε πάρει επιβλητική νίκη με 91-71. Για την 28η αγωνιστική, η Μπαρτσελόνα φιλοξενείται από την Βαλένθια (7/3), ενώ η Μονακό υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (7/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο ματς και πήρε άμεσα το προβάδισμα, με τη Μονακό να μπαίνει στον ρυθμό των γηπεδούχων. Βέσελι και Λαπροβίτολα σκόραραν για τους Ισπανούς, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 21-12.

Οι Μονεγάσκοι, αν και ο Τζέιμς ήταν άστοχος (4 πόντοι με 2/7 σουτ), κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι, κυρίως μέσα από το σκοράρισμα των Στραζέλ και Μοτιεγιούνας. Και μάλιστα, κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν σε 35-33 στο ημίχρονο.

Και δεν έμεινε εκεί η προσπάθεια της Μονακό, που όχι απλά έμεινε κοντά στο σκορ, αλλά πήρε και το προβάδισμα με 46-52, με τους Χολ και Τζέιμς να δίνουν επιπλέον επιθετικές λύσεις για το +9 με 51-60, με το σκορ αυτό να κλείνει την τρίτη περίοδο.

Η διαφορά πήγε και στους 11 (55-66) για τη Μονακό, η οποία έμεινε σταθερά σε διψήφιες διαφορές στην συνέχεια. Το 59-72 στο 37′ ήταν ”μαξιλαράκι ασφαλείας” για τους φιλοξενούμενους, κάτι που επιβεβαιώθηκε στο φινάλε με το τελικό 67-77.

Πού κρίθηκε

Ουσιαστικά, η Μονακό δεν κινδύνευσε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και πήρε διαφορές άνω των δέκα πόντων.

Παίκτης-κλειδί

Ο Τζέιμς είχε 17 πόντους-8 ριμπάουντ-4 ασίστ, ήταν όμως άστοχος με 6/17 σουτ και 3/6 βολές. Ο Χολ έδωσε πολλές λύσεις με 10 πόντους-7 ριμπάουντ και 5/5 δίποντα σε 18:33′.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 35-33, 51-60, 67-77

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Βέσελι 19, Μπριζουέλα 2, Ρούμπιο 5, Κάλινιτς 2, Σατοράνσκι 8, Ερνανγκόμεθ 3, Λαπροβίτολα 13, Αμπρίνες 4, Πάρκερ 7, Ναντζί, Γιοκουμπάιτις 2

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 7, Μπλοσομγκέιμ 10, Μπράουν 3, Ντιαλό 4, Κορνελί, Ζαϊτέ 1, Ουόκερ, Μοτιεγιούνας 12, Τάρπεϊ, Στραζέλ 13, Χολ 10, Τζέιμς 17