Φενέρμπαχτσε – Μπαρτσελόνα 88-74: (Την) τρόμαξε και το πλεονέκτημα… μαίνεται

2024-03-20T20:58:26+00:00 2024-03-20T21:48:35+00:00.

Μάνος Φυρογένης

20/Mar/24 20:58

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τη Φενέρμπαχτσε (88-74 τη Μπαρτσελόνα) και το πλεονέκτημα κρέμεται σε μια… κλωστή.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Έτσι όπως την άναψε τη φωτιά η Φενέρμπαχτσε στο πρώτο ημίχρονο, τοιουτοτρόπως πήγε να… καεί από αυτή στο δεύτερο. Η “πεινασμένη” αρμάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που κάτι… χρωστούσε στην πρώην, ταπείνωσε τη Μπαρτσελόνα στο πρώτο 20λεπτο (έφτασε και στο +25), είδε να της έρχεται… μπούμερανγκ στην τρίτη περίοδο, άντεξε όμως (88-74 τελικό) και ανέβηκε στο 19-11 της κατάταξης, παίρνοντας και τη διαφορά από τους Καταλανούς.

Έπεσαν στο 20-10 οι “μπλαουγκράνα” που έρχονται στο ΟΑΚΑ για το κομβικό παιχνίδι της Παρασκευής κόντρα στον Παναθηναϊκό και η παρουσία τους στην πρώτη 4άδα της κατάταξης μόνο δεδομένη δεν πρέπει να θεωρείται.

Ιστορική βραδιά για τον Νικ Καλάθη που απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής των κλεφτών της Ευρωλίγκας αφήνοντας τον Δημήτρη Διαμαντίδη πίσω του. Αρκετή η ένταση στην 4η περίοδο.

Ο… κακός χαμός για το πλεονέκτημα της έδρας ενόψει των play offs.

Τα πάνω… κάτω

Ποιος είδε τη Φενέρ του πρώτου ημιχρόνου και δεν την φοβήθηκε; Η άμυνα των “καναρινιών” έσπαγε κόκκαλα στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας κοτζάμ Μπαρτσελόνα στους 25 μόλις πόντους.

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι Τούρκοι έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους και οι Καταλανοί περιορίστηκαν σε ρόλο κομπάρσου μπρος στην μαινόμενη Φενέρμπαχτσε που δεν άφηνε τίποτα στην τύχη.

Στα μισά της δεύτερης περιόδου μάλιστα, η παρέα του Καλάθη που είχε ήδη “γράψει” δύο κλεψίματα στην στατιστική του και έμεινε σε αυτά (436 στο σύνολο), αποσπάστηκε 25 ολόκληρους πόντους (40-15) παίζοντας κυριαρχικό μπάσκετ απέναντι σε μία ανήμπορη να αντιδράσει Μπαρτσελόνα.

Δύο μακρινά σουτ του Μπριθουέλα μείωσαν στο 46-25 του ημιχρόνου και όλα έδειχναν πως το… πάρτι θα συνεχιζόταν. Ή και όχι;

Οφθαλμός αντί οφθαλμού στην τρίτη περίοδο και η διαφορά έκανε… φτερά. Το 49-29 στο 21′ με το δεύτερο εύστοχο τρίποντο (σε ισάριθμες προσπάθειες) του Καλάθη, ακολούθησε το 54-34 με μακρινό σουτ του Ουίλμπεκιν με τη συνέχεια να ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα του Γκριμάου.

Σερί 5-17 με τον άφαντο μέχρι τότε Απρίνες να μπαίνει στην εξίσωση και τον “Λάπρο” να ευστοχεί πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. Οι τρεις βολές του Γκούντοριτς έδωσαν μία ανάσα στη Φενέρ όμως ο Αργεντινός άσος το είχε πάρει πάνω του.

Τρία στα τρία τρίποντα στο διάστημα αυτό, καλάθι από τον εξαφανισμένο σε ένα γνωστό γήπεδο για εκείνον Βέσελι και 62-59. Τρομερό και εμφατικό come back της Μπάρτσα σε 5μιση μόλις λεπτά.

Εκεί που ένιωσε όμως να απειλείται πραγματικά η Φενέρ, δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια. Με πλουραλισμό επιθετικά και τον Μπιμπέροβιτς να μην λαθεύει (3/3 διπ., 2/3 τριπ.), οι Τούρκοι αποσπάστηκαν ξανά με 15 (82-67 στο 36′), αφού πρώτα είχαν σκληρύνει και πάλι την άμυνά τους. Η Μπάρτσελόνα δεν μπόρεσε να επιστρέψει ξανά και χωρίς προβλήματα, το σύνολο του Σάρας ανέβηκε και άλλο στην κατάταξη.

Που κρίθηκε

Ενώ το μομέντουμ έδειχνε Μπαρτσελόνα με το σκορ στο 62-59, η Φενέρ έβγαλε αντίδραση στο πιο κρίσιμο σημείο έπαιξε και πάλι “σκυλίσια” άμυνα, βρήκε μεγάλα σουτ και δεν αγχώθηκε περαιτέρω.

Παίκτης κλειδί

Ο Χέιζ Ντέιβις τα έκανε… όλα στο παρκέ (12π., 5 ριμπ., 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 κερδισμένα φάουλ και μπόλικη ενέργεια στην άμυνα).

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-25, 62-57, 88-74

Φενέρμπαχτσε (Γιασικεβίτσιους): Μότλεϊ 9 (6 ριμπάουντ), Ουίλμπεκιν 18 (4/9 τρίποντα), Σανλί 2, Παπαγιάννης (1’07”), Χέιζ-Ντέιβις 12 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιμπέροβιτς 12), Νουά 2, Πιέρ 3, Γκούντουριτς 13 (4 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 4, Καλάθης 13 (4 ριμπάουντ), Μαντάρ

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2 (7 ριμπάουντ), Βέσελι 4, Μπριθουέλα 18 (4/4 τρίποντα), Ρούμπιο 8, Κάλινιτς 5, Σατοράνσκι 9 (5 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 9 (5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 11 (3/6 τρίποντα), Αμπρίνες 4, Πάρκερ 4, Νάτζι, Γιοκουμπάιτις

Photo credit: EuroLeague